for ( ; ; ) kullanımı ve 74HC575 ile LCD nasıl?

Başlatan DumrulBey, 15 Ağustos 2004, 02:36:34

DumrulBey

Merhaba,

Öncelikle for ( ; ; ) kullanımı sonsuz bir döngü müdür? Ben C bilmediğim için böyle bir şey C'de varmı emin olamıyorum. Yoksa bu CCS PIC C'ye özel bir durum mudur? Aslında tahmin ettiğim gibiyse niye while(1) kullanılmasın? Elde ettiğim örnek kodlarda merak ettiğim şekilde kullanılmış ve şartlı ifadeler içinde return 0 veya 1 ile geri dönmesi sağlanmış. Acaba bu tür yöntemlerde while kullanmak sakıncalıdır diyebilir miyiz?

Ayrıca CCS PIC C'de LCD sürerken 74HC595 kullanırsak ne tür düzenlemeler gerekiyor? Bildiğim kadarıyla iki sürücünün (LCD.c ve 74595.c) de uygulamaları mevcut. Ama bunları birbirleri ile nasıl tanıştıracağız...:)

Bildiğim kadarıyla bu tür özel uygulamalarda yeni bir LCD kütüphanesi oluşturmak gerekiyor. En azından varolanı düzenlemek lazım. Acaba seri yoldan LCD kullananlar için bana önerebileceğiniz bir kütüphane var mı?

Teşekkürler...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

Erkan Gench

salih hocam merhaba. for(;;) ile while(1) veya while(43) arasında hiçbir fark yok bu sadece tarz meselesi. aslında for ile yapılan bütün işler while ile yapılabilir (terside doğru) ama ikisini farklı alanlarda kullanınca görüntü olarak biraz kolaylık sağlıyor. for döngüsü genellikle belli sayıda yapılacak işler için kullanılır. while ise bir değişkenin istenen değere gelip gelmediğini kontrol etmek için.

eğer C'ye yeni başladıysan ben sana CCS ile başlamanı hiç tavsiye etmem çünkü hem PIC'in özellikleri hemde CCS compiler'ı C'yi tam olarak kullanmanı engelliyor. yani demek istediğim hem bazı şeyleri iyi kavrayamazsın hemde CCS ile PIC programlamaya başlayınca ben C biliyorum diye piyasaya çıkamazsın çünkü arada çok fark var.

sen en iyisi internetten borlandın Turbo C++ 3.0 compiler'ını indir ve al eline bir kitap C çalış. bu compiler ile hem ANSI C hem C++ programlar yazabilirsin. kitap olarak Kaan Aslanın A'dan Z'ye C kılavuzu kitabını tavsiye ederim.
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

DumrulBey

Merhaba,

Dostum görüşlerine katılıyorum. Zaten benim niyetim C öğrenmek değil iş yapmak. Öğrenmek için de hiç bir zaman vakit kaybetmek istemem. Oturur hemen yapmaya çalışırım. Aslında önemli olan programlama mantığının olması ve biraz İngilizce bilmen. Gerisi inan ki geliyor.

Övünmek gibi olmasın bana hiç bilmediğim bir dili versinler, İngilizce dil kuralları üzerine inşaa edildiyse, bir süre sonra o dilde program yazarım. Bu PLC'ler için de geçerli. Aynı şekilde hiç kullanmadığım bir PLC versinler bir hafta içerisinde belgelerini inceler yazmaya başlarım. Ama bu işi tecrübeli insan kadar iyi yapamam. Çünkü tecrübe neredeyse bir işin tamamını kapsıyor.

Bu arada 74HC595 ile ilgili soruma hala cevap aramaktayım. Internette çok aradım ama elle tutulur kesin bir sonuç elde edemedim. Hatta CCS'nin forumunu bile inceledim. Forumda yaklaşık 10 kayıt çıktı ve pek bir ilerleme kat edemedim. Hani tecrübe diyoruz ya, varsa tecrübe sahip olmuş olanlar bana bir zahmet yardım etsinler.

Teşekkürler...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)