Endüstriyel kullanımda PIC?

Başlatan zakbay, 06 Mayıs 2012, 08:42:33

serdararikan

endüstriyel ortamda o çalışmaz bu çalışmaz tartışmaları ile fazla ilgilenmiyorum ama piyasanın ihtiyaçlarını ve bu ihtiyaçları giderecek ekipmaları tanımak ve kullanmak lazım.bir fabrikatör için PIC,ATMEL,ARM,PLC embedded vs bi anlam taşımaz.adam işinin sorunsuz ve çabuk bi şekilde giderilmesine bakar.sizin tasarladığınız kart mükemmel olabilir.fabrika sahibi için bunun hiçbir önemi yoktur.adam sistemin mümkün oldukça az arıza yapmasını,arıza yapması durumunda sornun mümkün olan en kısa zamanda çözülmesini ister.akıllı fabrika sahipleri 3 e 5 e bakmazlar.PLC li çözümler bu yüzden sanayi ortamında her zaman popülerdir.arızalanırsa sökersin yenisini takarsın,programını yüklersin işine bakarsın.bu yüzden makina tasarımı yapmıyorsanız endüstriyel ortamlardaki terciihinizin mümkün oldukça PLC olmasına özen gösterin.Ha fabrika kendininse o zmn PIC li devrelerle işlerini ucuza halledebilirsin.
bugun PLC ler artık ayağa düştü 100TL-150TL aralığında bir sürü PLC var.o kartları siz tasarlasanız o paralara asla imal edemezsiniz.

akrazi

Keban barajı kontrolörleri pic 16f877 serisi pic ler.
Endüstriyel olarak bu malzemeyi kullanamayan, başarılı olamayanlar kesinlikle c tabanlı program ile başarılı olamamışlardır. Devreleri düşünerek tasarladıktan sonra ve asm ile yazdıktan sonra bu malzemelerin kararsız çalıştığını görmedim.

camby

Alıntı yapılan: akrazi - 21 Mayıs 2013, 18:37:33
Endüstriyel olarak bu malzemeyi kullanamayan, başarılı olamayanlar kesinlikle c tabanlı program ile başarılı olamamışlardır. Devreleri düşünerek tasarladıktan sonra ve asm ile yazdıktan sonra bu malzemelerin kararsız çalıştığını görmedim.

Bir ASM'ci olarak söyleyebilirim ki C ile yazılan programlar kararsız, ASM ile yazılanlar kararlı çalışır gibi bir genelleme yapamayız.

Devrenin stabil çalışması donanımsal tasarıma bağlı bu da hepimizin kabulu zaten.

Kararsız C programları tamamen yazılımcının, donanıma ve C'ye hakim olamamasının sonucudur diyebiliriz.

Okan AKÇA

ne kadar desek boş pic den adam olmaz reset ver harmoniklerden etkilenir ve hatta bozulur.
;D ;D ;D ;D ;D

Yuunus

"akrazi" neden C de yazılan programlar kararsız açıklarmısın...Sen sağdan soldan eklenmiş kütüphanelerle kod yazarsan library nin ne yaptığını bilmezsen hatayı kocskoca C ye bulursan kusura bakma adama gülerler :)  gerektiğinde "register" larla çalışacaksın gerektiğinde Asm ile çalışacaksın tutupta win 8'in her tarafını Asm ile yazmaya kalkarsan sen win 8'i çıkarana kadar elin oğlu win 38 'i yazar satar sende ağzın açık bakar kalırsın neyse amacım tartışma ortamı hazırlamak değil ancak Elma ile Armudu karıştırmamak gerek, öyle uçuk kaçık örneklere de gerek yok keban filan, adam belki koskoca barajın kapak açıp kapatma işini yaptırıyordur pic'e örnek midir yani bu. Benim için koskoca kebanın kapak kontrolunu pic'e yaptırmak yerine pic içinde integral hesaplatan bir öğrencinin kod bloğu ondan daha evladır.

tyildizak

Çok değişik bir düşünce.
Ben de tam tersi, sadece asm ile kodlamanın hata yapmaya daha müsait olduğunu düşünüyorum.

CoşkuN

Sene 2013 olmuş, hala C, assembly tartışmaları mı yapılıyor yahu... :o

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Allegro
Bir arkadaşım sadece ASM ile her türlü programın en iyi halini yazabileceğini iddia ediyordu...
Yaw bir bak, CCS beğenmezsen Hi-tech var fln, Yok olmaz, kuru inat...
Sonra esnek davranamadığından bu iş yapılmaz dedi, dükkanı kapattı :)

...düşünerek tasarladıktan sonra ve asm ile yazdıktan sonra bu malzemelerin kararsız çalıştığını görmedim...

Durun tahmin edeyim,
Siz "C" bilmiyorsunuz ?

Cevabınız ?
Not: Bilmemeye hiçbirşey diyemem, Hayatın şartları vs... Ama hem bilmeyip, hem de bilirkişilik yapmak aynı potada erimiyor...

metaltrrocker

Alıntı yapılan: CoşkuN - 21 Mayıs 2013, 22:25:02
Sene 2013 olmuş, hala C, assembly tartışmaları mı yapılıyor yahu... :o
Valla hocam sene 2 milyonda olsa aynı tartışmalar devam eder bence:)

influx

Alıntı yapılan: cyclone - 21 Mayıs 2013, 20:30:01
ne kadar desek boş pic den adam olmaz reset ver harmoniklerden etkilenir ve hatta bozulur.
;D ;D ;D ;D ;D

Nerde kullanıyosunuzda bozuluyor yahu? Ben 7 senedir otomasyon sektöründeyim, dünyanın işini devreye aldım henüz karşılaşmadım
kendi tasarladığınız cihazlarmı bunlar?

CLR

Bu işler hep aynı, kırık not alınca hoca verdi(işlemci bozuk veya kötü), iyi not alınca ben aldım(ben yaptım oldu). Genel konuşuyorum kimse üstüne alınmasın, bilmiyorsan suçu başka şeylere atmayacaksın, çalışıp öğreneceksin başka yolu yok. Hemde ben bu işi biliyorum diyenler forum başlıklarına ve sorulanına baksın hata nerde göreceksiniz. 

Bundan 15-20 yıl önce adamlar üzerinde usart/adc vs donanımı olmayan işlemcilerle, asm ile programlar(program dili ile konunun alakası yok) yazmışlar ve halen endüstriyel makinalarda sorunsuz çalışıyor. Peki 15-20 yıl önceki işlemciler herşeye bağışıklığı şimdikinden daha mı kuvvetli idi? Adamlar ozaman sağlam cihaz yapıyorsa ve pic veya başkası problemli diye iddaa edenler şimdi aynısını yapamıyorsa suçu kendilerinde aramalı.
Knowledge and Experience are Power

Mefe

Projelerde kullanılan işlemciler, tamamen projenin amacına bağlı olarak seçilir. Projenin ihtiyacına karşılayan, maliyeti en az olan işlemci her zaman en ideal işlemcidir.
Muhammet EFE || http://muhammetefe.com

WrtM

http://www.youtube.com/watch?v=PjEYI5WsLBI#t=15m15s 

jbc gibi dünya standartlarında  bir lehim istasyonunda bile kullanılmış.     (15:15)

Burak B

Akıllı elektrik saatinde görmüştüm PIC 18F6xxxx kullanıldığını. Ayrıca Medikal kan analiz makinelerinde valf kontrolcü olarakta kullanılıyorlar.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

CLR

Endüstriyel birçok araçta (dozer / vinç gibi birşeyler diyelim) otomatik vites ünitesinde, motor ve şaft pulslerine göre otomatik vites kontrolcüsü olarak gördüm, hatta çok yakından gördüm çünkü ben tasarladım.
Knowledge and Experience are Power