Endüstriyel kullanımda PIC?

Başlatan zakbay, 06 Mayıs 2012, 08:42:33

aslan_korhan

Pek yaptığım cihazların fotolarını çekmem ( aklıma gelmez ).
Fakat birkaç tanesinin fotoğrafını çekip yayınlarım.

Yazılım için şöyle basit bir örnek vereyim :
1 tane Button bağlayıp,
IF PortB.1 = 0 Then

gibi bir şey yazmak saçma. Bunun yerine küçük bir geçikme veya buttonun bırakılmasını bekleyecek birşey yazmak daha mantıklı.

Bağlanan röle'den dolayı çok sorun yaşayan arkadaşlar var genellikle.
Hatları dediğim gibi kısa yaparsanız bir sorun çıkmaması gerekiyor.
Yani anahtarlama transistörünü, ters EMK diyodunu vs. röleye mümkün olduğunca yakın bağlayın.
100nF veya biraz daha yüksek ( uF'lik değerlere pek çıkmasın ) bir kondensatörü yine röle bobinine parallel bağlamaktan zarar gelmez...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

ilhan_mkp

parazitten uzak stabil ortamlarda saçmayan pic görmeme rağmen puntamakinasında trafoya 20cm uzaklıkta çalışan picde gördüm
kaynak makinalarınn çoğunda renesas görüyorum.
bizim eski ünitelerimizde (punta) 8051 var hiç sorun çıkmadı 1 defa bile.
işlemciden çok önümüzdeki handikapları iyi görmek bu işin sırrı sanırım.

The Gariban

IF PortB.1 = 0 Then
yerine tam olarak yazılması gerekeni yine kodla örnek verirmisiniz hocam ?
Lineer regülatörde kullandığınız trafoya ekranlama kullanıyormusunuz? Yada bazı modül /kompanentlerden uzakta olmasına dikkat ediyormusunuz?
Ground un kalitesini  gösteren bir yöntem ve bir elektriksel değeri varmıdır?
*Hocam çok basit şeyleride soruyorum zira PIC i öğrenmek isteyen kişilerde faydalansın diye lütfen yanlış anlamayın

muhendisbey

Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 12 Mayıs 2012, 00:19:40
parazitten uzak stabil ortamlarda saçmayan pic görmeme rağmen puntamakinasında trafoya 20cm uzaklıkta çalışan picde gördüm
kaynak makinalarınn çoğunda renesas görüyorum.
bizim eski ünitelerimizde (punta) 8051 var hiç sorun çıkmadı 1 defa bile.
işlemciden çok önümüzdeki handikapları iyi görmek bu işin sırrı sanırım.

Sorun çıkmaması asla sorun çıkmayacak demek değildir. Ben böyle yaptım sorun yok şartı her yere uygun bir koşul değil.

Bizim hocanın anlatmış olduğu bir fıkrayı size aktarayım.

Adamın bir tanesi arabasının vanilyalı dondurma aldığında çalıştığını ancak çikolatalı dondurma aldığında ise çalışmadığını fark eder.
Gel zaman git zaman, bu başından geçen sürekli olarak tekrarlanır. Mühendisler çağırılır onlar test ederler, adam haklı. Vanilyalı dondurma aldığında çalışıyor, çikolatalı aldığında ise çalışmıyor. Tüm mühendisler şaşkına dönerler. Aynı olayı mühendisler de tekrarlar ama sonuç değişmez.

Mühendisler motora bakarlar sorun yok. Markette araştırma yaparlar sorun yok. Sonra vanilyalı dondurmanın arka raflarda olduğu almak için daha fazla uğraşması gerektiği, çikolatalı dondurmanın da kolayca ulaşılabilecek bir rafta olduğunu anlarlar.

Vanilyalı dondurmayı almak için gereken süre karbüratördeki benzinin buharlaşmasını sağlıyor ve araba çalışıyor. Çikolatalı dondurma aldığındaki sürede benzin buharlaşmıyor ve araba boğuluyor.

Sonuç: Arabanız çalışmadığında vanilyalı dondurma almanıza gerek yok. Her çözüm her yerin doğru cevabı olmayabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

The Gariban

Yeni okuduğum bu konularla ilgili Microchip  belgelerinde PIC lerin EMI gibi tasarımda sorun olan kaynaklara dayanıklı olmasını bırakın ayrıca bu tür dalga,girişim vb sorunları engelleyici sistemlerin PIC kılıfında bulunduğunu anlatıyor.

Aşağıdaki videoda ise bir cep telefonundaki EMI yi National in bir ürünü nasıl zorlaştırdığını,engellediğini cihazlarlada ispat ediyor.

Ayrıca malparslan1979 a da çok teşekkür ederim eklediği linkteki dökümanlar mükemmel.

EMI

muhendisbey

Video çok amatörce. Çünkü sadece gördüğüm kadarıyla cep telefonuyla test ediyor. o da 800MHz-1800MHz aralığıdır. Bir entegreye sadece yüksek frekans etki etmez ki? Bunun düşük EMD'si de var, çok daha yüksek frekanslısı da. Üstelik test EMI (electromagnetic impulse ile yapılmış, acaba harmonikli yapı olsa farklı olur muydu sorusu da aklımda.

Bir de buradaki eleman opamp. Bir işlemcideki yada denetleyicideki gibi cycle içermeyen bir malzeme. PC programda bir satırı atlasa hatalı işlem yapılmış demektir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Pyrodigy

Şu makaleler ilginizi çekebilir.(Tips & Trick tadında). Endüstriyel tasarımlarda dikkat edilecek hususlar ....
A Compilation Of Technical Articles And Design Notes
EMC Hakkında
Mixed sinyal PCB
Lord of the Board

Not: Bu arada konu ile hiç ama hiç alakası yok ama Picproje.org forum adresi microchip'in forumumdan 100 kat daha kullanışlı. En basit örnekle microchip'in forumna Mozillanın firefox tarayıcı ile girdiğinizde birşey yazıp düzenleyemiyorsunuz.Sadece IE ile çalışıyor ona aksak ve eksik.... Uyuz oldumda ondan şey ettim.

Persistance is the name of the game in this business....

Elektroemre

Alıntı yapılan: Allegro - 07 Mayıs 2012, 13:20:54
Renesas biraz iyiymiş gürültü konusunda,
PIC24 lerde TAŞ gibi...

Kaynak mak. üreten bir arkadaşım Renesas'ın kilitlendiği yerde PIC24 çalışıyor demişti.

Ayrıca otomotiv sektöründe yılda 50K civarı PIC kullanan bir arkadaşım daha var.
Microchip kullanıyor... Mcu'da,  EMI fln problemi var mı diyorum,

EMI problemi Mcu da değil, tasarımcıda olur diyor...

NOT:
Mcu ile EMC problemi yaşayan arkadaşlara profesyonel destek verilir.
Problemli çalışan kartların tasarımları düzeltilir.

Hocam kulaktan dolma bilgiyi sevmem ama başımın ağrımasını istemediğim bir iş var, bunu söyleyen arkadaşınız Hangi PIC24 serisinide kullandığını söyledimi acaba?  ;D
PIC24FJ serisi bir şey kullanmayı düşünüyorum.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Elektroemre - 21 Mayıs 2012, 01:05:21

Hocam kulaktan dolma bilgiyi sevmem ama başımın ağrımasını istemediğim bir iş var, bunu söyleyen arkadaşınız Hangi PIC24 serisinide kullandığını söyledimi acaba?  ;D
PIC24FJ serisi bir şey kullanmayı düşünüyorum.

Kulaktan dolma bilgi anlatılır ama kullanılmaz :)
Sen kullanacağın Mcu yu test et, en iyisi bu !

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: muhendisbey - 12 Mayıs 2012, 09:52:39
Sorun çıkmaması asla sorun çıkmayacak demek değildir. Ben böyle yaptım sorun yok şartı her yere uygun bir koşul değil.

dediğiniz doğru 20 yılı aşkın süre çalışmış işlemciler bile sorun yapabilir.

dondurma meselesine gelirsek

ben ekmeğe mama bile diyemediğim pepe dediğim dönemde adam (patronum) bu işlemcilere kodunuyazmış sorunda yok müşteri memnun bizde memnunuz yaptığımız kartlarda zorlu şartlarda çalışıyor.
arabam çalışmayacak diye damak tadımızdan ödün vermedik daha.
olurmu olur sorun çıkartanda olabilir.
çift haneli rakamara iş yapan bir firmada çalışmıyorum adam neden macera arasınki
bu şartlarda pic kullanmak için bir bahanemiz bile yok
piclerde aynı koşullarda çalışıyor
mesele sadece işlemci değil yani

örnek hikayeniz mükemmel acıklayıcı oldu

geçmiş konularda transistör çıkışlı plcye röle çektirme gibi bir yazı vardı transistör çıkışlı plclerin genel espirisi pals+dir gibi yöntenlerle servo vs sürmek için
siemensin plclerinin yarısından ucuzuna plcler dolu neden sıemens çok kullanılıyor sorusunun cevabı okullarda verilen dersleri olabilir.
s7-200 ne iş yapıyorsa naisin fp0 da yapar deltada yapar dah ucuza ve daha az zamanda.

frederic

Benimde 1 yılı aşkındır çok zor şartlar altında çalışan pic'li kartlarım var sahada ve bir tanesi bile arıza için gönderilmedi,mesele doğru donanımsal tasarımda ve stabil bir beslemede.

İlk denemelerde başarısız olabilirsiniz ama suçu picte değilde kendinizde ararsınız bu iş tamamdır.

EMG81

Dediklerim yanlış anlaşılmasın ama Herkesin kendince zor şartlar altında çalışan uygulamaları var.
Bence uygulamanın ne olduğu, ne şartlar altında nasıl çalıştığı, donanımı, tasarım esnasında nelere dikkat edildiği vs. yazılırsa daha faydalı olur kanaatindeyim.

@frederic
Son cümlenize yürekten katılıyorum.

The Gariban

Adamlar PIC i  uzay araçlarında bir prosesi yerine getirmesinde kullanıp ,milyonlarca dolarlık Challenger'ı ve bir ülkenin prestijini  18F gibi bişeye emanet ettiler,2009 yılına kadar da 20 yılda, 6 milyardan fazla microkontroller sattılar ama  hala bazılarının  güvenini kazanamadılar.

CoşkuN

Alıntı yapılan: The Gariban - 22 Mayıs 2012, 02:39:47
Adamlar PIC i  uzay araçlarında bir prosesi yerine getirmesinde kullanıp ,milyonlarca dolarlık Challenger'ı ve bir ülkenin prestijini  18F gibi bişeye emanet ettiler,2009 yılına kadar da 20 yılda, 6 milyardan fazla microkontroller sattılar ama  hala bazılarının  güvenini kazanamadılar.

Şu anda da bu güveni nasıl kazanırız diye kara kara düşünüyorlarmış...