Endüstriyel kullanımda PIC?

Başlatan zakbay, 06 Mayıs 2012, 08:42:33

Okan AKÇA

microchip bu kadar yatırımı hobi amaçlı yapmış  geniş kapsamlı projelerde kullanılmamasını ısrarla vurguluyor lamba yakıp söndürün diyor  :-X

CoşkuN

Murat Mert

S.A.
Sn arkadaşlar nedir bu pic düşmanlığı yaw anlayamadım gitti. :D

bu kartlarda 16f877 var ve tırıl tırıl çalışmakta. Siz gürültü derken radyasyonun içindemi çalıştırıyorsunuz kartlarınızı ???    :(

:-X :-X :-X
mert07

ilhan_mkp

hocam piclere karşı özel bir düşmanlık yok parazit denilince şehir efsanesi gibi olan pic parazit alır mevzusu vuku buldu.

Murat Mert

Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 22 Mayıs 2012, 17:37:40
hocam piclere karşı özel bir düşmanlık yok parazit denilince şehir efsanesi gibi olan pic parazit alır mevzusu vuku buldu.

:D :D  :D
Bende düşmanlık anlamında söylemedim dostum kusura bakma bu kartlar ne bileyim bir sürü kartlar çalışıyor onu diyorum ehliyetsiz araba kullanılmaz gibi, picede de bisiklete biner gibi binilmesin.
mert07

Okan AKÇA

Yıllık ortalama 10 bin adet 18f45j10 tüketen birisi olarak  bahsettiginiz gibi sorunların hic birisiinle karşılaşmadım yaptıgımız cihazlar soguk hava depolarında nemli paslı ve  yüksek kw'lı motorlara ragmen hic bir sorunla yaratmadan görevlerini icra etmektedirler.
Eger bir şeyler yapmak istiyorsanız pic programlamadan önce analog elektronik  bilginizi  ilerletin ozaman hic bir sorunla karşılaşmıyacaksınız.

Maxim

bence bunun belli başlı nedenleri var

pic eğitimde çok kullanılıyor
bizde de özellikle 16F84A meşhur

adam, pardon çocuk hayatında ilk defa gördüğü işlemciye
Lm7805 takıyor beslemeye
ne kondansatör var ne birşey
ne 100nf var
kablolar dersen arap saçı gibi artık neyin üzerinde devreyi toplamışsa
program nasıl allah bilir
fuse tanımları nasıl allah bilir

ondan sonra vay efendim pic yaramaz, pic resetliyor kitleniyor vıdı vıdı bıdı bıdı
konuşmaları ortaya atılıyor, yazışmalar oluyor
kimse kendine bok sürdürmüyor nedense !!!!

sonra derler ya çamur at izi kalsın
işte bu laf doğrudur, izi kalır..

herşey tasarımda bitiyor heralde
adam gibi tasarlama sonra pic reset atıyor bilmem ne

PLC ler ile 1 sene çalışmış biri olarak şunu söyleyebilirim
telemekanik - siemens

adamlar ekranlamalar yapmış
faraday kafesleri kullanmış
bütün giriş çıkışlar optik izolasyonlu
besleme katı manyak gibi
bütün malzemeler 1. sınıf (bakın bu çok önemli)
kondansatöründe kalitesi var, karaköyden aldığın çin malı kondansatörle nereye kadar ?

sonra vay efendim plc reset olmazmış
olmaz tabi.. yok artık birde olsaydı

sende kendi tasarımını öyle yap
16F628 bile kitlenmez

inanmıyorsanız forumda parazit diye aratın bakın
hala 100nf kullanmayan insan var bu sektorde
hala besleme kondansatoru takmayan tipler var

sürekli reset atıyor diye konu açılıyor halaaaaa
ve ısrarla acaba bu pic arızalımı ? yada acaba derleyicide bir sorunmu var diyenler var
kimse kendinde suç bulmak istemiyor .

frederic

Endüstride çalışan sorunsuz kartlarım var benimde yeterki donanımı sağlam tasarlayın,sorunu pic'de değilde kendinizde arayın,sonrası kendiliğinden gelir zaten.

alper06

Arkadaşlar burası bir forum sitesi ise bence herkes düşüncelerini serbestçe söyleyebilmeli.
PIC ile yaşanmış kötü tecrübeler PIC'i kötülemek olarak görülmeyeceği gibi PIC ile kazanılmış başarılar da PIC hayranlığına dönüşmemeli diye düşünüyorum.
Sonuçta cihazların datasheetlerinde performans değerleri mevcut, piyasadaki fiyatlarında belli. Hangisi işimizi daha iyi görüyor ise onu kullanmalıyız diye düşünüyorum.

Bu arada Atmega128'i radyasyon altındaki performansı ile ilgili bir çalışmayı aşağıda sizler ile paylaşmak istedim.

http://indico.cern.ch/getFile.py/access?contribId=s15t2&sessionId=14&resId=1&materialId=0&confId=a043274

tekosis

arkadaşlar bende sürekli pic kullanıyorum ama bu olay aşkla bağlanmak şeklinde olmamalı. nihayetinde bu kontrolör Türkiye'de yapılmıyor Türk malı değil. bir kısmımız ticaretle uğraşıyor biliyoruz ki önemli olan fiyat/performans oranı. sizin projenizde işinize yarayacak, işinizi görebilecek, en ucuz cihaz ne ise onu kullanırsınız olur biter. bu bir projede pic olur, diğerinde atmel, birinde renesas vs vs. mesele tamamen parasal. önemli olan tasarımınız, tecrübeleriniz. hiç bir koruma önlemi almadan kart tasarlarsak ister intel kullanalım ister amd yine resetler, yine kitlenir.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Maxim - 22 Mayıs 2012, 18:23:30
PLC ler ile 1 sene çalışmış biri olarak şunu söyleyebilirim
telemekanik - siemens

adamlar ekranlamalar yapmış
faraday kafesleri kullanmış
bütün giriş çıkışlar optik izolasyonlu
besleme katı manyak gibi
bütün malzemeler 1. sınıf (bakın bu çok önemli)
kondansatöründe kalitesi var, karaköyden aldığın çin malı kondansatörle nereye kadar ?

sonra vay efendim plc reset olmazmış
olmaz tabi.. yok artık birde olsaydı
Alıntı YapEndüstride çalışan sorunsuz kartlarım var benimde yeterki donanımı sağlam tasarlayın,sorunu pic'de değilde kendinizde arayın,sonrası kendiliğinden gelir zaten.

Peki sorarım, insan hayatının paha biçilemez olduğu aşikarsa, minicik bir hatanın insanı öldürebilme ihtimali varsa, neden ihtimallerle yaşıyoruz?
Tek bildiğimiz filtre 100nF mıdır? Bütün gürültüyü sistemden hooop çekiyor mu? Elbette hayır. Low pass filter, band pass filter, high pass filter... gibi filtreler boşuna mı tasarlanıyor? Tamam bunlar tasarlanıyor da kalite faktörü? Filtrenin bant genişliği? Bakın bu filtreyi koymakla da iş bitmiyormuş.
Peki neden daha hala Asansör kartlarında bu zıkım kullanılıyor? Birinin canına mal olsa o 200-300TL bizi kurtarır mı?
Press makinalarında adamı 2 ye bölünce o 200-300TL bizi kurtarır mı?
Bir testere adamın elini kolunu kapınca o 2200-300TL bizi kurtarır mı?
Bir şekilde kurtulduk diyelim, vicdanından da kurtul da göreyim.
Bilmediğin sulara atını sürmek her nedense bizim ülkemize has gibi geliyor. Kimse yabancı şirketler nasıl yapmış diye bakmıyor bile.
Adamlar yürüyen merdiven yapıyorlar sonra biz gelip stop düğmesinin üzerine yapıştırıcı döküp yapıştırıyoruz. Neymiş çocuklar oynamasın. İşte bu zihniyetteyiz. 2 gün sonra birisi sıkışınca nasıl kapatırım diye dolan dur. Kimse aklına kötü bir durumu getirmiyor.
Bunu ne siemens'i ne de başka bir firmayı övmek için yapıyorum. Sadece bazı şeylere kızıyorum. Şundan da eminim PIC'i savunanlar bu işte yani programlamasında kart yapmasında iyice ilerlemiş belki de usta olmuş kişilerdir. Birşey bir insanın mesleği haline gelirse ve onu yererseniz mevzu dallanır budaklanır. Olaylara tarafsız bakamaz.
İnsan hayatından uzak dursun da nerede kullanılırsa kullanılsın. Led tabela mı yaparsınız güvenlik alarm sistemimi tasarlarsınız o size kalmış.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Erol YILMAZ

Sanki Mcu ile PLC yi karşılaştırıyoruz gibi geldi...

Farklı boyutlar olduğunu bilelim...

Geçenlerde ölümlü kazada kullanılan bir PCB yi inceledim.

PCB yeşil renkliydi.
Dıp kılıf PIC18 mcu vardı,
ULN2003 transistör dizisi vardı...

Yaptığım derin incelemede ULN2003 lerin x ülke üretimi, sahte bir ürün olduğunu gördüm.
1. ve 4. transistör çıkışı bazen çalışmıyordu...

Sanırım kaza da buna bağlı olarak gelişti.

Bu noktada problemi sanırım tasarımcıya atamayız...
Tasarımcı modeli belirlerken A marka ürünün kullanılmasını istedi.

Satın alma işini yapan kişi siparişini muhtemelen firmalardan istediği fiyat teklifindeki en ucuz
teklifi geçen firmaya geçti...
O firma da x ülkedeki en dip fiyatları sorgulayan karakteri ile sahte marka ile üretilmiş ürünü temin etti.

Kalite sorumluluktur,
Kalite bir düşünce ve mantık sistemidir.
Kalite bir ürün problemi değildir.

NOT: Yukarıdaki uydurma olan hikayenin gerçeği her gün yaşanmaktadır.

muhendisbey

MCU ile PLC 'yi değil. PLC ile PIC'le yapılmış kontrol kartlarını karşılaştırıyorum. Sonuçta ayrı boyut gibi de görülse aynı boyuttur ikisi de kontrol elemanıdır.

Bu iş bir ucu ölüm bir ucu da hapis olan bir iş. Ne kadar profesyonelce hazırlanırsa hazırlansın PLC'ler kadar kaliteli iş yapmasını beklemek işin hatası. Evet yeri gelirse MCU kullan, ama PLC'yi de yerinde kullan.

Bir tasarımcıdan kullanılacak işe göre tasarım yapması gerekir. İşverene göre değil. Ama malesef yeterince dirayet gösterilemiyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Erol YILMAZ

İşini bilmeyen herkes sıkıntıya düşer.
Ağır bedeller ödeyebilir.

Daha önce de söyledim, bunun A markası, B modeli, C tipi ile alakası yok.