HANTEK DSO5200A scope

Başlatan bulut_01, 07 Mayıs 2012, 21:00:43

bulut_01

arkadaslar öncelıkle ıyı aksamlar 1 haftadır bekledıgım urun geldı çinden 200 mhz band genıslıgı olan scop içinde röleler var bagzen time /dv ayarlarken yada voltaj ayarı yaparken röleler cıt cıt edıyo scopda röle olması ne ıfade eder ? alete asık oldum :D burdan paylasmak ıstedım sadece herkeze

YENİLMEZ..

Tagli

Hayırlı olsun. Birkaç sorum olacak: Cihazı kaça aldın? Gümrük konusunda bir sıkıntı yaşadın mı? Cihazla birlikte gelen yazılımın Linux desteği var mı yoksa sadece Windows'ta mı çalışıyor?

Röle olması mantıklı. Normal osiloskoplarda da oluyor. Farklı hassasiyetteki ölçüm devreleri arasında geçiş yapmaya yarıyorlar sanırım.
Gökçe Tağlıoğlu

muhittin_kaplan

röle normal. taglı hocam sanırım kaynak kodu veriliyor bu yazılımın

bulut_01

cıhazı 365 dolara aldım gumruge takılmadı satıcıya rıca ettım usb voltaj raguletoru olarak yazdı anduana da 50 dolar degerınde yazdı faturada 50 dolar gozukuyor sorun cıkmadı 1 haftada evıme kadar geldı çinden bu cıhazın tek dejavantajı usb ıle scop gnd ızolelı olarak ayrı degıl onun harıcınde super makına senın bu cıhaz hakkında yorumlarınıda beklerım wındows 7 destegı var.linux yok 250 ms/s sampling rate  200 mhz band genıslıgı ıcın yetersız kalar mı ?
YENİLMEZ..

Tagli

Genellikle, bir sinyali adam gibi görebilmek için sinyal frekansının 10 katı frakansta örnek alınması tavsiye edilir. Bu durumda senin düzgün görebileceğin sinyaller 25 MHz ile sınırlı. 100 MHz üzerindeki sinyallerde ise "yanılsama" olarak bilinen durumla karşılaşırsın, çoğu zaman sinyal frekansının olduğundan düşük gözükmesi durumuna yol açar. Ayrıca şekil de bozulabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

muhittin_kaplan

"Digital Fit" diye bir filtreleme mevcut. none high ve low gibi. sinyalin daha stabil olmasını sağlıyor.

bulut_01

ADC larında kalitesiyle alakalı degılmı 250ms/s sample olan ve adc kalıtelı olan scopların o dedıgın olayların meydana gelme olasılıgı adc kalıtesıne göre azalmaktadır yoksa yanlıs mı dusunuyorum ?
YENİLMEZ..

bulut_01

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 07 Mayıs 2012, 22:32:23
"Digital Fit" diye bir filtreleme mevcut. none high ve low gibi. sinyalin daha stabil olmasını sağlıyor.

evt o özellık bu scopda mevcut.
YENİLMEZ..

muhittin_kaplan

kullanıyorum (2150) biliyorum.
hatta fazlalık olan birini forumda satmıştım

Tagli

Bu dediğim olay örnekleme hızıyla ilgili doğrudan. Çözünürlüğün doğrudan bir etkisi yok. Elbette çok düşük olması sorun çıkarabilir, ama zaten çözünürlük ne kadar düşük olabilir ki?

İnternette "aliasing" olarak aratırsan ayrıntılı bilgi bulabilirsin.

Bu olay, hızla dönen bir tekeri bazen duruyormuş gibi, bazen de yavaşça ters yönde dönüyormuş gibi görmemizin sebebi. Gördüğümüz hız tekerin gerçek hızı değil, çünkü gözümüzün örnekleme frekansı düşük olduğu için "yanılsama" oluyor.
Gökçe Tağlıoğlu

bulut_01

muhittin hocam sen bu scop hakkında neler söyleyeceksın pıyasadakı pahalı scoplara göre ?
YENİLMEZ..

muhittin_kaplan

Elimde Çeşitli marka (agilent, textronix, fluke)Skop,Analizer (lojik ve spectrum) vs bir sürü alet edevat var. devamlı çantamdadır ve her daim kullanırım.  Gayet başarılı bir cihaz bence.
Bir çok işiniz halledeceksiniz.

bulut_01

burda hocam fluke göre karsılastırma yaparsak hantek basarı oranı nedir ?
YENİLMEZ..

muhittin_kaplan

fluke osc yok elimde ama text. kullanabildiğim yerde bunu kullanamıyorum.
gerçi diğerleri hep ekranlı vs cihazlar. Ama kalitede fark ediyor tabi. nerede kullanacağınızı bilmiyorum ama genelde beni üzmedi.. 

bulut_01

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 07 Mayıs 2012, 22:56:53
Ama kalitede fark ediyor tabi.

ben smps rf devrelerınde  amp devrelerınde alıcılar verıcıler hyrbıt modullerde kullanırım. bu cumlenızı acarmısınız ?
YENİLMEZ..