Derleyici ve Programlayıcı Seçimi

Başlatan mokan, 08 Mayıs 2012, 12:09:42

bocek

iar kullanmadığım için bir şey diyemeyeceğim ama ticari bir ürün olmasından mütevellit bazı avantajları var sanırım.
kod büyüklüğü, hız vb konularda iar en üst sıralarda yer alıyor (bir karşılaştırma tablosunda görmüştüm).
bir de iccavr var çinliler çok seviyor nedense.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

m_tuter

Merhaba Arkadaşlar,
Yeni Konu açmak yerine eski konu üzerinden yazmak istedim.
Mikrodenetleyici olarak pic kullanan arkadaşlara sormak isterim,
Programlama editörü olarak ne kullanmaktasınız?
Hi-tech mi yoksa Micro C mi yada başka derleyici?
Ücretsiz olarak sunulmuş bir editör varmıdır? (c programlama dili için ve limitli demo versiyonları dışında)
18 serileri için ücretsiz bir program varmı yada lisan mı satın almamız gerek.
Bir derleyici içinde pic ve atmel gibi denetleyiciler için program yazılabilir mi?
Kullanan arakadaşlar fikirlerini paylaşırsa sevinirim.
iyi günler herkeze.

Mr.Java

Genelde herkesin tavsiyesi pic serisi için XC8'dir.Ücretsiz kullanabilirsiniz fakat full yaparsaniz kod optimasyonunda max performans alırsınız.MikroC hazır ve kapalı kaynak kodlu kütüphanesi nedeniyle pek sevilmiyor.CCS ise hiç kullanmadım yardımcı olamayacağım malesef.Atmel programlama da ise Eclipse veya atmel studio ile programlarınızı yazabilirsiniz.Fakat pic işlemcilerde eğer pickit 3 varsa ve debug olayına girerseniz ki öyle olması lazım kullanacağınız tek derleyici MPLAB X olmalıdır.

Murat Mert

S.A.
Proton basic programını uzunca kullandım basit ve kullanışlı bir program. 24f serisi için Allegronun tavsiyesiyle CCS C ye geçtim kütüphanelerini kendin rahatça yapabilirsin yada hazır olanları ihtiyacına göre rahatça değiştirebilirsin. Tavsiye ederim.
mert07

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 25 Ekim 2013, 17:37:30
kullanacağınız tek derleyici MPLAB X olmalıdır.
mplabx derleyici değil, ide.
Ben kimseye tavsiye etmiyorum, ilk başta çok güzel geliyor ama, çok uyuz.
Aynı proje için, c18 dilini seçtiğimde
Mplab 8,95 ide si ile derleme yaptığımda 10 saniyede derlerken,
Mplabx idesi kullandığımda 2 buçuk dakikada derliyor.
Donmalar oluyor, pickit3 programlayıcısında bile bazen sıkıntı çıkartıyor.
Bence bunun sebebi java tabanlı bir ide olması. Zamanla düzelir diye bekliyorum.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Tagli

Ufak tefek kusurları var hala ama ben MPLAB X'ten gayet memnunum. Dikkat çekici bir yavaşlığı yok. Ayrıca Linux'ta da çalışıyor ve benim için bu özellik çok önemli bir artı.
Gökçe Tağlıoğlu

Mr.Java

Alıntı yapılan: meftun - 26 Ekim 2013, 13:45:10
mplabx derleyici değil, ide.
Ben kimseye tavsiye etmiyorum, ilk başta çok güzel geliyor ama, çok uyuz.
Aynı proje için, c18 dilini seçtiğimde
Mplab 8,95 ide si ile derleme yaptığımda 10 saniyede derlerken,
Mplabx idesi kullandığımda 2 buçuk dakikada derliyor.
Donmalar oluyor, pickit3 programlayıcısında bile bazen sıkıntı çıkartıyor.
Bence bunun sebebi java tabanlı bir ide olması. Zamanla düzelir diye bekliyorum.

Full sürüm XC8'i kod optimasyonunuda Pro yaparsanız derleme süresi farkedecektir.