Band Geçiren Filtre Hakkında

Başlatan emreboler, 11 Mayıs 2012, 01:19:57

emreboler

İyi çalışmalar,

Sitede araştırdım ama bulamadım belki bazılarınız için basit bir soru olacak ama İngilizce kaynaktan çalıştığım için anlamadığım bir konu var.

Aktif filtre için,

Kaynakta 1. derece alçak-geçiren filtre ile 1. derece yüksek geçiren filtreyi birleştirdiğimizde, 2. derece band geçiren filtre elde ettiğimizi söylüyor. Ve aynı zamanda  2. derece akçak-geçiren filtre ile 2. derece yüksek geçiren filtreyi birleştirdiğimizde, 4. derece band geçiren filtre elde ettiğimizi söylüyır.

Acaba; 1. derece alçak geçiren le 2. dereceden yüksek geçiren devrelerini birleştirebilir miyiz ? Yada 3. - 5. dereceden band geçiren filtrelerini elde edebilir miyiz ?

Ayrıca Alttaki devre kaçıncı dereceden band geçiren filtre örneğidir ?

[IMG]http://img685.imageshack.us/img685/93/adszrft.png[/img]

Teşekkürler.
Alttan 1 dersi kalan Vatan Hainidir...

emreboler

Burada bunu 1. derece band pass filter  olarak gösterirken. Texas Ins. notunda, Thus, a first order
high-pass and a first-order low-pass provide a second order band-pass. Şeklinde bir ifade var.

Başka bir kaynakta, için 2. dereceden demiş

Gerçekten kafa karıştırıcı :)

z

Bunun için biraz işlem yaparak transfer fonksiyonunu yazman yeterli. İlk mesajındaki devre 2.derece.

Şu anda hatırlayamadığım hiç hesap kitap yapmadan sonuca ulaşabileceğin çok pratik bir  yol var. Bu metod şöyle diyor

!!! Yalan yanlış yazıyorum. !!!

Kondansatör kesitlemede bobin kirişlemede kalıyorsa bunların herbiri dereceyi bir artırır. Bu metodun aslını araştırıp buraya da yazarsan iyi olur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

emreboler

Alıntı yapılan: z - 11 Mayıs 2012, 19:12:37
Bunun için biraz işlem yaparak transfer fonksiyonunu yazman yeterli.

Fakat şu anda hatırlayamadığım çok pratik bir  yol var. Bu metod şöyle diyor

!!! Yalan yanlış yazıyorum. !!!

Kondansatör kesitlemede bobin kirişlemede kalıyorsa bunların herbiri dereceyi bir artırır. Bu metodun aslını araştırıp buraya da yazarsan iyi olur.

Elimde teorik kaynaklar var transfer fonksiyonu için ama bana devre şeması lazım 1. dereceden 4. dereceye kadar. Ve arıca sizin belirttiğiniz durum pasif  filtre de geçerli sorumda da belitmiştim ama benim sorunum aktif filtreler üzerine.

mufitsozen

kaynaklar yine ingilizce ama anlasilir olabilir

dorduncu derece bandpass icin ornek http://www.iaeng.org/publication/IMECS2009/IMECS2009_pp364-367.pdf

active filtre tasarimi icin guzel bir kaynak http://www.ti.com/lit/ml/sloa088/sloa088.pdf

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

z

Alıntı yapılan: emreboler - 11 Mayıs 2012, 19:18:20
Elimde teorik kaynaklar var transfer fonksiyonu için ama bana devre şeması lazım 1. dereceden 4. dereceye kadar. Ve arıca sizin belirttiğiniz durum pasif  filtre de geçerli sorumda da belitmiştim ama benim sorunum aktif filtreler üzerine.

Aktif pasif farketmez. Kesitleme ve kirişleme her ikisi için de aynı anlama gelir.

Bahsettiğim kuralı bulduysanız buraya da yazarmısınız?

Aktif filitrenin transfer fonksiyonunu çıkarttığınızda sistem derecesi zaten karşınızda olacak. Yani şemadan transfer fonskiyonu çıkartacaksınız.

Saruman

Alıntı yapılan: z - 11 Mayıs 2012, 19:59:55
Aktif pasif farketmez. Kesitleme ve kirişleme her ikisi için de aynı anlama gelir.

Bahsettiğim kuralı bulduysanız buraya da yazarmısınız?

Aktif filitrenin transfer fonksiyonunu çıkarttığınızda sistem derecesi zaten karşınızda olacak. Yani şemadan transfer fonskiyonu çıkartacaksınız.

Hocam kesitleme ve kirişleme nedir?
H(s) için bunun ne ifade etmesi gerekir ?

z

Alıntı YapHocam kesitleme ve kirişleme nedir?
Ogrencilik zamanimizda graf teoriden yararlanarak semaya bakip hemencecik akim yada gerilimleri veren matrisleri yaziveriyorduk. Bu yontemi simdi de muhakkak gosteriyorlardir. Aklimda hic bir sey kalmamis.
Bu terimler bu konuda geciyordu. Belki adlarini yanlis hatirliyor olabilirim.

Alıntı YapH(s) için bunun ne ifade etmesi gerekir ?

H(s) de s yerine jw koyup bakalim. Yada dogrudan jw da cozelim.

Sonra elde edecegimiz ifadenin modulunu bulalim.

Soldaki devreden baslayalim;

Opamp kazanci K1=1+Rf/R1

V1=Vi*R/(R+1/jwC)
V1=Vi*R*C*w(j+wRC)/(1+R^2 C^2 w^2) opampin + girisindeki voltaji bulduk
V1 in frekansla iliskisine bakalim.

|V1|=VinRCW/KKok(1+R^2 C^2 w^2)
w=0 icin V1=0
w=sonsuz icin V1=Vin

o halde yuksek geciren

Simdi ayni islemi sagdaki devre icin de yapalim

Opamp kazanci K2=1+Rf'/R1'
Va bu devrenin giris voltaji olsun.

V2=Va*(1/jwC)/(R+1/jwC)
V2=Va(1+jwRC)=V(1-jwRC)/(1+R^2 C^2 w^2) opampin + girisindeki voltaji bulduk
V2 in frekansla iliskisine bakalim.

|V2|=Va/KKok(1+R^2 C^2 w^2)
w=0 icin V1=Va
w=sonsuz icin V1=0

o halde alcak geciren

Iki devrede uc uca eklenirse cikis voltajimiz Vo olsun

Vo=Vi*R*C*w(1+jwC)/(1+R^2 C^2 w^2)*K1*K2*(1-jwRC)/(1+R^2 C^2 w^2)
Vo=ViK1K2RCw/(1+R^2 C^2 w^2)

w=0 Vo=0
w=1/RC  Vo=ViK1K2/2
w=sonsuz Vo=0

Demekki band geciren

Peki sistemin derecesi nedir?

Buna da yarin kafa yoralim.