Röle Eşdeğeri Elektronik Devre???

Başlatan canavaroski90@gmail.com, 16 Mayıs 2012, 16:17:54

canavaroski90@gmail.com

Herkese merhabalar. Röle gibi çalışabilen bir elektronik sistem tasarlamam gerekli acilen. Bildiğimiz gibi rölede selenoidin iki bacağına elektrik uyguladığınız zaman karşısındaki iki bacağı iletime geçirir. Bu tarz bir sistem lazım bana. Ancak önemli bir farkla, RÖLE MÜHÜRLEME sistemi gibi çalışacak.

Nedir röle mühürleme? Normade röledeki selenoidin bacaklarına elektriği verirsiniz, selenoid karşısındaki iki bacağı iletime geçirir. Elektriği kesersiniz, bacakların iletimi de kesilir. Ancak RÖLE MÜHÜRLEME ile bu işlemi yaptığımızı varsayalım, bir PIC bacağından transistör ile röle sürüyorsunuz, bacağa 5V uygulayıp hemen geri çekiyorsunuz. Röle kendini beslemeye başlıyor ve bundan sonra sistemin elektriği kesilene kadar kendi içerisindeki iki bacaktaki iletimi koparmıyor. Elektriği keserseniz, bacaklar tekrar eski haline, yani açık konuma geçiyor.

Bunun benzeri olarak bildiğim tristör sistemi bulunmakta. Eşdeğer devreleri ile birşeyler yapmaya çalışsam da ne fayda.. Bir türlü çalıştıramıyorum. Ya yanlış bağlıyorum birşeyleri (ki yüksek ihtimal) ya da eşdeğer devre diye tabir edilen bir NPN bir PNP transistörle kurulan devrelerde bir hata var.

Acilen lazım. Basit olarak tekrarlarsam, anahtarlama devresi istiyorum. Transistör gibi düşünürseniz, Base bacağına 5V'u verip çekiyorsunuz (sürekli 5V'ta tutmuyorsunuz), bundan sonra collector ve emitter bacakları sürekli iletimde kalıyor. (Transistör tabii ki böyle çalışmıyor sadece yapmak istediğim şeyi açıklayıcı olsun diye bilinen bir elemanla örneklemeye çalıştım  )

Şimdiden cevap veren herkese teşekkür ediyorum.

Erol YILMAZ

Kaç V ta çalışacak bu röle benzeri ?

canavaroski90@gmail.com

5V. Aşağıdaki örnek devreyi uygulamaktayım.
MT2 - 5V'a bağlı
MT1 - sırasıyla led ve 100 ohm ile toprağa bağlı.
Örnek devre olarak da aşağıdaki devreyi uyguluyorum ve GATE yazan girişe 5V verip çekiyorum. MT1 ve MT2 uçlarının sürekli kısadevrede kalması gerekli değil midir?

PNP olarak BC558
NPN olarak BC547 kullanıyorum

fahri-

canavaroski90@gmail.com

Cevabınız için teşekkür ederim ancak röle kullanmamam gerek. Bu yüzden transistöre düştüm.

ferdem

5V seviyesinde mühür için size flipflop gerekir, verdiğiniz pnp npn den oluşan sistem bir flipflop olur mu bilemiyorum. Mühür işlemi ve enerji kesildiğinde resetleme için SR tipi flipflop uygun gibi, kontak elemanı olarak da PMOS ile highside anahtarlama yapmayı düşünmüştüm. ISIS da bir deneme yaptım, simülasyonda iyi-kötü beklenen sonuç çıkıyor, gerçekte denemek isterdim, denediğim şema aşağıda, kolay gelsin.

Bu şema fikir verebilir, görebildiğim kadarıyla size gereken devrede en az bir flipflop ve anahtar olarak kullanılacak bir mosfet olması gerekiyor.

gladi

misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

asma

Merhaba
Tristör veya eşdeğer transistörlü devre işinizi görür. Yükünüzü MT1 yerine MT2 ye bağlayıp deneyebilirsiniz. Ben daha önce transistörlü olarak deneyip çalıştırmıştım.  ;)
Ayrıca beze 5V değdirip çekmemelisiniz. Direnç kullanmazsanız NPN transistöre zarar verirsiniz. 1k~10k arası elinizde ne varsa olur.(bağlantıyı değiştirince gerekli)
Yük akımınız AC yada dalgalı DC olmamalı, tristör veya triyak kullanırsanız bir kere tetiklediğinizde enerji kesilene kadar iletimde kalır. (isteğiniz buysa)
Kolay gelsin.

muhittin_kaplan

abstre_bas

sadece fikir: yanılmıyorsam SR latch veya benzeri bir yapıyı tristör-transistör veya anlık enerji iletim-kesim sağlayan bir eleman arasına entegre edebilirseniz sorunun çözümüne yardımcı olabilir.

evilss

kardeş 4017 enteğresi ile yapabilirsin istediğini enteğrenin 2 numaralı çıkış ucuna (Q1) ucu na 1k lık direnç ile bd135 transistörünün beyz ine bağla trnin kollektörüne valfi valfede pozitif ucu bağla emiter bildiğin üzere sase ye ver enteürenin 14 nolu bacağına da bir buton buton ucuna 5v ver 14 nolu uc ile saseyede 220k 100k her hangi bir direnç koy butona basınca tr aktif olur ve yükü çalıştırır buton ile kapatmak istersen de Q3 ucunu resete bağla bu şekilde istediğini elde etmiş olursun şu an şema koyamıyorum ama istersende akşam koyarım kolay gelsin
sağlıcakla..