AKIM OKUMA

Başlatan bulut_01, 27 Mayıs 2012, 13:46:54

bulut_01

iyi günler arkadaslar küçük bir sorum olacakdı ben simdi DC ve AC motordan akım okumam lazım aklıma söyle bir fikir geldı sizden  de fikir almam lazım iki tane bobin var biri 115 uH diğeride 120 uH. Henry yüksek olması gecen akıma göre daha fazla voltaj oluşması demek diye biliyorum yanılıyormuyum sekilldeki bobinlerin içinde motora giden (+) yada (faz) kablosunu geçirip akım okumayı düşünüyorum. Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum arkadaslar.
asagıdakı bobınlerden hangısı akım okumam ıcın daha uygun olur uclarında olusacak voltaj bakımından ?

120 uH Bunumu kullanıyım akım okumak için

115 uH yoksa bumu.
YENİLMEZ..

EFESU

zateb akım trafosu da bu mantıkla çalışıyor...
la55p vb akım sensörlerini incele anlayacaksın

bulut_01

benım sorum henry yuksek olanı kulanmam mı lazım ? bobının cıkıs voltajı yuksek olsun dıye diğeri bu akımı pic in ADC okutacagım araya opamp kulanmam şart mıdır ? yoksa direk okutabilirmiyiz ?
YENİLMEZ..

OG

Sen sarım sayısı yüksek olanı kullanacaksın.

Sarım sayısı yükselince Henry değeri de yükselir ama aynı şartlar için gecerli (göbek yapısı falan).
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

agora_meyhanesi42

şöyle yapılsa nasil olur. Motora giden faz kablosunun üstüne örneğin en yüksek akımda 4.9 volt yada milivolt verebilecek bir bobin sarılsa buda adcye verilse okuma yapılabilirmi mini bir akım trafosu gibi
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

bulut_01

peki bu uygulamada opamp kullanmak gerekır mı ? yanı sartmıdır ? neden ?
YENİLMEZ..

OG

Benden bir düzeltme, sonradan dikkatimi çekti, akım trafolarını DC ölçmede kullanamazsın. Yalnızca AC.  DC için akım sensorleri ayrı. Ustte bahsedilmiş, LEM serisi vs.

OPAMP gerekli ise kullanırsın. Bazen bir diyot, bir kapasite, bir direnç bile yeter. Yapacağın devreye bağlı.

bulut_01

yukardakı bobınde hem AC hem DC akım ölceceğim. max ac cekeceğim akım 2 amper dc ise 6 amperi gecmez bu akımlar dogrultusunda 4148 dogrultup kucuk bır kapasıte ıle fılıtre edıp adc okumam ne kadar stabil çalısır devre ?
YENİLMEZ..

OG

DC ölçemezsin demiştik. Sanıyorum inanmadınız. O zaman deneyecek göreceksiniz.

Manyetik alan değeri sabit ise o alan içindeki bobine endukleme olmaz.
DC, darbeli olursa trafo çıkış verir. Veya akımı farklı değerlerde dalgalanıyorsa.

bulut_01

Alıntı yapılan: OG - 28 Mayıs 2012, 00:13:45
DC ölçemezsin demiştik. Sanıyorum inanmadınız. O zaman deneyecek göreceksiniz.

Manyetik alan değeri sabit ise o alan içindeki bobine endukleme olmaz.
DC, darbeli olursa trafo çıkış verir. Veya akımı farklı değerlerde dalgalanıyorsa.
hocam  hem dc hem ac motor akım okuyacam eger dc de akım okyamazsın dıyosan motorla dırencle okuyacam ama  motor 220 ac oldugu ıcın bu bobın daha mı mantıklı dırence göre ?
YENİLMEZ..

OG

Elbette araya direnç girmemesi doğru olan. Kullanacağın direnç İşini engellemiyorsa, fazla ısı çıkarmıyorsa optimize çözüm olabilir, çünkü DC sensorler pahalı. Mühendislikte optimizasyon çok önemlidir.

AC için ise trafo kullanabilirsin.

bulut_01

elimdeki dc motor milini durdugumda yanı max cekeceği akım 20 amper bunu 5 watt  0.1 ohm tas direnc ıle kısa bi sürede okuyup motor yönünü değistireceğim burda sorun yok. AC motorda mılı durdurma anında cekeceği max akım 2 amper onuda fazını yukardakı 120 uh bobının ıcınden gecirerek opampla yapmam sıstemın stabılesı ıcın daha ıyıdır dıye dusunuyorum 2 amper gecdıgınde 120uh bobınden olusacak gerılım opamp yukseltmesıyle adc okuyup ona göre yön ataması yaparım. bu söyledıklerımde eksık yerler var mıdır hocam ?
YENİLMEZ..

OG

Eğer yalnızca motorun kilitlendiğini görmek istiyorsan (aşırı akım sense) işlem kolaylaşır.

20Amper geçince 0,2-0,3V düşse yeter, Pic ADC si bunu sorunsuz algılar.
0,25V desek 0,0125 ohm, o da 20Amper için 5 Watt gerektirir.

Motor kilitlenmesini hemen hissederim dersen 5Watt da gereksiz, nominal akıma az toleranslı bir güçte direnç seçebilirsin, çünkü 20 Amper gördüğün gibi kesilecek.

AC motor için de aşırı akım hissetmek istiyorsan opampa falan gerek yok. Benzer usul ile gidebilirsin.

bulut_01

pekı hocam ac motorda 5watt tas dırenc mı önerırsınız yoksa yukardakı bobını ınduklenen voltajı okumak mı daha mantıklıdır ?
YENİLMEZ..

OG

AC kontrolu ne ile yapacağına (röle triyak vs) ve devre bağlantının nasıl olacağına bağlı.

AC enerji ile DC enerji (kontrol devrenin enerjisi) arasında bağlantı varsa yani DC GND noktası AC ile irtibatlandırılabiliyorsa direnç işi kolaylaşır. Trafo ise bu gibi durumlar için, bağlantı zorunluluğu olmadan çözüm için bulunmaz ilaç ve de emniyetli.

Trafo her şart için çözüm üretir, direnç ise ekstralar gerektirebilir.