Forumda C# kursu düzenlensin isterim

Başlatan z, 29 Mayıs 2012, 13:05:20

muhittin_kaplan

evet onu kullanırız diye düşünüyorum.

berat23

Alıntı yapılan: serhat1990 - 29 Mayıs 2012, 14:03:38
Bekliyoruz hocam. Özellikle comport uygulamaları için... Microsoft visual c# express 2010 kurmustum önceden bu program işime yararmı acaba ?

kesinlikle.bazen basit uygulamalar için gerekiyor.

serhat1990

Sabırsızlıkla bekliyoruz hocam :) Şimdiden emeği geçen emeği geçecek herkese teşekkürler...

z

JKramer'in verdiği linkten (http://www.microsoft.com/visualstudio/en-us/products/2010-editions/express-iso)
C# çalışma ortamını ISO dosyası olarak indirip CD ye attım ve işyerindeki makinama sorunsuz şekilde kurdum.

Hatta Delphideki mantığı uygulayıp forum üzerine bir buton ve label ekleyip ardından da butona tıklandığında labelın text değerini değiştiren basit bir program parçacığını denediğimde çalıştığını görünce sevincim daha bir arttı.

Ancak Richtextbox koyup buna bir iki satır eklemek istediğimde işlerin Delphi ile birebir uyumlu olmadığını gördüm.

Bu aşamadan sonra bize hocalık yapmak isteyenlere karışmak istemem ama mümkünse temel bazı komponentlerde bazı örnekler vermelerini isteyeceğim.

Mesela forma Filemenü ekleyip dosya açıp byte byte okuma yada memoedit içine file içeriğini aktarıp memoeditden byte byte verileri okuma gibi örnekler verebilirmisiniz?

C# ile Delphi yi mukayese etmenizi istesem ne söylersiniz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

secretagent

evet güzel bir konu bize c# baştan öğretin demiyoruz zaten çoğu kişinin c altyapısı olduğundna anlatan kişinin zorlanacağını sanmıyorum.C# ile mikrokontrollerin çalışması için uygun programlar nasıl yazılır neleri bilmek gerekir birkaç uygulama yapılırsa gerisinin geleceğin kanaatindeyim...

JKramer

Alıntı yapılan: z - 29 Mayıs 2012, 17:22:35
JKramer'in verdiği linkten (http://www.microsoft.com/visualstudio/en-us/products/2010-editions/express-iso)
C# çalışma ortamını ISO dosyası olarak indirip CD ye attım ve işyerindeki makinama sorunsuz şekilde kurdum.
Cd'ye yazmadan mount etmek isteyenler olursa, açık kaynak kodlu WinCdEmu programını kullanabilirsiniz.

serhat1990

Hocam program kurulumları vs tamamsa artık ne zaman başlayabiliriz. Yani bu konuda bilgisi olanlar ne zamanlar çalışabiliriz :)

Bende bir kaç bişey yaptım buton'a basınca ekranda mesaj göster falan. Yani ilk adımı attık gerisi hocalarımızın vereceği bilgilere bağlı :)

Ankaralı

C# yerine Java bilen bir hocamız Java'yı anlatsalar nasıl olur.?

Not; C#' a karşı değilim.
@ NEXYS2

Mucit23

Hocam basitten başlasak iyi olur bence

z

Delphiden sonra C#a geçişin bu kadar kolay olacağını tahmin etmiyordum.

Daha önce linki verilen http://www.sanalkurs.net/c-dersleri-49.htm sitesinde kafanıza takılan sorulara çözüm olabilecek örnekler bulunabiliyor. Üstümden ilk acemiliği attım ve kendime güvenim geldi.

Delphide JEDI ile USB donanımına kod yazabiliyorduk. C# de USB konusunda ne yapacağız?

vitruvius

Alıntı yapılan: z - 29 Mayıs 2012, 19:19:45
Delphiden sonra C#a geçişin bu kadar kolay olacağını tahmin etmiyordum.

Daha önce linki verilen http://www.sanalkurs.net/c-dersleri-49.htm sitesinde kafanıza takılan sorulara çözüm olabilecek örnekler bulunabiliyor. Üstümden ilk acemiliği attım ve kendime güvenim geldi.

Delphide JEDI ile USB donanımına kod yazabiliyorduk. C# de USB konusunda ne yapacağız?

Hocam forumdan iki link vereyim onları inceleyin isterseniz.

https://www.picproje.org/index.php/topic,37121.0.html -- Burada gevv'in verdiği link hala aktif.
https://www.picproje.org/index.php/topic,31390 --Burada da çeşitli linkler var fakat incelemedim.

fryrmnd

hocam usb için microchipin demo hid uygulaması güzel çalışıyor. bana sıkıntı çıkarmadı. tabii usb yi iyi bilmediğimden çetrefilli işler yapmaya kalkılırsa ne olur eksik yönü var mıdır bilemiyorum. şimdilik tavsiye ederim.

bymrz

Yanlış anlaşılmasın da,

bu işi yüklenecek arkadaşa, faydalanacak olan kişiler de karınca kararınca maddi destekte bulunsalar... Sonuçta bu iş için vakit emek harcayacak. Bilmiyorum belki ipin ucu kaçar, başka yerere gider ama, sadece bi fikir? ne dersiniz?

z

@Gerbay

Yaptigim sistemlerde illaki PC oluyor ve mecburiyetten PC de kod yazmam gerekiyor. PC tarafinda isimi gorsun ama yavas olmasin mantigiyla profesyonellikten uzak kodlar yazarak bugune kadar Delphi ile uydur kaydir kod yaziyordum.  C# a gec, isler kolay olur falan dendi ve ilk kez bugun C# de acemice birseyler yazdim ve Delphi ve C yi az bucuk bilen  birisinin C# da zorlanmadan yola devam edebilecegini gorum.

Simdi bugun bu dinamizmi yakalamisken C# yerine C++ Builder'la  devam etmeye kalksam isim kolay olacakmi? Su anda C# a sempati duymamin sebebi C yada sonundaki # değil. Zaten ne ise de yaradigini C den ne farkinin oldugunu da bilmiyorum ama cok ilave birseyler ogrenmeden daha dogrusu zaman kaybetmeden kod yazacakmisim gibi bir his olustu.

Yanlis hatirlamiyorsam gecmis aylarda gene gundeme gelmis ve Delphi tabanli bilmem ne builder ile calismami onermistin. Derleyiciyi yukledigimde program bana bu bir demo surum vs demis parali versiyonu almam konusunda program surekli olarak beni taciz etmis bende kizip birakmis bir daha da forumda dile bile getirmemistim.

C++ Builder icin kolaylik zorluk acisindan bir seyler yazarsan sevinirim. Derdim fazla kafa yormadan yeni bir seyler ogrenmeye zaman ayirmadan yeni bir platforma tasinmak.

serhat1990

Alıntı yapılan: alone_lover - 29 Mayıs 2012, 20:47:41
Yanlış anlaşılmasın da,

bu işi yüklenecek arkadaşa, faydalanacak olan kişiler de karınca kararınca maddi destekte bulunsalar... Sonuçta bu iş için vakit emek harcayacak. Bilmiyorum belki ipin ucu kaçar, başka yerere gider ama, sadece bi fikir? ne dersiniz?

Hocam ben kendi düşüncemi söyleyeyim bu forumda bana kalırsa amacımız paylaşım yani bildiğinin ( istediğin kadarını ) başkasına aktarmak , sorularına cevap aramak , projen varsa ( bedeli karşılığında ) projenin yapımı , vb . Para konusunda Yüz yüze bir eğitimde para konuşmanın bir sakıncası yok fakat böyle buradan yapılacak bir anlatımda para konuşmak bana yanlış geliyor. Yanlış anlamayın hocam sadece kendi fikirlerimi söyledim . Eğer burada bu tür paylaşımlarda para konuşulsaydı Bülent Hoca 'nın arm üzerine bize olan katkıları , Arslan Hoca'nın ve Fırat Hocanın pic c 'deki katkılarının karşılığını çok zor öderdik. İyi çalışmalar...