Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Aceminin C# sorulari

Başlatan z, 30 Mayıs 2012, 08:19:05

Ömer KANAR

DataReceived event'ini kullanabilirsin.
ReceivedBytesThreshold'tan buffer'da kaç byte
biriktinde tetikleneceğini seçersin
Bir tek saat, beş vakit namaza abdestle kâfi gelir.

serhat1990

Alıntı yapılan: Ömer KANAR - 29 Eylül 2012, 15:37:54
DataReceived event'ini kullanabilirsin.
ReceivedBytesThreshold'tan buffer'da kaç byte
biriktinde tetikleneceğini seçersin

Ufak bir rutin yazmanız mümkünmü Hocam ?

muhittin_kaplan

serhat rutine gerek yok. serial port nesnesinin olaylarında "data recieved" var. oraya yazacaksın.
ama ozamanda "ben bu trehad da yapamam" der. onuda sonra konuşuruz.

mesaj birleştirme:: 29 Eylül 2012, 17:14:43

private void serialPort1_DataReceived(object sender, System.IO.Ports.SerialDataReceivedEventArgs e)
        {

}

mesaj birleştirme:: 29 Eylül 2012, 17:16:46

serhat1990

Muhittin Hocam Tamamdır :)

Teşekkür ederim ...

muhittin_kaplan

http://www.4shared.com/rar/sjOjaWyV/Serial_Chart_1.html
serhat şurada seri porttan aldığım bilgileri grafik eden bir program olacak. işine yarayabilir.

serhat1990

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 29 Eylül 2012, 17:44:27
http://www.4shared.com/rar/sjOjaWyV/Serial_Chart_1.html
serhat şurada seri porttan aldığım bilgileri grafik eden bir program olacak. işine yarayabilir.

Teşekkürler Hocam inceliyorum. Şimdi combobox olayları ile uğraştım sevmeye başladım . İşin pc kısmınında ayrı bir zevki var. Elimde 3axis sensör var bundan gelen bilgileri seriporttan alıp ekranda 3 boyutlu bir görsel üstünde bu hareketleri göstermek istiyorum biraz zor olacak gibi ama bakalım :)

Çok teşekkürler İyi çalışmalar.

serhat1990

Merhaba değerli PicProje Ailesi ;

Benim için zor bir soruyla yine karşınızdayım aklıma birşeyler geliyor fakat veri tabanı olayı giriyor sanırım . İşlemcide olsa eeprom ile sorun çözülür ama pc ortamında kafama oturtamadım.  Şöyle bir program yazmak istiyorum .

Program güncel saat ve tarih bilgilerini tutacak . Ben bir butona basınca bu saat ve tarih bilgisini gönderecek.
Sonrasında ise bir data gönderecek . Fakat bu data ile ilgili şöyle birşey var . Bu data hiç bir zaman aynı olmayacak. 16 bitlik bir değere kadar çıkabilecek. Bu kısmı biraz daha detaylandırayım .

Programı çalıştırdım . Sistem 16 bitlik bir id tanımlayacak kendi içinde . Ve gönder butonuna basınca saat , tarih ve id bilgisini gönderecek.
Programdan bir daha gönder butonuna basarsam saat , tarih gönderecek . id bu sefer farklı olacak .
Sistem açılıp kapansa dahi aynı id' yi tekrar göndermeyecek . Bunu nasıl yapacağım konusunda bir bilgisi olan varmıdır. Neleri araştırmam gerekir.
Şimdiden teşekkür ederim ...

İyi çalışmalar.

mufitsozen

.NET 4.5

Namespace:  System.Windows

UIElement.Uid Property
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

serhat1990

Alıntı yapılan: mufitsozen - 03 Ekim 2012, 17:01:52
.NET 4.5

Namespace:  System.Windows

UIElement.Uid Property

Teşekkürler Mufit Hocam.

Hocam çok az açmanız mümkünmü c# konusunda çok yeniyim . Yazdıklarınıza baktım fakat pek anlamadım açıkçası.

İyi çalışmalar.

Mucit23

c# ile ilgili bir problemim var

Form üzerinde bir değişiklik yaptığım zaman formda güncellenmiyor. Şöyleki forma yeni bir text veya buton eklediğimde formu çalıştırdığımda görünmüyor. Hep eski haliyle kalıyor. Projeyi komple kapatıp yeniden açtığımda son yaptığım değişiklikler kaydedilmemiş oluyor.

Problem ne olabilir.

JKramer

Formu çalıştırmaktan kastettiğiniz nedir? F5 ile debug yaparken yapılan değişiklikler görünmüyor mu?

Mucit23

Hocam Şöyle sorun. Forma diyelim bir buton veya textbox ekledim. Bu yaptığım değişiklikler hiç kaydedilmiyor. Yaptığım tasarımı çalıştırdığımda son yaptıklarım formda görünmüyor.

2 adet buton vardı. Bu butonların adını değiştirmiştim. Ondan sonra ne olduysa oldu. Ama bir yol buldum sanırım. Butonlarla ilgili tüm bilgileri silmem lazım.

Edit;

1 saattir denemediğim yöntem kalmadı...  >:( >:( Neyseki daha tasarımın başında olduğu için silbaştan başladım.

Bir sorumdaha olacak. Biraz komplexs bir konu gerçekten. Bu aralar görüntü işleme ile uğraşıyorum. C# ve opencv nin hazır görüntü işleme kütüphanelerini kullanarak görüntü işleme üzerine bir çalışma yapacağım. . Open cv kütüphanelerini kullanabiliyorum. Amacım bilgisayara bağlı olan kameraları bir combobox içerisinde listelemek. Kullanıcının kamera seçmesine olanak sağlamayı hedefliyorum.

Bununla ilgili pek kaynak bulamadım açıkçası

burada bişeyler var ama c++ da yazılmış. Aynısını c# a uyduramadım bir türlü.
http://stackoverflow.com/questions/9276350/how-do-i-get-a-list-of-webcam-devices-using-opencv

Bu konuda çalışma yapan varmı?

fatih6761

C++ ile yazılması sorun değil ki. Zaten mantık aynı, OOP. Sadece bir Wrapper Class yazarak kolayca halledebilirsiniz. DLL fonksiyonları için DllImportAttribute kullanmak en kolayı...

Mucit23

Hocam dediğinizi pek anlayamadım.

Bana ne yapmam gerektiğini birazdaha açık yazabilirmisiniz.

C++ için yazılmış olan kodda kullanılan fonksiyonları C# da bulamıyorum. Bende opencv 2.1 var. önceki mesajımda verdiğim linkte 2.3 kullanılmış. Acaba sürümlemi alakalı?

fatih6761

Hocam, bulamadığınız fonksiyonlardan bahsediyorum, C# da sınıflarda olmayan ama yerel olarak derlenmiş dinamik bağlantı kütüphanelerinde ( kısace Native DLLs ) bulunan fonksiyonlar, C# da DllImport ile eklenebilir. Buna Platform Invoke denir ve P/Invoke olarak gösterilir. Red Gate firması bu P/Invoke'lar ve kullanımı için özel bir site açtı : http://www.pinvoke.net/ Burada Windows için yerel DLL'lerdeki birçok API'yi görebilirsiniz. Kullanımı şöyledir:
using System.Runtime.InteropServices;
//.. diğer using deyimleri ve son olarak ana sınıfın içinde şu şekilde tanımlıyoruz:
[DllImport("dll_adi_veya_yolu.dll")] // Bazı özel durumları karşılamak için zaman zaman NamedParameters'de eklenir.
static extern (donus_tipi) (fonk. adi) (alacagi_parametreler);

// Örneğin
[DllImport("user32.dll", CharSet = CharSet.Unicode)]
public static extern int MessageBox(IntPtr hWnd, String text, String caption, uint type);

Bu fonksiyonu doğrudan kullanabilirsiniz. OpenCV için de eğer C++ bilginiz ve API Reference dökümanları elinizde varsa bu şekildeki metodları bir sınıf altında toplayabilirsiniz. Bu tür sınıflara Wrapper Classes denir.
Umarım yardımcı olmuştur. İyi çalışmalar...