$49 BeagleBone Kampanyası

Başlatan Niyazi_SARAL, 04 Haziran 2012, 07:23:06

muhendisbey

Ben bu SD kart meselesi çözemedim.
2 tane SD kart var tamam
Birinin üzerinde linux pengueni var, kart 4 gb üzerinde yazan ancak bilgisayar üzerinde 69mb görünen bir kart. Bu kartı beaglebone'a takınca çalışmıyor. İçerisinde bu kartın gizli olarak linux mu yüklü? (buna kart okuyucu ile erişiyorum)
Windowstan bu kart içerisindeki programa girdiğimde bana linux sistemi gerektiğini (sanal makina ubuntu tavsiye edilir demiş) istersem matrix gui'ye erişebileceğimi istersem Software Developer's Guide'ı okuyabileceğimi söylüyor.

Diğer kart ise üzerinde olan. Yaklaşık 50 sn civarında boot olup bilgisayarın SD karta erişmesini sağlıyor.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Tagli

Kartların bilgisayara takınca küçük gözükmelerinin sebebi bölümlendirilmiş olmaları. Başta ufak bir FAT bölümü (69 MB olarak görülen) var. Gerisi yanlış hatırlamıyorsam ext3 ile formatlanmış. ext3 ile formatlanan bölümü Windows görmüyor.

BeagleBone ile oynayacaksanız, tavsiyem bir Linux sistemi üzerinde çalışmanız. Yoksa bir anlamı yok bence. Bu kartı almış olmanızın, Linux dünyasına geçişiniz için bir vesile olmasını dilerim...
Gökçe Tağlıoğlu

Tagli

Az önce bir arkadaşın Çizgi'den sipariş ettiği BeagleBone elimize ulaştı. İçinde demir kutu, USB Kablo, 2 SD kart ve 2 SD adaptörü var.
Gökçe Tağlıoğlu

M_B

Bende bugün sipariş ettim. Bir gelsin bakalım.
Kitle ilgili dersler (kurs ) düzenlenecek mi ?

Kitle ilgili bilgiye sahip değilim.
-Nasıl kurulur
-Nasıl program atılır.
-İşletim sistemi illa linux mi olması lazım. 
-Winde oluyorsa nasıl.
vb. gibi sorular.

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

mcn

o zaman net olarak bizim paketler eksik geldi 
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

ArGeMaNiA

Linux kurmadan, doğrudan programlamak istesek hangi
araçları kullanmamız gerekiyor?
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

kasif

Dün akşam kullanma şansım olmadı, bugün biraz iş yerinde denedim ama ağımız biraz farklı(metro ethernetle şehir içi ve şehir dışı merkezlere ulaşıyoruz) olduğu için cihazı ağda bulamadım. Evde tekrar deneyeceğim yada ayrı bir ağ bağdaştırıcısı ile sadece kendi bilgisayarım ve cihazın olduğu internetin olmadığı küçük bir ağ kurup deneyeceğim.

Şimdilik bir işlemim olamadı  :(

Tagli

Alıntı yapılan: mcn - 08 Haziran 2012, 10:05:45
Mümkündür ama yarı fiyatına alınca da pek sorgulamamak lazım bence. Kutu, SD kart falan önemli değil pek, BeagleBone'u koymayı unutmadıkları sürece sorun yok. Benim normal fiyattan aldığım paket eksik geldi. Şimdi arkadaşınki yarı fiyatttan tam gelince kıskandım :)
Gökçe Tağlıoğlu

muhendisbey

Alıntı yapılan: mcn - 08 Haziran 2012, 10:05:45
Doğrudur hocam
Zaten diğer hafıza kartı metal kutu içerisindeydi.
Kart ambalajda ve kutunun dışındaydı.

Hocam bölümlendiğini anladım, benim  merak ettiğim o kısımda acaba ne var? Derleyici gibi birşey mi yoksa linux işletim sistemi mi olduğu.
Karttan boot etmek istedim ama bios kart okuyucudan boot'u desteklemiyor bende.

Benden tavsiye kutuyla taşırken de dikkat etmisnizdir kart çok fazla etrafa çarpıyor.
Önlemek için ben içerisinden çıkan köpüğü tek katman halinde kutunun üstüne yani kapağa ve altına çift taraflı bantla yapıştırdım. Şimdi daha iyi.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Tagli

Evet, o bölümde işletim sistemi var. Çoğu boş sanırım, hatırlamıyorum ama sistem 1 GB civarında olsa gerek. Gerisi sistemin kullanabileceği boş alan.

Kartı normal bilgisayardan boot edemezsin zaten. Sistem ARM için derlenmiş, Intel mimarisi üzerinde çalışması mümkün değil. Ancak tabi QEMU gibi bir sanal makine ile çalıştırabilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu

mcn

Hocam herkese eksiktir bu fiyata bunlar geliyor denilir anlarım,doğrudur,mantıklıdır, ama birine tam gelir öbürüne yarım gelir bu mantıklı değil işte :)

Benim kutu gelmeyince içindeki 2. sd kartta gelmedi sanırım doğal olarak
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

Ersin

Alıntı YapHocam herkese eksiktir bu fiyata bunlar geliyor denilir anlarım,doğrudur,mantıklıdır, ama birine tam gelir öbürüne yarım gelir bu mantıklı değil işte
Bu fiyata bunlar geliyor değil ne ise normalı o olmalı , fiyat farkı ( ucuz olması ) academic olarak almışlardır ondandır.

Bendeki kutu karton kutu, gerçeği kutunun önemi yok,demek ki 1 sd kart eksik.Normalde pdf, örnek gibi şeylerin bir cd de vermeleri gerekir ki bu durumda kutu küçük olduğundan sd karta kayıd etmişler.
Fakat 2. sd çok deyip birileri bunlara el koydu herhalde , açıklama da gelmedi normalde bu başlıkta her gün bişey yazarlardı Niyazi Bey veya Fatih isimli arkadaşımız.

Erdem

Alıntı yapılan: M_B - 08 Haziran 2012, 10:05:11
-İşletim sistemi illa linux mi olması lazım. 

Sanıyorum kullanmak için öyle bir zorunluluk yok. Ama basitçe Ubuntu kurabilirsiniz. Hatta Ubuntuyu bilgisayara Windows programı kurar gibi kurabiliyorsunuz:

http://www.ubuntu.com/download/desktop

Alıntı yapılan: M_B - 08 Haziran 2012, 10:05:11
-Winde oluyorsa nasıl.

Burda anlatmışlar:

http://ladyada.net/products/beaglebone/index.html

Tagli

gerbay, bana gelen kutu da aynı o şekilde idi. Karton kutunun içinde ayrıca bir metal kutu ve onun içinde adaptörü ile birlikte bir mikro SD kart daha olması lazım normalde ama bende de yoktu bunlar.

500 MHz gözükmesi USB üzerinden elektrik alması ile ilgili sanırım. İşlemciyi tam hızı olan 720 MHz'de kullanabilmek için beslemenin güç soketinden yapılması gerekiyor.
Gökçe Tağlıoğlu

muhendisbey

Alıntı yapılan: Tagli - 08 Haziran 2012, 11:18:39
Evet, o bölümde işletim sistemi var. Çoğu boş sanırım, hatırlamıyorum ama sistem 1 GB civarında olsa gerek. Gerisi sistemin kullanabileceği boş alan.

Kartı normal bilgisayardan boot edemezsin zaten. Sistem ARM için derlenmiş, Intel mimarisi üzerinde çalışması mümkün değil. Ancak tabi QEMU gibi bir sanal makine ile çalıştırabilirsin.

Hocam iyi de beaglebone'da boot edemiyor o kartı? Yada boot ediyorda göremiyor muyum acaba? Sonuçta ekranı yok :)
QEMU'yu biraz açabilir misiniz? Windows'ta mı linuxta mı çalışıyor? Nereden indirilebilir nasıl çalıştırılır?