Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

IAR hakkında

Başlatan anafor, 28 Ağustos 2004, 12:23:03

anafor

IAR programı hakkında bilgisi ve bu programa ilgisi olanlar bizimle bunu paylaşa bilir mi özellikle sormak istediğim bu programın ansi c yi tam olarak destekleyip desteklemediği . ayrıca bu programın full sürümünü nerden bulabilirim crack vs.. var mı? teşekkürler

ahmetu

iar'ı sitesinden demo olarak download ettikten sonra

briefcase.yahoo.com'dan

username: ru_embedded9
password: sobaka

MyDocuments'in içinden uygun versiyona göre crack indiriyorsun

anafor

sağol ahmetu programı bulmam iyi oldu ama bu programı öğrenmeye çalışmak baya zaman alabilir benim asıl merak ettiğim tüm ansi c yi destekleyim destekleyemediği. E-book'u falan varmı bildiğin bir yerde? şu an ccs ile uğraşıyorum ama bazı noktalarda beni yarı yolda bırakabilir IAR mı CCS mi?

ahmetu

her firma ansi c'yi desteklediğini iddia etmekte ancak bazı durumlarda nedense bu destek kayboluyor galiba kıvıramıyorlar ama bildiğim kadarıyla iar ve microchip'in c18'i en iyileri ayrıca iar c++ arayüzüne de sahip ama benim tercihim yine ccs'den yana beni bir çok zahmetten kurtarıyor örneğin delay komutu yazmak, hardware i2c yada spi ayarları yapmak vesaire vesaire, iar'ın bir kitabı varsa da ben bilmiyorum.

Erol YILMAZ

IAR derleyiciyi kurdugun zaman yardim dosyalarini da yukluyor.
PDF olarak. Fakat bunlar icerrisinden ise yarayacak bilgiyi bulup kullanabilmek biraz zor.

anafor

IAR hakkında bazı duyuölar aldım en önemli avantajı sanki sadece pic değil daha farklı microcontrolleri desteklemesi fakat delay , I2C gibi CCS'nin kolaylıkla kıvırabildiği olayları yapamıyorsa ya da zora koşuyorsa işimiz var demektir.

nonstradam

Birde MikroC yi bir inceleyin güzel bir compiler a benziyor... ben MikroPascal üzerine çalışıyorum bir süredir. bence mükemmel.. delphi den pek farkı yok... ama crack ini hala bulamadım... mikroC-MikroPascal veya MikroBasic in demo sürümlerini aşağıdaki siteden download edebilirsiniz...  ama max. 2k ya kadar compiler ediyor... crack ini bulursanız bizleride haberdar ederseniz seviniriz...

http://www.mikroelektronika.co.yu

Erol YILMAZ

delay komutu CCS nin muhtesem ozelligi. Pro diye gecinen  Hi-Tech in delayini gordukce yasasin amatorler diye bagirasim geliyor...
IAR da ayni. Ben bunlari sirketlere benzetiyorum. CCS kucuk ama cok esnek. Otekiler buyuk ama cok hantal.

engin_

IAR daha çok ANSI-C dil desteği veriyor, standart C kütüphanelerini sunuyor. Biraz bakındım çeşitli modüller için hazır fonksiyonlar aradım ama göremedim. Bu konuda destek vermiyorlar sanırım. Kullanıcılar bu kütüphaneleri mevcut C kütüphaneleri ve Assembly ile  kendileri oluşturabilir tabi buda donanım bilgisi istiyor.

Bu işin güzel tarafı derleyicinin nasıl derlediğinden çok yazdığınız kaynak kodun taşınabilirliği, ANSI-C uyumlu olduktan sonra IAR da derlemessinde başka bir ANSI-C uyumlu derleyicide derlersin. Alacağınız sonuç aynı olur(Program boyutu farklı olabilir tabi).

Bende bir C derleyicisi yazmayı düşündüm. Benim de planladığım şey sadece C anahtar kelimelerinin derlemedeki sürecini takip etmekti(Tabi türlü değişken ve fonksiyonun düzenini sağlayarak). Derleyici denilen şey de budur zaten. Bundan sonra kütüphaneleri oluşturmak kalıyor ki bu da planlandığınız şeyin C tarzında yazımından başka birşey değil...

Garip olan bu güne kadar çeşitli modülleri kullanan insanların bu modülleri kullanmak için hazırladıkları kendi kütüphanelerini paylaşmaması galiba.

ise

iar c ve c++ destekler  hitechte yazılmış kütüphaneleri ona adapte ederek kullanabilirsin.

engin_

Bu iyi haber ama derlenmemiş kodları veriyorlardır umarım.

ise

hitech klasörünün altındaki sample altındaki tüm örneklerin c kodlarını alıp kullanabilirsin   bazen 1-2 ufak değişiklik gerekebiliyor :D bunuda değiştirmek sana kalmış  kolay gelsin