Osiloskoplar hakkında bir soru

Başlatan Mnemonic, 14 Haziran 2012, 09:44:14

Mnemonic

Arkadaşlar merhaba,
osiloskoplar hakkında aklıma takılan bir konu var sizinle paylaşıp bilgi almak istedim nette biraz araştırdım ancak bulamadım.
osiloskopların belirli değerleri haricinde birde sampling rate diye bir değeri var
mesela 60mhz bir osiloskop 2gs/sec olan marka varken 100ms/sec olan modelde var
her ikiside 60mhze kadar ölçümleme yapabiliyorken sampling rate ile ne değişiyor.
yani rigol bir osiloskoba 1gs/sec diye 500 dolar neden veriyoruz yoksa owon marka bir osiloskoba 250ms/sec diye 250 dolar versek hayatımızda ne değişir ?

bu arada konu açılmışken 60mhz altı önerebileceğiniz uygun fiyatlı bir osiloskop varmı ? uzak doğu malı atten owon gibi markalara ne diyorsunuz ?
yoksa usa malından şaşmadan bir rigolmu alalım ?

Maxim

öncelikle rigol da çin malı amerikan değil

Mnemonic

web sitesinde about ve contact kısmında tüm bilgilerde usa yazıyor ayrıca dunya distributorlerının tamamı usa da
eminmisiniz çin olduğundan ?

Maxim

Mnemonic

hım ben bu siteye hiç girmemiştim
hep www.rigolna.com adresine girmiştim
doğruymuş pardon

Mnemonic

skara1214

sampling rate arttikca sinyalin goruntulenmesi gercepe o kadar yaklasir nyquist teoremine gire bir sinyal orneklemek icin icindeki en yuksek frekansli sinyalin minimum 2 kat ornekleme frekansi ile orneklemek gereklidir ama 2 kati ile yaptiginizda 10 kati ile yaptiginizin goruntusu ayni olmaz ne kadar cok sampling o kadar iyi sonuc ama negatif kismi daha fazla data daha fazla yer kaplar
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

ankyra

Alıntı yapılan: skara1214 - 14 Haziran 2012, 15:28:10
sampling rate arttikca sinyalin goruntulenmesi gercepe o kadar yaklasir nyquist teoremine gire bir sinyal orneklemek icin icindeki en yuksek frekansli sinyalin minimum 2 kat ornekleme frekansi ile orneklemek gereklidir ama 2 kati ile yaptiginizda 10 kati ile yaptiginizin goruntusu ayni olmaz ne kadar cok sampling o kadar iyi sonuc ama negatif kismi daha fazla data daha fazla yer kaplar

ben sorayim...
sampling rate arttikca arttikca olculebilecek-goruntulenebilecek maksimum frekansin da artmasi gerekmez mi?

Mnemonic

o zaman anladığım kadarı ile 40mhz bir frekans ölçüyoruz osiloskop 60mhz olsun
2 farklı osiloskop biri 250ms/sec diğeri 1gs/sec her ikiside bu 40mhzi dogru ölçer ancak biri frekans kırılımlarındaki rıpleları dogru biri eksik gösterir dogrumu anlıyorum ?

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mnemonic

Kafam karıştı biraz
kabaca anladığım kadarı ile sampling rate sınır frekansının iki katı olsa yeterli oluyor o zaman
yani 60mhz bir scopda 120ms örnekleme oranı varsa yeterli olur gerisi hassasiyeti arttırır doğrumudur ?

OG

2 katı yeterli ama kötü bir seçim. Zaten bilmem ne teoremine göre (adını hatırlayamadım) en az 2 katı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ankyra

osiloskopu frekans olcmek icin kullanirsak 2 kati yeterli diyebiliriz sanirim... frekansmetre gibi yani... ornekleme peryodu bir nevi hassasiyet ile ilgili... ancak ornekleme peryodu kucuk olan osiloskopun daha yuksek frekanslarda kullanilabilmesi gerekmiyor mu? bir onceki sorumu tekrar ettim affiniza siginarak..

pea

Alıntı yapılan: OG - 14 Haziran 2012, 17:51:21
Zaten bilmem ne teoremine göre (adını hatırlayamadım) en az 2 katı.
Nyquist (ya da Nyquist-Shannon)  :)

bulut_01

arkadas cok guzel yerden söz acmıs ıken benım sorum bu konuda su sekılde olacak sımdı önumuzde kare dalga var ve benım scopun band genıslıgı 200 mhz ve benım ölcdugum kare dalgada 200 mhz sımdı sampla ratesı 250ms/s olan bir scopla 1gs/s scop paralel baglar ısek bı kare dalga sınyalına ıkı scopdan gozlemledıgımız sınyal seklı diğer scopdan ne kadar fark olusturur bunu gözumuzle ne kadar görebiliriz ?
YENİLMEZ..