PandaBoard a Ubuntu Kurulumu

Başlatan yamak, 19 Haziran 2012, 18:47:00

yamak

PandaBoard a ubuntu kurmaya çalışıyorum. gparted ile elimdeki 4 gb lık sdkart ı  biri 50 mb FAT32 dosya sistemi olan kısma ve geri kalanını da ext3 dosya sistemi olan 2 kısma böldüm. 50 mb lığı /tmp/mmc1 adında bir klasöre mount ettim diğerini de /tmp/mmc2 adında bir klasöre mount ettim. mmc1 e MLO,UImage ve U-boot u yükledim diğer kısımıda rootfs dosyasını. Bunları yaptıktan sonra sd kartı çıkartım pandaboard a taktım ama bir türlü boot etmedi. Nerede hata yapıyorum. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim kafayı yiyecem artık.

forti

sd karttan başlatmak için kullandığın işlemcide bir komut vardır. board açılırken bir tuşa basıp o kodu girmen gerekir. bu işlemi  başka boardları kullanırken yapıyordum, pandaboard hiç kullanmadım. Ne yazacağını biraz araştırırsan bulursun. kolay gelsin.

Tagli

Eğer u-boot'u bile göremiyorsan sorun 50 MB FAT32 bölümünde "bootable" bayrağının olmaması olabilir. Ben sık sık unuturum bunu. Bu bayrağı gparted ile verebiliyor olmalısın.
Gökçe Tağlıoğlu

yamak

Tamam hocam hallettim bölümlendirme için bi tane script buldum onu kullandım. Sorunsuz boot etti. Fakat ben de en başta 50 mb yaptım sorun ama script ile bölümlendirince fat32 bölümü için 74 mb bi kısım ayrıldı

Tagli

Boyutun önemi yok. Sorun büyük ihtimalle bootable bayrağından kaynaklanıyordur. Bölümlendirme yaparken bu bayrağı özellikle seçip koymazsan normalde olmuyor. Başlangıçtaki FAT bölümünde bu bayrak olmazsa da u-boot (aslında x-loader) çalışamıyor. Bir diğer olası sebep de bu FAT bölümüne dosyaları yükleme sırası. Öncelikle x-loader'ın (MLO) yüklenmesi gerekiyor ki bölümün en başına yerleşsin. Gerçi sen o 3 dosyayı (MLO, uImage, uboot) seçip sürükle bırak ile atarsan, alfabetik sıra sebebiyle MLO önce yükleniyor ve sorun olmuyor. Ama mesela elle önce uboot'u kopyalayıp, sonra MLO'yu kopyalarsan yine çalışmaz.
Gökçe Tağlıoğlu

yamak

Tamam hocam bi de böyle denerim.