Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

IR2110 PWM

Başlatan LukeSkywalker, 20 Haziran 2012, 00:47:46

LukeSkywalker

Diyelimki 16f628A'nın CCp modülünü kullanarak tek PWM pini ile half bridge dc motor sürmek istiyorum. IR2110'un Hin ve Lin uçlarına birbirleriyle örtüşmeyen,zıt pwm sinyali girmek gerektiğini biliyorum. Bunu tek pin ile nasıl sağlayabilirim. Şöyle bir şema buldum ama tersleme amaçlı transistörde meydana gelecek ufak gecikmeler mosların ısınmasına sebep olabilir mi merak ediyorum.

pisayisi

Motor sürüldüğüne göre pwm frekansı çok yüksek olmayacak, örtüşme ile ilgili sıkıntılar hissedilir boyutlarda olmayacaktır. Mevcut devrede tek transistorle bu evirme işlemi kağıt üstünde çalışır gibi duruyor. Ancak ir2110 cboot kapasitesi paralellerden biri 22 uf mı tam okunmasa da, kutupsuz düşük esr birkaç mikrofaradı geçmeyen tek kapasite kullanmak devrenin daha verimli çalışmasını sağlayacaktır.
Murat

LukeSkywalker

devrenin sadece giriş kısmı benim için önemli gerisini tekrardan dizayn edeceğim. Herkes nasıl sürüyor acaba bu entegreyi? PWM sinyali nasıl tersleniyor güvenli bir şekilde? 100KHZ gibi frekanslara çıkabilirim gerekli olursa. Sadece motor sürmek için değil bazı yerlerde 300V dc lamba parlaklık kontrolüde yapmam gerekiyor.

ferit06

işlemciyi değiştirmeyi düşünürmüsünüz? 16F1827 ile....

Mucit23

Geçenlerde sanki forumda geçmişti yine.
HIN ve LIN girişlerine uygulanan sinyaller arasında ölü süreler bulunması gerektiğini söylemişlerdi.

LukeSkywalker

işlemci değiştirilebilir. Ben misal olarak verdim 628'i. MErak ettiğim tek kanal pwm ile nasıl sürülebileceği idi. Mesela 555 entegresi kullanılarak nasıl sürülebilir?

Logan

IR2110 kullanmaz zorunda değilseniz 2103'ü öneririm. Zira devresi hem daha sade hemde LIN girişi için PWM sinyali uygulamanıza gerek yok. Sadece 1-0 ile çalışır. Moslarda çakışma olmaz. LIN girişini 0 yaptığınız an HIN girişine bakmaksızın frenlemeye gider. 4 senedir takır takır çalışıyor.
İmza.

LukeSkywalker

@ferit06
2 pwm kanalı kullansam bile frekansları sabit kalmak şartı ile birbirlerine zıt PWM işaretini nasıl üreteceğim?

@Logan
Hocam ,IR2103'ün  LIN girişine 1 verdiğimizde HO çıkışı aktif oluyor. LIN girişine 0 verdiğimizde ise HO çıkışı pasif oluyor yanılıyor muyum? Yani LIN girişi 0 olduğunda yüke gelen gerilim kesiliyor. Frenleme nasıl oluyor onu anlamadım. Frenlemek için motorun iki ucunu kısa devre etmek gerekmez mi?

Logan

Evet maytere doğru anlamışsın. LIN girişi pasif iken göndermiş olduğun şemada bulunan Q3 mosfeti aktif olur. Bu esnada Q2 mosfetinin gate sinyali entegre tarafından otomatik olarak kesilir. ayrıca frenleme nasıl olur demişsin. Şemaya dikkat edersen zaten Q3 mosfeti motora paralel. Aktif ettiğin anda motor ani olarak fren yapacaktır.
İmza.

LukeSkywalker

Teşekkür ederim hocam. frenleme sorusunu sorarken başka şemaya bakıyordum. O şemada iki mosfetin ortasına bağlamış motoru.

birde iki PWM kannallı bir mikrodenetleyici ile bu driverı sürmeye çalışsam PWM sinyallerini nasıl birbirlerine zıt olarak ayarlayabilirim?

ferit06

16f1827 nin data sheets inde 216 sayfada half bridge mode olarak gösterilmiş. ayrıca ölü zamanın ayarlanması da mümkün...

LukeSkywalker

pwm.c

IR2184 kullan derim. hem lojik girişli hemde terslemeye gerek kalmaz.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

LukeSkywalker

Peki hocam aşağıdaki şu iki bağlantı arasındaki fark nedir? Üstteki datasheette belirtilen kullanım.

Şu da başka bir kaynaktan bulduğum bağlantı:

IR2104 full H bridge için daha avantajlı gibi duruyor sanki. Bu entegreler deadtimeları kendileri üretiyormuş.

Bir başka sorumda vcc voltajı. Bu entegreye kullanacağımız vcc fetlerin VGS gerilim limitleri dahilinde olmalı yanılmıyorsam. Doğru muyum?

LukeSkywalker

Üstteki iki bağlantı arasındaki fark nedir tek bir motor sürerken? Üsttekinde frenleme nasıl yapılır mesela?
Bir de Vcc değerini neye göre seçiyoruz?