IR2110 PWM

Başlatan LukeSkywalker, 20 Haziran 2012, 00:47:46

pwm.c

Vcc beslemesi mosfetin Vgs gerilimine uygun olmalı. 12v ile 15v arası besleyebilirsin. entegre ise max 25v kabul eder.
H köprüsü süreceksen 2. şemadaki bağlantıyı kullanıp bundan 2 tane yapacaksın. internette örnek bağlantılar bulabilirsin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Logan

maytere, pwm.c'nin de dediği gibi Vcc değeri 12-15 V arasında olmalı. İki şema arasında çok derin farklar var. Üstteki şemada yükün aktif olabilmesi için H ve L mosfetlerinin aynı anda devreye girmesi gerekir. Bu topoloji genelde yüksek güçlü SMPS beslemelerde kullanılır. İki mosfet arasına yük olarak trafonun primerini bağlarsın. Eğer motor bağlarsan yine çalışacaktır fakat motor üzerinde frenleme yapabilmek için epey uğraşman gerekecektir. Aşağıdaki şemada ise motor L mosfetine paralel bağlandığı için frenlemede sorun olmayacaktır. 2103 entegresi iki mosfet arasındaki ölü zamanı kendi ayarlar. Teknik dökümanına bakarsan bu sürenin ne kadar olduğunu görebilirsin. Yanlış hatırlamıyorsam 400 nS idi. Tam köprü meselesine gelince. Yaklaşık 3 sene önce 2 adet 2103 ile tek bir PWM kullanarak 10A 24V'luk bir H-Bridge devresi kurmuştum. Çokta sağlıklı çalışmıştı. Çakışma, yanma, motorda gürültü, ısınma gibi problemlerle karşılaşmadım. Hatta şu an bile aynı devre şeması üzerinden bazı otomasyon projelerine devam ediyoruz. İstersen bu konuda da yardımcı olabilirim.
İmza.

LukeSkywalker

@Logan
IR2103 yerine 2104 kullanılabilir gibi sanki. LIN yerine SD ucu var ve aynı mantıkla çalışıyor. Sizce durum nedir?
Kullanmış olduğunuz devre şemanızı, kullandığınız malzeme değerlerini (kondansatör diyot) görmem için paylaşırsanız sevinirim. Uygulama notlarında ve datasheette herhangi bir değer belirtilmemiş ve internette pek çok farklı değerde ve türde çevre elemanı kullananlar var.

Logan

Devre üzerinde denemedim fakat kullanılabileceği kanaatindeyim. Aşağıdaki devreyi kullanabilirsin. Sorunsuz çalışıyor.

İmza.

LukeSkywalker

Teşekkürker.
Kullandığınız mosfetler nedir?
Peki hocam bu entegrenin çevre elemanları neye göre seçiliyor. Çok farklı değerlerde elemanlar kullanılmış.
Bir de 2103 için LIN ve HIN birbirine paralel bağlanıp PWM uygulansa nasıl olur? Daha iyi olmaz mı? Motor, pwm sinyalinin 0 olduğu noktalarda hep fren yapar. Yani daha stabil bir hız kontrolü sağlamış olmaz mıyız?

LukeSkywalker

Merak ettiğim bir konu daha var. Motorun diğer ucunu şaseye bağlıyacağız değil mi? Bu durumda motorun çalışabilmesi için üstteki mosfetin iletime geçmesi gerekir. Peki bu mos 12V gibi bir VGS ile iletime tam geçebilir mi? Motor'un üzerine düşen voltaj ne olacak?

Logan

Kullandığım mosfet N-Kanal mosfettir. Ne olduğunun önemi yok. Kullanacağın motorun gücüne göre değişir. HIN ve LIN girişlerini paralellemek mantıklı değil. Motoru çok yorarsın. Kısa süre sonra rulman dağıtabilir. Ya da mekanik bir problem yaratabilir. Ayrıca L mosfetinide çok yorarsın. Belli bir süre sonra muhtemelen aşırı stresten patlar. İkinci soruna gelince. Entegrenin teknik dökümanın açarsan "High-Side Driver" diye bir ibare göreceksin. Ayrıca şemaya dikkat edersen N kanal mosfet P kanal gibi kullanılıyor. Fakat bu durumda mosfeti iletime sokabilmek için gate ucuna drain ucundaki voltajın 12-15v fazlasını vermemiz gerekiyor. Bence bu entegrenin en büyük özelliği ve yaptığı en güzel iş budur. Osilaskobun varsa devreyi çalıştırdıktan sonra gate sinyallerini kontrol edebilirsin. Ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksın.
İmza.

LukeSkywalker

Bir nevi boost converting yapıyor yani? Bizim vermiş olduğumuz vcc gerilimini drain voltajının da üzerine çıkarıyor yani. Yamuluyor muyum? İşte bu durumda orada kullanılan kapasitelerin önemi artmıyor mu?

Logan

Evet aynen öyle oluyor. Kapasitelerin değeri önemli. Bizim devre için ideal kapasite 47uF idi. Onu kullandık. Senin kullanacağın motora ve besleme voltajına göre bu değer artabilir veya azalabilir.
İmza.

LukeSkywalker

IRF'nin an978 uygulama notunda kapasite hesabı var.

Logan

Evet maytere kapasite hesabını da bulduğuna göre artık devreni çalıştırmaman için hiçbir sebep yok gibi gözüküyor.
İmza.

LukeSkywalker

@Logan sizi sıktım sorularımla kusuruma bakmayın.
Teşekkür ederim.

Logan

Estafurullah, bu şekilde düşünmeyin. Yardımcı olmaya çalışıyorum. Sonucu buradan bildirirseniz sevinirim.
İmza.

x-nomek

deadtime nedir ben tam anlayamadım birde mosfete verecegimiz gerilim 12v-15 volt yuksek mi olması lazım
48 volt 10 amper motor surecegim ve kaç khz sürmek lazım okudugum ve anladıgım kadarıyla ır2184 veya ir2103 kullanacam

LukeSkywalker

Deadtime alt ve üst mosfetlerin aynı anda iletime geçmesini engellemek için kullanılan gecikmenin ismidir.