Macbook ve programlarımızın uyumu

Başlatan YK44, 29 Haziran 2012, 10:19:04

YK44

Merhaba akadaşlar uzun süredir evde kullandığım laptopumu değiştirmeyi düşünüyorum şimdi sony laptop kullanıyorum işyerindede evdede işin açıkçası memnunum ama evdeki laptop umu değişeceğim iphone telefon kullanmaya başladıktan sonra mac ler dahada ilgimi çekmeye başladı sizlerden öğrenmek istediğim bu laptopu hiç kulanmadım mac işletim sistemi bizim ares, ccsc gibi programlara uyumlumu yani bunların mac lere yüklenip yüklenmediğini bile bilmiyorum bu konuda fikri olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim herkese iyi çalışmalar..

http://www.istanbulbilisim.com.tr/macbook-air-mc965ll-a-z0mdq-apple-dunyasi-fiyatlari-kampanyali-laptoplar-en-ucuz-dizustu-bilgisayar-modelleri-firsatlari-notebook-taksit-avantajlari,26927.html?utm_source=apsis-anp-3&utm_medium=email&utm_content=unspecified&utm_campaign=unspecified#TabPanelStart

Ersin

Yazdıklarını MacOs ta kullanamıyorsun fakat W7 kurabilirsin, ben o şekilde kullanıyorum.MacOs ta driver dvd si yaratıyor ve partition lara bölüyosun , w7 yi kuruyorsun , daha sonra oluşturduğu driver dvd sini takıp kurduğunda bütün driverlar kurulmuş oluyo.
Bendeki MacBookPro yalnız dvd si üzerinde Air lerde dvd yok sanırım ama işlemler aynıdır , usb den kurulur tahminim.
Eğer dediğim şekilde kullanacaksan hdd yi buyuk al ordaki 128gb yetmez.

YK44

Ersin,

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim anladığım kadarı ile iki işletim sisteminide kullanabilirim yani mac ve win7 doğru anlamışmıyım?Yada böyle olurmu diyeyim?

Ersin

Evet, macos ta herşeyi yapıyo driver sorunu olmuyo, onu çok iyi yapmışlar, fakat 500gb lik hdd var ve bir sürü program kurulu ,kalan boş yer de 250 gb civarı.
Pro olanı almaya bak biraz geciktir para biriktir ama pro seni daha uzun süre idare eder, olay ince olsun hafif olsun ise ayrı bişey ona bişey diyemem.

teknikelektronikci

macos da "vm" cok iyi calisiyor benim tavsiyem vm kurmanizdir  normalde vm cok iyi bir bilgisyarda bile düzgünce calisamayabiliyor ama mace bu sorun yok
mac alacaksaniz su an yeni macler cikti Türkiyeye ne zaman gelir bilmiyorum ama almisken son cikani alin derim hmm gerci bu son cikan modleler flash diske sahip olmakla birlikde genelde grafikcilere fotografcilara hitap ediyor (bence) cünkü retina display var ayrica malesef en fazla 500 gb flash disk imkani var...
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

YK44

Aslında artık solid disk kullanmak istiyorum baya hızlı anladığım kadarı ile ama 500 gb en fazla sanırım pro almak mantıklı ama fiyat 5000 lerde.
Doğru anladığımı teyit etmek adına tekrar sorayım mac de iki işletim sitemi kuracağım biri mac diğeri win7 istediğimle açacağım doğru anlamışmıyım yoksa win7 kurduktan sonra mac artık olmayacak sadece win7 mi olacak ozaman bi anlamı olmuyor.
Şu mac işletim sistemi bizim yazılımlara uyumlu olsa nolur sanki

mozkan87

İki işletim sistemini eş zamanlı olarak kurabiliyorsunuz. Bunda bir sorun yok. Başlangıçta dilerseniz her seferinde hangisi açılsın diye dilersenizde seçtiğiniz biri default olarak açılıyor. Eğer default olanı değilde diğerini açmak istiyorsanız ALT tuşuna basılı tutuyorsunuz ve istediğinizi seçip başlatıyorsunuz.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: YK44 - 29 Haziran 2012, 13:19:47
Aslında artık solid disk kullanmak istiyorum baya hızlı anladığım kadarı ile ama 500 gb en fazla sanırım pro almak mantıklı ama fiyat 5000 lerde.
Doğru anladığımı teyit etmek adına tekrar sorayım mac de iki işletim sitemi kuracağım biri mac diğeri win7 istediğimle açacağım doğru anlamışmıyım yoksa win7 kurduktan sonra mac artık olmayacak sadece win7 mi olacak ozaman bi anlamı olmuyor.
Şu mac işletim sistemi bizim yazılımlara uyumlu olsa nolur sanki

veya mac de vm programini yani virtual maschine (eger bilmiyorsaniz arastirin lütfen ) kurun vm de xp veya win7, ikisini ayni anda kullanabilyiorsunuz ikisi ayni anda calisiyor
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

YK44

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 29 Haziran 2012, 14:57:43
veya mac de vm programini yani virtual maschine (eger bilmiyorsaniz arastirin lütfen ) kurun vm de xp veya win7, ikisini ayni anda kullanabilyiorsunuz ikisi ayni anda calisiyor

teşekkür ederim en mantıklısı bu sanırım böylece mac alabilirim

CoşkuN

Arkadaşlar elektronikçiler açısından Macbook'ları cazip kılan özellikler nedir? Aynı donanım özelliklerinde bir Samsung, Asus vs... PC 2000 liraya alınabilirken 4000 lira vermenin bir espirisi vardır herhalde...

yildizelektronik

Gerçekten bu işin espirisi nedir? Bilgisayarımı yenilemeyi düşünüyorum eğer varsa önemli bir özelliği mac pro alabilirim.

teknikelektronikci

Macbook hic kullandinizmi ?
elektronikciler icin pek cazip degil aslinda  cünkü ek ollarak vm filan kurmaniz gerekecek ama yinede bence deger. siz bence bi macbook (apple storea gidip) test edin
özelikle yeni cikan retina displayli macbooklara bitim kelimenin tek anlami ile inanilmaz bir cihaz

z

Alıntı yapılan: CoşkuN - 30 Haziran 2012, 12:41:35
Arkadaşlar elektronikçiler açısından Macbook'ları cazip kılan özellikler nedir? Aynı donanım özelliklerinde bir Samsung, Asus vs... PC 2000 liraya alınabilirken 4000 lira vermenin bir espirisi vardır herhalde...

Mersedes gibi lüks arabalara binmenin keyfi başkadır. Benim patronum 2 bin Euroluk dolma kalem kullanıyor ve bu kalemi kullanmaktan çok mutlu.
Bana göre ise bu büyük israf.

Kaliteye önem verenler aldıkları ürünün plastik malzemesinden tutun cam vs malzemelerin şeffaflık, çizilmezlik, plastik malzemenim boya ile mi metalik hale getirilidiği yoksa gerçekten de metal mi kullanıldığı gibi konulara da önem verirler.

Durum böyle olunca beğenilen ürünün fiyatı önemli olmaz.

PC marketlere gittiğimde MAC reyonunda biraz zaman geçiririm. Ekrandaki görüntü kalitesini henüz bir PC de görme şansım olmadı. Muhakkak aynı kalitede PC vardır fakat MAC standart olarak bu kaliteyi sunuyor. Paranız varsa alırsınız diyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

malpaslan1979

Mac demeden önce ultrabooklar denenebilir mi yada incelenebilir mi acaba diye bir soru geliyor aklıma. Bence satınalmasanızda bir inceleyiniz ultrabookları tüm markaların kendilerine göre ultrabook çözümleri var ince, hafif, performanslı, uzun pil ömürlü cihazlar incelerseniz aklınıza yatacaktır diye düşünüyorum. Mac'e geçiş çok radikal bir karar hele kullandığımız programların çoğunluğu Windows uyumluyken. Microsoft hayranı, delisi değilim fakat ortada bir gerçek var yeni program öğrenene kadar bayağı bir zaman kaybı yaşanır diye düşünüyorum.

Birde geriye dönük dataları okutamama derdi var "üzerine şu programı kurup sanal windows kullanırsın" yaklaşımını çok mantıklı ve pratik görmüyorum windows kullanacaksam neden mac alayım.

http://www.hepsiburada.com/liste/ultrabook/department.aspx?categoryId=3018951

http://www.hizlial.com/c3155670/ultrabook

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: malpaslan1979 - 01 Temmuz 2012, 18:43:15
Mac demeden önce ultrabooklar denenebilir mi yada incelenebilir mi acaba diye bir soru geliyor aklıma. Bence satınalmasanızda bir inceleyiniz ultrabookları tüm markaların kendilerine göre ultrabook çözümleri var ince, hafif, performanslı, uzun pil ömürlü cihazlar incelerseniz aklınıza yatacaktır diye düşünüyorum. Mac'e geçiş çok radikal bir karar hele kullandığımız programların çoğunluğu Windows uyumluyken. Microsoft hayranı, delisi değilim fakat ortada bir gerçek var yeni program öğrenene kadar bayağı bir zaman kaybı yaşanır diye düşünüyorum.

Birde geriye dönük dataları okutamama derdi var "üzerine şu programı kurup sanal windows kullanırsın" yaklaşımını çok mantıklı ve pratik görmüyorum windows kullanacaksam neden mac alayım.

http://www.hepsiburada.com/liste/ultrabook/department.aspx?categoryId=3018951

http://www.hizlial.com/c3155670/ultrabook

cünkü mac de calisan sanal makina normal windows kurulu makiandan daha performansli calistigi icin x)

ayrica yukaridada belirtim mac elektornikciler icin pek pazip degil ek sanal makina vm vs kurulmasi gerek ama yazilim gelistiriyorsaniz grafik isi ile ugrasiyorsaniz mac en iyisi