Yeni fansız, sessiz, minik bilgisayarım

Başlatan Erdem , 30 Haziran 2012, 01:08:29

Erdem

Yeni bilgisayarım bu gün geldi. İçinde hiç fan yok. Bilgisayar kullanırken en fazla fan sesi beni rahatsız ediyor. O nedenle tamamen fansız bir sistem aldım.

Yalnız hala denemedim. Türkiye'de sanırım 230V 50Hz alternatif akım kullanıyoruz. Bir tane 12V 5A harici AA dönüştürücüsü ve güç kablosu ile geliyor. İngiltere ile Türkiye arasında donanım olarak (adaptör, güç kablosu) herhangi bir uyumsuzluk olur mu ..

mustafa_09

bildiğim kadarıyla 230-240v türkiye ile aynı adaptörün üzerinde yazar zaten. birde hiç fan bulunmayan bir pc den ne kadar verim alabileceğinizden şüpeliyim hele türkiye gibi sıcak bir ülkede.

medelog

Banada lazım. Fiyatı nedir? Perfomansı nasıl, denedikten sonra bilgi verirseniz sevinirim.
"Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep. " Yunus EMRE

Tagli

Performans gereksinimi yoksa Raspberry Pi alın  ;D
Gökçe Tağlıoğlu

Erdem

Adaptörün üzerinde giriş 100-240V-50-60Hz 1.7A ve çıkış 12V 5A yazıyor. Sıcaklık olarak -10 ila 33° C arasında çalışabiliyor. Ürünün tüm teknik özelliklerini bu sayfada bulabilirsiniz:

http://aleutia.com/d2-dual-core-mini-atom-pc

Fiyat olarak dahili Wi-fi ile birlikte 248 ingiliz sterlini. Üzerine 28 ingiliz sterlini kargo ücretini de ekleyince toplam 782 lira olmuş oluyor. İngiltere'de kdv vermiyorsunuz ancak Türkiye'ye gelince kdv ve gümrük masrafı olarak yaklaşık 270 lira ödüyorsunuz. Sonuç olarak maliyeti bin küsür lira olmuş oluyor.

Ben de henüz denemedim  ;) Ama makine üzerinde 4GB DDR3 ve 60GB Solid State sabit disk var. Bu adaptörün uyup uymadığını bilemediğim için teknik destek bölümüyle iletişime mi geçsem diye düşünüyorum.

Tagli

Adaptörden yana sorun olmaz. Benim Amerika'dan aldığım dizüstü bilgisayarın adaptöründe de aynısı yazıyor, sorunsuz kullanıyorum. Sadece fişi prize uydurabilmek için fiziksel aparat gerekti. Ama istersen emin olmak için adaptörü bilgisayara bağlamadan prize tak, sonra çıkış voltajını ölç.
Gökçe Tağlıoğlu

Erdem

Teknik destek servisine sorduktan sonra sorunsuz olarak adaptörü kullanabileceğimi öğrendim.

Biraz önce ilk kez takıp çalıştırdım. Ürünün tamamen sessiz olmasını istediğim için dahili bir DVD okuyucu almamıştım. Bir USB bellek alıp Ubuntu kurmayı düşünüyorum.

İlk izlenimlerim şöyle. Bilgisayarı açtım. Çok hafif belli belirsiz cıss diye bir ses geliyordu. Sonra düğmeye bastım. Ve ilk kez emektar monitörümün de bir sesi olduğunu öğrendim. 

Yani bilgisayar tamamen sessiz!  :D İlk izlenimim çok olumlu. Bakalım bir kaç gün sonra bir USB bellek alıp sistem kurduktan sonra da deneyimlerimi yazarım

Erdem

İşte bir kaç resim  ;)

İşletim sistemi olarak Ubuntu 12.04 ve Windows XP kurdum. Windows XP kurmak için bios'tan sabit disk ayarlarını AHCI yerine IDE olarak değiştirmem gerekti. Performans olarak grafik performansını aşağıda açıkladığım nedenlerden dolayı tam test edemedim ancak hız olarak nasılsa benim 1-2 sene önce aldığım bilgisayardan daha hızlı çalıştığını söyleyebilirim. Sanırım bu bellek miktarından ve SSD sabit disk kullanmasından kaynaklanıyor.

Ürünün en büyük eksikliği Ubuntu ve WindowsXP için Intel'in GMA 3650 yongasetli grafik kartı için sürücü hazırlamamış olması. Ubuntu cephesinde üzerinde çalıştıkları söyleniyor ama net bir tarih yok. Windows XP için de Ağustos ayında GMA 3650 sürücüsünün hazırlanmış olacağı söyleniyor.

Kısacası bu bilgisayarda şimdilik sadece Windows 7 kullanabiliyorsunuz. Bu büyük bir eksiklik. Diğer taraftan Windows7 fiyatları da çok pahalı. 300-400 lira.. Ayrıca hiç hoşlaşmadığım bir işletim sistemi için bu kadar para vermek istemiyorum. O yüzden şimdilik ne yapacağım konusunda biraz kararsız kaldım  ???

t2

Alıntı Yapbu kadar para vermek istemiyorum.
Para vermezsin olur biter.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: Erdem  - 30 Haziran 2012, 23:50:18
Adaptörün üzerinde giriş 100-240V-50-60Hz 1.7A ve çıkış 12V 5A yazıyor. Sıcaklık olarak -10 ila 33° C arasında çalışabiliyor. Ürünün tüm teknik özelliklerini bu sayfada bulabilirsiniz:

http://aleutia.com/d2-dual-core-mini-atom-pc

Fiyat olarak dahili Wi-fi ile birlikte 248 ingiliz sterlini. Üzerine 28 ingiliz sterlini kargo ücretini de ekleyince toplam 782 lira olmuş oluyor. İngiltere'de kdv vermiyorsunuz ancak Türkiye'ye gelince kdv ve gümrük masrafı olarak yaklaşık 270 lira ödüyorsunuz. Sonuç olarak maliyeti bin küsür lira olmuş oluyor.

Ben de henüz denemedim  ;) Ama makine üzerinde 4GB DDR3 ve 60GB Solid State sabit disk var. Bu adaptörün uyup uymadığını bilemediğim için teknik destek bölümüyle iletişime mi geçsem diye düşünüyorum.
Erdem kardeş öncelikle hayırlı uğurlu olsun güle güle kullan. 1.000 TL açıkçası bana biraz pahalı geldi. Toplama kasa ile aynı fiyata daha iyi bir makine çıkar gibi geldi. Piyasada Android işlemci tabletler var 350 TL ye almayanı dövüyorlar. Ama sen DVI, comport gibi arayüzleri kullanmak istiyorsan toplama kasa daha iyi olabilir.
Persistance is the name of the game in this business....

Erdem

Teşekkürler  ;D

Şimdi denemek amacıyla arkadaşın Windows 7'sini alıp kurdum. Performans olarak iyi çalışıyor ama işletim sistemi kelek  :P çıktı. Ubuntu'nun gözünü sevem. Zaten bende lisanslı XP professional da var.

O saat, RSS okuyucu, masaüstü uygulamaları falan hep E17'den aşırmışlar ama görsellik olarak Enlightenment'ın hiç yanından bile geçemez. Bunlar 3-4 sene önce vardı. Hatta ekranda gezen bir penguen bile var E17'de.

Bu arada orijinal E17 masaüstü şuna benziyor.

Neyse bir ay 7'ye katlanıp XP kurmayı düşünüyorum. Umarım Ubuntu için de yakında bir sürücü çıkarır Intel..

muhendisbey

Bunlar masaüstü kullanım için değil ki?

Bu bilgisayarlar arabalara monte edilip medya oynatıcı, GPS, araba içi internet gibi uygulamalar için kullanılıyor. 12V araba çakmaklığının enerjisinden besleniyor.

Kısacası bu cihaz masaüstü kullanım için değil araba içi kullanım için. Bir bilgisayar da arabamda olsun diyenlere :)
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.