! GSM Modül İle İnternet Uygulamaları !

Başlatan MrDarK, 30 Haziran 2012, 16:14:44

MrDarK

Alıntı yapılan: tolgamm - 28 Aralık 2014, 21:55:05
MrDark arkadaşım, yardımın için paylaştığın bilgiler için çok teşekkürler gerçekten çok yardımcı oldun.Şimdiki hedefim pic ile akım gerilim bilgisini okuyup bunu düzenli olarak sitede göstermek akım gerilim okumak kolay web kısmında da yardım alırım grafiksel olarak görünmesi için.

Yapabildiysen ne mutlu :) Database açmayı unutma mysql öneririm :) Projende bol şanslar =)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

tolgamm

Yaptım yaptım çok güzel çalıştı eline sağlık.yeni verileri txt dosyasındaki eski verinin üstüne yazıyor.alt satıra ya da yanına yazdırabilmem mümkün mü sence?bu aşamada web kodlarıyla mı uğraşmam lazım yoksa c yazılımının içinden yapabilir miyim?

MrDarK

Alıntı yapılan: tolgamm - 28 Aralık 2014, 22:55:15
Yaptım yaptım çok güzel çalıştı eline sağlık.yeni verileri txt dosyasındaki eski verinin üstüne yazıyor.alt satıra ya da yanına yazdırabilmem mümkün mü sence?bu aşamada web kodlarıyla mı uğraşmam lazım yoksa c yazılımının içinden yapabilir miyim?

Mikro içine yazdığın kodla alakalı bir durum değil bu .php dosyanla alakalı, daha önce böyle bir ihtiyacımız olmadığı için örnek olması açısından üzerine yazma kullanıldı.  Fakat şimdi;
Senin için kodu düzenledim, deneyemedim denediğinde söylersin =)

<?php 
$x = $_GET["xKoor"];
$y = $_GET["yKoor"];
if(file_exists("x.txt")&&file_exists("y.txt")){
$dosya = fopen ('x.txt' , 'a') or die ("Dosya açılamadı!"); 
fwrite ($dosya,$x) ;
$dosya = fopen ('y.txt' , 'a') or die ("Dosya açılamadı!"); 
fwrite ($dosya,$y) ;
}
else{
touch ("x.txt") or die ("Dosya Yaratılamadı!") ; 
fwrite ($dosya,$x) ;
touch ("y.txt") or die ("Dosya Yaratılamadı!") ; 
fwrite ($dosya,$y) ;
}

?>

LukeSkywalker

PTTCell kullanıyorum ama ayarları büyük ihtimal ile Avea ile aynı.
Avea'nın ayarlarını  tam olarak nasıl yapmalıyız?

MrDarK

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 30 Aralık 2014, 21:16:46
PTTCell kullanıyorum ama ayarları büyük ihtimal ile Avea ile aynı.
Avea'nın ayarlarını  tam olarak nasıl yapmalıyız?

Türkiyede tüm operatörlerde APN adı "internet" hocam. Farklı bir apn adı görmedim özel bir apnin yok ise; kullanıcı adı ve şifre boş :) Deneyin

LukeSkywalker

Yarin deneyip sonuclari yazarim. Teşekkürler.

LukeSkywalker

AT&K0<cr+lf>
AT+CGATT=1<cr+lf>
AT+CGDCONT=1,"IP","internet","0.0.0.0",0,0<cr+lf>
AT#USERID=""<cr+lf>
AT#PASSW=""<cr+lf>
AT#GPRS=1<cr+lf>
AT#SKTD=0,80,"www.lukeskywalker.somee.com"<cr+lf>
GET /index.php?xKoor=25&yKoor=15 HTTP/1.1<cr+lf>
Host:www.lukeskywalker.somee.com<cr+lf>
<cr+lf>
<cr+lf>
<cr+lf>

Yukarıdaki kodlarla  hostumun ana dizini içerisine x.txt ve y.txt dosyaları oluşturup , x.txt içerisine "25" , y.txt içerisine "15" değerlerini yazdırabildim.
Tabi ana dizine "index.php" adında bir dosya oluşturup içerisine aşağıdaki kodu kaydettim;

<?php 
$x = $_GET["xKoor"];
$y = $_GET["yKoor"];
if(file_exists("x.txt")&&file_exists("y.txt")){
fwrite ($dosya,$x) ;
fwrite ($dosya,$y) ;
}
else{
touch ("x.txt") or die ("Dosya Yaratılamadı!") ; 
fwrite ($dosya,$x) ;
touch ("y.txt") or die ("Dosya Yaratılamadı!") ; 
fwrite ($dosya,$y) ;
}

?>

Bu arada kullandığım modül Telit GM862-GPS ve kullandığım hat Fenercell (Avea) ve pin kodu yoktu o yüzden kodların başında pin girmeme gerek kalmadı..

MrDark'a teşekkürler.

LukeSkywalker

Şimdi bakıyorum da veriler yazdırılırken eski verilerin yanına yazdırılıyor. Eski veriler kalıyor yani yerinde. Her veri geldiğinde eski verileri sildirip yeni verileri dosyaya nasıl yazdırabiliriz?

mesaj birleştirme:: 31 Aralık 2014, 17:13:51

Kendi soruma kendim cevap vereyim;
PHP kodunda
('x.txt' , 'a')

yerine
('x.txt' , 'w')

yazarsak üzerine yazıyor her seferinde ve eski veri kayboluyor.

LukeSkywalker

Verileri sürekli ekranda gösterebilmek için veri.php isimli dosyayı çağırıyorum ve x, y txt dosyalarına veri yazdırıyorum. Index.php ile de verileri gösteriyorum. Bu sebeple GET komutunu şu şekilde değiştirdim:
GET /veri.php?xKoor=13&yKoor=85 HTTP/1.1<cr><lf>

ertsen

Arkadaşlar bir sorum olacak. Arduino ile gsm uygulaması yapıyorum. ancak şöyle bir durumla karşılaştım.

Kullandığım board : sim908EVB

Bilgisayar ile sim908Evb'yi doğrudan bağladığımda AT+CREG? komutuna
+CREG 0,1
OK

cevabı alırken. Arduino ile sorduğumda

AT+CGREG?%13%
6 27>%13%%10%+CGREG: 0,0%13%%10%%13%%10%OK%13%%10%

Cevabı geliyor.  Arduino ile 0,0 cevabı alınca kontrol döngüsü network bağlantısı yok kabul edip programa geçemiyor.  İki farklı sistemde neden CREG komutunun cevabı farklı gelir?

MrDarK

Arduino kartından aldığın power aynı olmayabilir.

ertsen

Alıntı yapılan: MrDarK - 10 Ocak 2015, 22:29:07
Arduino kartından aldığın power aynı olmayabilir.

MrDark hocam sim908EVB'nin kendine ait power'i var.Diğer komutlarda haberleşmede sorun olmuyor. Bu komut'u devre dışı bıraktığımda program sorunsuz çalışıyor. Sms alıp gönderebiliyorum.

MrDarK

O halde şebeke alıyor.

Tavsiyem ; Modül ve arduino enerjilendikten sonra 5 saniye bekleyin, 5 saniye sonra creg komutu ile sorgu işlemlerine başlayın. Ve 0,0 veya 0,1 cevabını veriyor olduğuuna emin olmak için arduinonun RX hattını kendi bilgisayarınızın RX hattına ek bir kablo ile takın

Bu sayede arka planda kontrolünüz dışında gsm modülün ne gönderdiğini göreceksiniz.

ertsen

husel77

merhaba arkadaşlar;
ikitane telit gl865 modem ve iki tane sabit ip sim kartım var. iki modemi haberleşme yapmak istiyorum fakat temel at komutlarını karıştıra karıştıra kafam döndü. turkcell den sabit ip ve apn ismi "mgbs" verdiler. AT+CGDCONT satırına ip ve apn isimleri tanımlanıp nasıl bağlantı kurmam gerekiyor. Bilen arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.