3X1 W power led için sürücü öneriniz

Başlatan emrah, 02 Temmuz 2012, 15:13:05

emrah

merhaba,

3 adet 1W power ledi 12V kaynak ile sürecegim fakat bulamadım 24V olanı var  MC34063A ile yapılmıs oda 24V için.  buna benzer dönüştürücü entegresi varmıdır yada bu entegreyle 12V ve ^power ledi nasıl sürebilirm?

erkan614

Alıntı yapılan: emrahGS - 02 Temmuz 2012, 15:13:05
merhaba,

3 adet 1W power ledi 12V kaynak ile sürecegim fakat bulamadım 24V olanı var  MC34063A ile yapılmıs oda 24V için.  buna benzer dönüştürücü entegresi varmıdır yada bu entegreyle 12V ve ^power ledi nasıl sürebilirm?

Edit: pardon yanlış görmüşüm 12V giriş gerilimi için
size hv9910 öneririm karaköy piyasasında var ve şimdiye kadar ki en memnun kaldığım entegre

pisayisi

6 adet 1 w ledli 555 li verimli bir boost tipi converter ile 11-15 volt arası kaynak ile portable cihazlarda kullanılmak üzere kullanılcak bir devre şeması. Eğer boot converter yani 555 in pwm on off oranlarını yeniden esaplarsan ve kaynak gerilimi düşürülürse 3 led için de kullanılabilir. Devre R3 direnci üzerindeki akım 350ma lik azami led akım değerini aştığında 5 nolu kontrol ucu üzerinden pwm çıkışındaki duty oranını azaltma mantığına göre çalışmakta...

Daha kestirme yol önerilen viper etegreleride sorunsuz çözüm olur.
Not: tarafımdan denenmemiştir!

Murat

emrah

Alıntı yapılan: erkan614 - 02 Temmuz 2012, 17:04:39
Edit: pardon yanlış görmüşüm 12V giriş gerilimi için
size hv9910 öneririm karaköy piyasasında var ve şimdiye kadar ki en memnun kaldığım entegre

hocam bu entegreyi kullandıgınız şema hangısıdir?  biraz inceledim ve datasheetteki verdigi semalarda pwm pinini bosta bırakmıslar. pwm sinyali vememızmı gerekıyor ?

pisayisi; 

hocam sizede teşekkür ederim. çıkış gerilimini ayarlamam için mi direnç degerlerini degistirecegim hocam ?  hangi degerlere göre hesap yapamalıyım ?

gokhangokcen

lm2576 lı bir devre vardı hocam internette lm2576 contant current yazınca pcb si dahil herşeyi yazıyor üzerinde bir opamp bir kaç direnç trimpot vardı oldukça sade bir devre ben kullandım gayetde iyi çalışıyordu.
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

Macera

Ben en basitinden LM317 ile sürüyorum.
LM317 nin çıkış bacağına aşağı yukarı 4.2 Ohm bağlıyorum
Direncin öteki ucunuda seri  ledlerin artı ucunu  vede  LM317 nin adjust ayağını bağlıyorum.
Bu şekilde akım sınırlaması kolay oluyor.
Birde hesap yapalım 1 wat led 0.3 A çekiyor buda voltu 3.33 yapıyor yani 1 watlık 3 tane led 10 volt yapar
direnç de 1.25 volt çekiyor geriye kalanda LM317 üzerinde sönümlendiriyor.
Akü tam dolu olduğu zaman 12.75 de verim 10/12.7=0.78 civarında

"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

erkan614

bu devreyi kullanıyorum led sayısı ve sense direnci ve bobin hesabını datasheetinden kullanacagın giriş gerilimine göre hesaplaman lazım

emrah

hocam verdıgınız sema için teşekkürler. bahsettiginiz hesaplamal için datasheete baktım ama bobin için yada led sayısına göre bi hesap formulu bulamadım . hesaplama yöntemınız basitse kısaca hangı formulle neyı bulacagımı yazabılırmısınız?

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

erkan614

Alıntı yapılan: emrahGS - 03 Temmuz 2012, 10:34:39
hocam verdıgınız sema için teşekkürler. bahsettiginiz hesaplamal için datasheete baktım ama bobin için yada led sayısına göre bi hesap formulu bulamadım . hesaplama yöntemınız basitse kısaca hangı formulle neyı bulacagımı yazabılırmısınız?
orda supertch sayfasında uygulama notları var bi tanesinde dc için tasarım yapıyo ondan yararlanabilrsin bende ona göre yapıyorum

emrah

OG,
hocam verdıgınız programda led sayısını nasıl artırıp hesaplayabilirim ?

OG

Led voltajı yani (U_led) ges  yazan yere
led sayısı x 1 Led voltajı
değeri girerek

Sanki tek led imiş gibi ama voltaj yükselterek.

emrah

hocam yanı 3 adet beyaz power led için  3.2 X 3 = 9.6V mu yazmalıyım?

giriş voltu ve led sayısı tüm hesaplar için yeterlımıdir ?

OG

Alıntı yapılan: emrahGS - 03 Temmuz 2012, 19:27:20
hocam yanı 3 adet beyaz power led için  3.2 X 3 = 9.6V mu yazmalıyım?

giriş voltu ve led sayısı tüm hesaplar için yeterlımıdir ?

Evet ama Led Akımı da yazılacak.