PIC Proje Yarışma

Başlatan mcihangir, 03 Eylül 2004, 18:54:39

mcihangir

Herkese merhaba,
Bu siteye üye olduğumdan beri "Yarışma" forumuna ilk defa bu gün giridim ve yazılanların bir kısmını okudum. Maalesef kurucuların yarışma düzenlemekten çekindiklerini gördüm bu foruma katılım az diye, düzenlenecek bir yarışmayada katılımın az olacağı düşüncesi var, ben böyle düşünmüyorum düzenlenecek bir yarışmada katılımın yüzleri bulacağına inanıyorum. Bu siteye üye binlerce insan var ve "Yarışma" forumuna daha girmemiş yüzlerce üye vardır bunun dışında Türkiye'de elektronikle uğraşan onbinlerce insan var yani bu forumdaki yorumlara bakıp çekinmek bence doğru değil.  Elektronikle ilgili bir yarışma düzenlenmesini ben de çok istiyorum ve bununla ilgili bazı görüşlerimi paylaşacağım.
Yarışma seviyeye  göre değil alana göre gruplandırılmalıdır. Ancak PICPROJE önderliğinde ilk kez bir yarışma düzenlenecekse, ilk seferde tek bir alan yeterli olur. O da  mikrodenetleyici/mikroişlemci alanı ile ilgili olmalıdır ve mikrodenetleyici seçimi serbest olmalıdır.  Juriler bu sitededen ilgili konuda tecrübeli kişiler ve üniversite hocaları olabilir.
Burada en büyük sıkıntı yer sorunu gibi görünüyor, yani yarışma hangi şehirde ve nerede yapılmalı?  
Bence yarışamanın bir ayağı ANKARA 'da diğer ayağıda  İSTANBUL 'da  olmalıdır. Peki bunu hangi bütce ile nasıl organize edebiliriz?
Bu konu çok zor gibi görünsede iyi bir grup çalışması ile güzel bir organizasyon yapabiliriz. Bunun için Tanıtım , Bütçe ,  Halkla İlişkiler ..... vb. gibi gruplar kurmalıyız. Yarışma tanıtımı 10 gün olmalı ilk adımdan 10 gün sonra kayıtlara başlamalıyız kayıtlar iki hafta sürmeli, yarışma haberleri, duyuruları ve yarışma içeriği medyaya bildirilmeli . Bence kesinlikle böyle bir konu, haber olarak medyada karşılıksız yer bulur ve tanıtımımız yapılır. Bütün bunları Tanıtım ve Halkla İlişkiler grubu yürütmeli.
Bunun dışında böyle bir yarışmayı düzenlemenin kilit noktası bütçedir. Bize gerekli olan bütçeyi sağlayabilmek için iki yol vardır 1.si katılımcılardan ücret talep etmek ki bu iyi bir yol değildir, 2.si ise yapmamız gereken olan sponsorlar bulmaktır. Yerli yabancı , ilgili ilgisiz bir çok firma ile (Vestel, Arçelik, Microchip, ATMEL ......vb.) iletişim kurup bunlar sponsorluk için ikna edilmelidir. Böylece hem ödül hemde organizasyon masraflarını çıkartabiliriz. Bu işleride bir başka grup yürütmelidir. Ben şuna tanık oldum firmalar, yapılan organizasyonlara sponsor olmak için organizasyon faaliyetlerinin basında ve medyada yayınlanması gerekliliğini istiyorlar yani herhangi bir ulusal gazete veya televizyonda organizasyon ile ilgili bir haber çıkarsa sponsor bulunması da kolaylaşır.

Ben bunları düşünüyorum. Türkiye'de mikrodenetleyici konusunda bir yarışma varmıdır yokmudur bilmiyorum ama cesur bir adımla böyle bir yarışmanın organize edilebileceğini ve bunun gelenekselleşebileceğini düşünüyorum.

DumrulBey

Merhaba,

Gerçeken güzel düşünceler bunlar. Bizim çıtayı (hedeflerimizi) bir kaç santimetre yükseğe taşımışsın, kutlarım. Tabii biz, henüz kendi aramızda bir yarışma düzenleyemedik ya, o yüzden bunları şimdilik gerçekleştirmemiz zor gibi gözüküyor. Hele bir yarışma havasına girelim o zaman senin hedeflere ulaşmamamız için hiç bir sebep yok.

Bak bir ay sonra camiaaya yeni bir elektronik dergisi kazandırıyoruz. Bu yarışma benzeri olayları forumda düzenleyemezsek dergi çatısı altında mutlaka düzenleriz gibime geliyor. Yeter ki katılım olsun, yeter ki insanlar bir şeyler paylaşmayı sevsin.

Tabii bir de endişeler var! İnsanların çoğu yaptıkların şeyin çalınmasından endişe ediyor. Belki de yarışmaya katılımın az olmasının sebebi budur. Haklılar da... Çünkü burada tartışılmış bazı projelerin aynı ay içerisinde piyasada ürün olarak çıktığı söyleyenler var. Bunları hangi hırsızlar yapıyorsa iki yakaları bir araya gelmesin inşaallah.

O zaman biz proje yarışmasından çok bilgi yarışması yapsak, ne dersiniz? Örneğin tasarım teknikleri olabilir! Bu, baskılı devre tasarımı veya küçük programcıların tasarımı şeklinde yapılabilir. Aklınıza yattıysa istemeyeceğiniz kadar çözümlü soru hazırlayabilirim. Hem de bir yandan kendimizi geliştiririz. Ne dersiniz?

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

diot

ne zaman çıkıyor. kim çıkarıyor ve konu su ne olacak derginin.

DumrulBey

Merhaba,

İlk olarak aşağıdaki başlık altında bilgi vermiştim. Bu konuyu oradan takip edebilirsiniz:

https://www.picproje.org/index.php/topic,3071&highlight=cyber%20elektronik

Veya dergi robotik konusu ile ilgili sorularınız için:

https://www.picproje.org/index.php/topic,4034

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

bsivgin

Burada tartışılan konuların piyasada ürün olarak çıkmasının neresi garip anlayamadım..insalar buraya girip bişeyler öğrenip ürünlerinde tabi kullanacaklar. Bu çok normal. Zaten gizili ve çok önemli konuları buraya taşıyan adamında ticari bir hırsı yoktur sanırım. O yüzden bu bedduanızın yerinde olmadığını düşünüyorum.

Saygılarımla
Bülent ŞIVGIN
bsivgin@yahoo.com