Arm Kiti İle İlgili

Başlatan serhat1990, 12 Temmuz 2012, 21:47:27

serhat1990

Merhaba değerli PicProje Ailesi , size bir sorum olacaktı... Aşağıda linkini vermiş olduğum kiti alıp kullanan varmı . İnceleyip düşüncelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Ayrıca bu ürün gümrükte takılırmı . Cevaplarınızı bekliyorum iyi çalışmalar...

http://www.ebay.com/itm/STM32-STM32F103VCT6-Development-Board-3-2-TFT-LCD-/250814177504?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a65b0a0e0#ht_3784wt_1037

pisayisi

Bu kiti almanı önermem (256KB FLASH, 48KB RAM) yerine 512kb flash 128 kb ram li daha üst model işlemciye sahip bir stm32 kiti aliexpress ten ya da ebay dan alabilirsin. üstelik local eternet ve usb on the go gibi portları da mevcut değil bu kabiliyetleri ancak periferik entegrelerle  sağlanmakta...

Murat

serhat1990

Alıntı yapılan: pisayisi - 12 Temmuz 2012, 22:24:16
Bu kiti almanı önermem (256KB FLASH, 48KB RAM) yerine 512kb flash 128 kb ram li daha üst model işlemciye sahip bir stm32 kiti aliexpress ten ya da ebay dan alabilirsin. üstelik local eternet ve usb on the go gibi portları da mevcut değil bu kabiliyetleri ancak periferik entegrelerle  sağlanmakta...

Önerebileceğiniz kitler varmıdır Hocam ...

Alıntı yapılan: gerbay - 12 Temmuz 2012, 22:35:57
Ethernet i de 10 megabit, 100 bile değil..

ben de tavsiye etmiyorum, aslında şu an benzer bir Cortex-M4 core lu kit almak daha mantıklı

Hocam tavsiyeleriniz varsa link koyarsanız inceleyebilirim...

Ayrıca gümrükte ne kadarlık bir üründen sonra takılma başlar... Bunu öğrenebilirmiyim...

memo333

bende var bu kit.

tavsiye etmem

mesaj birleştirme:: 13 Temmuz 2012, 11:41:16

http://www.ebay.com/itm/RB-STM32F103-STM32F103ZET6-STM32-ARM-Cortex-M3-Development-Board-3-5-TFT-LCD-/261006152114?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cc52dd1b2

bu güzel bir board öneririm. (elimde yok)
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

yamak

z

Daha önce de fikir beyan ettiğimde tepki almıştım. Arm tecrübenizi artırmak için böyle LCD li GLCD li seri portlu kartlara ihtiyacınız yok.

Tam tersine böyle ıvır zıvır dolu kartlar sizin tecrübe edinmenizi engeller.

Pahalı olsun kötü görünsün ama şöyle yapın;

CPU çipini bir adaptör karta monte edip delikli pertinaxa yada çipinizi doğrudan pcbye monte edin. LCD kartı yapın bunu tellerle kartınıza bağlayın. Seri port için interface devresi lazımsa yapın bunu da tellerle kartınıza bağlayın.

Bunların her biri tecrübedir. Sonra kod geliştirecekseniz geliştirin.

Bunu yapamıyorsanız kendi devrenizi geliştiremezsiniz. Nasıl geliştireceksiniz? Ancak çalışan devrelerin şemalarından kopya çekersiniz. Yada üzerinde ufak oynamalar yaparsınız.

Bu karta eşdeğer her şeyi üzerinde geliştirme kartı tasarlamaya da kalkmayın. Tecrübesiz birinin kendi tasarladığı bir devreyi bir kerede çalışır hale getirmesi ve hatasız pcb çizmesi çok zor.

Bu nedenle minik kartları tellerle birbirine bağlayarak herbirini adım adım çalıştırarak gidin.

Resimdeki gibi kartları elektroniğe ilk kez bulaşan ilk kez ARM mcu kullanmak isteyen tamamen çömez durumdaki kişiler almalı.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

memo333

@yamak

ilk verdiğiniz fiyat/performans açısından daha başarılı gibi
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

serhat1990

Alıntı yapılan: z - 13 Temmuz 2012, 11:47:02
Daha önce de fikir beyan ettiğimde tepki almıştım. Arm tecrübenizi artırmak için böyle LCD li GLCD li seri portlu kartlara ihtiyacınız yok.

Tam tersine böyle ıvır zıvır dolu kartlar sizin tecrübe edinmenizi engeller.

Pahalı olsun kötü görünsün ama şöyle yapın;

CPU çipini bir adaptör karta monte edip delikli pertinaxa yada çipinizi doğrudan pcbye monte edin. LCD kartı yapın bunu tellerle kartınıza bağlayın. Seri port için interface devresi lazımsa yapın bunu da tellerle kartınıza bağlayın.

Bunların her biri tecrübedir. Sonra kod geliştirecekseniz geliştirin.

Bunu yapamıyorsanız kendi devrenizi geliştiremezsiniz. Nasıl geliştireceksiniz? Ancak çalışan devrelerin şemalarından kopya çekersiniz. Yada üzerinde ufak oynamalar yaparsınız.

Bu karta eşdeğer her şeyi üzerinde geliştirme kartı tasarlamaya da kalkmayın. Tecrübesiz birinin kendi tasarladığı bir devreyi bir kerede çalışır hale getirmesi ve hatasız pcb çizmesi çok zor.

Bu nedenle minik kartları tellerle birbirine bağlayarak herbirini adım adım çalıştırarak gidin.

Resimdeki gibi kartları elektroniğe ilk kez bulaşan ilk kez ARM mcu kullanmak isteyen tamamen çömez durumdaki kişiler almalı.

Anladım Hocam ... Elimizdeki discovery kit için ufak bir pcb çizdim . Bastım lcd , buton , led , rs232 vs vs gibi özellikleri kullandım. Biraz daha ilerleteyim diyordum ama gerilemeyi seçmişiz demekki anladım Hocam..Yanıt için çok teşekkür ederim...

z

Yanılıyorsam gene eleştirin fakat donanımsal tecrübe için dediğim şekilde çalışma şart.

CLR

Bence çömezler protoboardda veya delikli pertenaksta çalışsınlar ve pcb tecrübesi olmayanlar önce 8bitlik bir devrenin pcbsini çizsinler sonra arma geçtiklerinde gerek kalmasın. Zaten core kısmı hazır olduktan(discovery) sonra çevresel birimler için ister pcb çizin veya delikli pertenaksa yapın çok bir tecrübe kazanamazsınız çünkü asıl pcb çizme yeteniğini geliştirme cpu ve çevresini çizmektir. Neden? Çünkü asıl yüksek frekans orada, çizilmesi gereken yol sayısı ve çizim kuralları yine core kısmında, discovery başlangıç için iyi ama kendini çok geliştirmek için çevresel bağlantıları yapmak işi uzatır ve soğutur. Sitedeki çoğu insan gibi, gerçi bunu NXP'de de ve STM32de de söyledim. Sitede discovery sahibi 100kişinin 90'nında eminim kartları kenarda duruyorlardır. 
Knowledge and Experience are Power

SERRO EFE

:) benim kart sürekli yanımda. Programlayıcı olarak kullanıyorum.

z

Yüksek frekanslı tasarım? ARM çiplerinde external bus kullanmadığınız sürürece Xtal bağlantıları haricinde nerede yüksek frekans var?

Besleme ve Gnd hatlarına gereken özen gösterildikten sonra nerede problem var?

Yukarıdaki çalışma 60Mhz de çalışan ARM işlemcili devreye ait. 60Mhz yerine 600Mhz çip kullansam ne değişecek?
Tüm yüksek frekanslı sinyaller çipin içinde. Dışarıdaki sorunlar kritik sorunlar değil. Çıkacak sorunları çözmek tasarımcının görevi. Bu kartın hazırını satın alan, bu sorunlardan haberdar bile olmayacak.

Çipin Gnd Vdd vs bacakları en kısa yoldan gitmeli deriz ya. Yukarıdaki devrede varmı böyle bir kısalık? (Adaptöre lehimlenmiş ARM çipin bacaklarının uzunkluğuna dikkat.)

Fakat resimdeki gibi bir devre, bu çipe taklalar attırmak için yeterli ve masa üstünde sorunsuz çalışıyor. Tecrübe böyle kazanılır. Çipi parmaklarınla tutacaksın devreye lehimleyeceksin. İstediğin teli istediğin yere beğenmedin yada yanlış oldu söküp başka yere lehimleyebileceksin.

Endüstriyel ortamlarda çalışacak devre tasarlanacaksa onun tecrübesi de daha farklı edinilir.

Bu arada yukarıdaki devreki işlemci daha piyasaya sürülmeden engineering sample yoluyla temin edildi.
Tüm dokümanlarda hatalar vardı.

CLR

Z,
Bahsettiğin şeylerin kişiye katacağı deneyimi biliyorum. Ama sandığın gibi değil. Hani diyorsunya 60Mhz veya 600Mhz içinde ne olacak diyorsun, bu frekanslar I/O ile dışarıya çıkar ve içeri girer.  Bir şeyi öğrenmek için önce kopyalamak gerekir. 300Mhz ve 1Ghz'de çalışan cpu boardlar tasarlıyoruz, 300Mhz olan 6 katlı, 1Ghz olan 8katlı pcb. Değil 600Mhz, 300Mhz'de işlemci 1574Mhz'de çalışan GPS sinyallerini göçürüyor(5. harmoniği tabii ki) veya sönümlendiriyor, Hani ne olacaktı? Ram hatları 30-100Mhz arasında çalıştırılıyor. Eğer 100Mhz'de çalıştırırsan FM radyonun yanına yaklaştır boardu bakalım ne olacak 100Mhz'deki sinyal göcecekmi göçmüyecek mi? RF emission bayrak gibi çıkabiliyor bunları bastırmak için sağlam donanım bilmek gerekiyor. Hele flyback smps'in RF emission ve conducted testlerinden geçmek için gerçekten devreyi çok iyi bilmek ve sağlam malzeme bilgisi gerekiyor.
60Mhz'lik işlemcide gürültüleri ölçemediğin için yok sanıyorsun. Benim tavsiyem iyi çizilmiş ve tam donanımlı bir board satın alsınlar, sonra bir tane kendileri aynısını kopyalamaya çalışsınlar. Sonra delikli pertenakta 10-20Mhz'de haberleşmeye kalkılır, çalışmaz, uğraşır durursunuz. Topraklama(grounding) - şaseleme çok önemlidir delikli pertenaksta bunu sağlayamazsınız ve hep sorunla karşılaşırsınız. Benden söylemesi. 
Knowledge and Experience are Power

z

Kişisel tecrübe edinimi için standartları bir kenara bırakacaksın. RF yayılımmış harmoniklermiş bunları unutacaksın.
ARM çipin hangi bacağına ne bağlanacak hangi sinyal nereden çıkacak bunları tecrübe edinmek adına kendi kartını yapacaksın.

Bir önceki mesajımda verdiğim fotograflar bu durumu yeterince açıklıyor. Çipi tanıyıp bir şeyler oturunca ister pcb ütülenir ister bastırtılır delikli pertinaxdan kurtulunur.

Her şeyin deneme kartını almaya gerek yok. Amaç daha önce de dediğim gibi sahada çalışacak kart yapmak değil. Amaç tamamen kişisel gelişim. Sahada çalışacak kart tasarlayabilmek için bahsettiğim temel aşamayı zaten başarıyla geçmek gerekiyor.

serhat1990

Hocam tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Kendi board'umu geliştirmeye karar verdim...