Bilmece Bulmaca bobin ucunu kısadevre yapmaca

Başlatan z, 17 Temmuz 2012, 20:05:22

fgokcegoz

Alıntı yapılan: z - 18 Temmuz 2012, 13:50:05

Abeslik nerede? Süper iletkenlerle yapılmış bir endüktansa DC voltaj uygulayamayacakmıyım?

Peki o zaman 10 voltluk kaynağın iç direnci sıfır ohm. Bu kaynağa omik direnci sıfır olan fakat endüktansı 1H olan bir bobin bağlayalım. Akımın 1 saniye içinde alabileceği max değer ne olabilir. Bu yeni soruyu orta uçlu bobin sorusundan farklı olarak ele alın.

Kaynak direnci 0 ohm ise, sargı direnci 0 ohm ise bu devrede direnç yok ise sadece endüktans var ise o devreden akan akım endüktans değerine bağlı olarak sonsuza gider.

"Sonsuza gider ile sonsuz olur arasında fark vardır. " Sonsuza giderkenki hızını(lineer değil-eksponansiyel olarak) ise endüktans değeri belirler. Direnç olmadığından akım sınırlama yoktur.
yani t sonsuza giderken akımda sonsuza gider...

Örneğin 10H değerindeki bir endüktansı 10V luk bir gerilim kaynağına bağladığında devredeki eşdeğer direnci 1ohm kabul edersek (hiçbir zaman idealde de pratikte de 0 olmayacağından) Tau(to)=L/R = 10/0.1 = 100sn olur.
5*to = 500sn de akım değeri i=10/1=10A olur.

L değeri büyüdükçe bu süre uzadıkça uzar... Ama sonuç olarak kaynağın direnci 0, sargı direnci 0 deyip ortalığı bulandırmanın anlamı yok. Çünkü hiçbir zaman 0 olmaz. 0.00000000000000000000001 olur ama yinede 0 olmaz... Epsilon kadar olur yani en küçük :)
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

z

Alıntı yapılan: GreeN - 18 Temmuz 2012, 13:16:46
Düzeltme için teşekkürler. i(t) = i(0)*e^(-R/L)*t  ifadesindeki  R/L ile karıştırdım.

Yok bu yazdığın gibi bağıntı yok.  Hangi bağıntıya bakarsan bak üstel kısımda hep L/R görürsün hep.

Arkadaşlar üstünüze geliyormuş gibi oluyorum ama yazdığınız cevaplarda yanlışlık gördüğümden müdahale etmek zorundayım.

Örneğin bobin direnci sıfırsa DC voltaj altında akım sonsuz olur gibi sanat okulu talebesi ağızlarından sanırım kurtulduk artık. Endüktansın DC devrede frekans olmasa bile etkili olduğunu da biliyoruz.  DC bir devrede bobini kısa devre etmenin önemsiz olmadığını da biliyoruz.  (uicarm)

Gelelim bobin direncinin 0 olması yada 0.00000000000000000000001 gibi bir değer olmasına.

Mühendislikte hep ihmal yaparız deriz ya.  En tepedeki soruma bir göz atın sonra bobin direncinin 0.00000000000000000000001  olmasının bir önemi olup olmadığına bir bakın.

Ortalığı bulandırmayın demişsiniz de sizler bulandırıyorsunuz.

Neden ortalığı benim değil de sizin bulandırdığınızı hesapla gösterelim. Hesaplamanın ilk kısmı benden olsun.

Sıfır iç dirence sahip 1H lik bobin (Dikkat bobin diyorum sorudaki gibi orta uçlu bobinden bahsetmiyorum) 10v altında  10xT şeklinde akım çeker.

Şimdi sorumda 1sn gibi bir zamandan bahsetmişim. Haydi kırmayayım sizleri 1000 saniye diyeyim.

1000 saniye sonunda akım 10000 Amper olur.

Peki bir de dediğiniz gibi bobin direnci 0 olmasın da 0.00000000000000000000001 olsun.

Onuda siz hesaplayın. Formülü de burada   I=V/R x [1-e^-(LT/R)]

Bakın bakalım akım 10000 amperden ne kadar farklı? Aradaki fark mühendislik açısından ne kadar önemlidir?

Evet bunu cevapsız bırakmayın ve sonucu yazın bilelim. Omik direncin sıfır olması ile 0.00000000000000000000001  olmasının bir endüktansda ne anlama geldiğini görelim.

-----------------------------------------------------------------------------------------

O halde ilk sorumu tekrar okuyun ve kaldığımız yerden devam edelim.

1 saniye sonunda parmağımı butondan çektiğimde voltaj ne olur?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CLR

z, 

i(t) = i(0)*e^(-R/L)*t formülünde

i(0) hesaplar mısın?

t=0 anında L'den bahsedebilir miyiz? Bunuda cevapla lütfen
Knowledge and Experience are Power

fgokcegoz

e^0=1 dir
e^∞=∞ dur.

Sayı/0 = ∞ dır.
Sayı/0.000000000000000000000001 => Sayı

Aradaki farkı bilmeyen daha doğrusu anlamayan ukalalar mı sanat okulu ağzıyla konuşuyor acaba...:)

Sırf ego tatmini için böyle laf ebeliğine soyunan insanlar yok mu... :) :)
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

z

Alıntı yapılan: uicroarm - 18 Temmuz 2012, 16:55:58
z, 

i(t) = i(0)*e^(-R/L)*t formülünde

i(0) hesaplar mısın?

Önce bağıntıyı doğru yazalım sonra soru soralım. Bu neyin bağıntısıdır?

Alıntı yapılan: fgokcegoz - 18 Temmuz 2012, 17:01:46
e^0=1 dir
e^∞=∞ dur.

Sayı/0 = ∞ dır.

Aradaki farkı bilmeyen daha doğrusu anlamayan ukalalar mı sanat okulu ağzıyla konuşuyor acaba...:)

Sırf ego tatmini için böyle laf ebeliğine soyunan insanlar yok mu... :) :)

Bu nedemek şimdi?

Ego tatmini yapan benmi oluyorum? 

e^sonsuzu, bir sayıyı sıfıra bölmeyi falan bırak da akım kaç amper onu hesapla bana. Sayısal değerini ver.

CLR

Google'a aç 0L circuit diye arattır pardon RL circuit veya bazı sayfalarda LR diyede geçebilir mesela aşağıdaki gibi sayfalar gibi

http://en.wikipedia.org/wiki/RL_circuit
http://www.electronics-tutorials.ws/inductor/LR-circuits.html

Bak yazdım, Tamam şimdi cevaplarsın artık

z

Alıntı yapılan: GreeN - 18 Temmuz 2012, 13:16:46
Düzeltme için teşekkürler. i(t) = i(0)*e^(-R/L)*t  ifadesindeki  R/L ile karıştırdım.

Green kusura bakma lütfen, ben de bu bağıntında yanlışlık olduğundan emindim fakat ben hata yaptım. To ile R/L yi karıştırdım.

@uicarm

Gelelim senin soruna.

i(t) = i(0)*e^(-R/L)*t formülünde  i(0) hesaplar mısın?

Bu bağıntı derki;

Şu anda t=0 anındayız ve bu anda akan akım Io dır. Bu andan sonraki akım değerleri bu bağıntı ile hesaplanır demektir.
Durum böyle olunca zaten bilinen Io değerini benim söylememi istiyorsun.

Io ın değeri mi nedir? Io dır.

Eğer Io ı hesaplayacaksan bu bağıntıdan değil daha önceki akım bağıntısından yararlanarak hesaplayacaksın. Ne demek istediğimi anlamadı isen tekrar konuşalım.

Fakat illede verdiğin bağıntıdan Io değerini çekmemi istiyorsan

I(0)=i(t) *e^(R/L)*t yazabiliriz.

CLR

@Z,
t=0 derken ilk enerji anında demek istedim yani sistemde V/R (L'nin Rsi) hani ideal olmayanda bir L'ye ilk enerjiyi verdiğimizde olduğu mesela 1mH için Riç=1ohm olsun, t=0 anında (veya istersen 10^-∞ ) akım max noktadır ve ideal olmayanda I=10/1ohm=10amper işte senin bahsettiğin devreki akım nedir yoksa sana t=0'dan öncekini sormuyorum. O nedenle Io benim aradığım cevap değil.

z

Alıntı yapılan: uicroarm - 18 Temmuz 2012, 18:47:49
@Z,
t=0 derken ilk enerji anında demek istedim yani sistemde V/R (L'nin Rsi) hani ideal olmayanda bir L'ye ilk enerjiyi verdiğimizde olduğu mesela 1mH için Riç=1ohm olsun, t=0 anında (veya istersen 10^-∞ ) akım max noktadır ve ideal olmayanda I=10/1ohm=10amper işte senin bahsettiğin devreki akım nedir yoksa sana t=0'dan öncekini sormuyorum. O nedenle Io benim aradığım cevap değil.

Eğer T=0 anı ile sisteme ilk enerji uyguladığın andan bahsediyorsan verdiğin bağıntı ile akımı hesaplayamazsın. Verdiğin bağıntı, içinden akım akan bobinin enerjisinin kesilip akımını direnç üzerinden sönümleyen devrenin bağıntısıdır.

İçinden akım akmayan bir bobine (iç direnci ne olursa olsun) t=0 anında enerji verdiğinde akım max noktada değil tam tersi 0 değerindedir.

Dolayısı ile sorduğun soru ile verdiğin bağıntı alakasız şeyler.

Aman ha iç direnci ne olursa olsun lafımı tutup ta 10 Ohm 100 Ohm gibi büyük değerler olarak ele almayın. 0.1 ohm 1 ohm gibi değerler olarak düşünün. Daha doğrusu endüktans omik davranıştan ziyade adam gibi endüktans olsun.

mcan

Sayı/0 = ∞ dır.
Bu ifadenin sağdan ve de soldan limiti birbirine eşit değil, sonuç nasıl sonsuz oluyor?

z

Limiti boş ver böyle bir şey tanımlı değil ki sonucu sonsuz olsun.

salih18200

arifin manchester a attığı golü arıyordum nereye geldim..

z

Doğru yere geldin. Merak ettim arama motorlarının yönlendirdiği linklerden birisi burası mı oldu?

fgokcegoz

Alıntı yapılan: mcan - 18 Temmuz 2012, 20:48:18
Sayı/0 = ∞ dır.
Bu ifadenin sağdan ve de soldan limiti birbirine eşit değil, sonuç nasıl sonsuz oluyor?

Alıntı yapılan: z - 18 Temmuz 2012, 21:29:08
Limiti boş ver böyle bir şey tanımlı değil ki sonucu sonsuz olsun.

Ben susuyorum, matlab kardeşim konuşsun... (inf=infinity=sonsuz)

Sağdan ve soldan limiti eşit değilmiş :) :)
Böyle birşey tanımlı değilmiş :) :)

z

Atalarımız ne demiş? Bir sayıyı sıfıra bölmeye yeltenenle tartışma demiş.

Ama atalarımı dinlemeyeceğim.

0.00000000000000000000001 ohm iç dirence sahip 1H bobinin çektiği akımı hesaplayacaktın.   I=V/R x [1-e^-(LT/R)]de yerine koy sonucu söyleki ahkam kesmediğini anlayalım.

Sana sıfır ohm iç dirence sahip 1H endüktansın 10v da 1000 sn sonunda 10000A çektiğini söyledim. Sen bana bahsettiğin iç dirence sahip bobinin aynı şartlarda çektiği akımı söyleyemeyecekmisin?

Bana laga luga yapma.

Alıntı Yape^0=1 dir
e^∞=∞ dur.

Sayı/0 = ∞ dır.
ile soruyu geçiştirme.