GM862 modülü çalıştırabilen varmı?

Başlatan shark27, 26 Temmuz 2012, 12:58:03

shark27

herkese ii çalışmalar umarım konuyu doğru başlık altına açmışımdır..

Elimde easypic6 deney seti ,telit gm862 gsm gps modül ve 5v dan 3.3v çevirici devre var...

mikroe'nin sitesinde kendi vermiş olduğu bir örnek uygulama var bu uygulamada telefonu arama ve benzeri bir kaç özellik var ben bunların üzerine sms atma uygulaması gerçekleştirmek istiyorum.Ancak verdiği uygulamayı bir türlü gerçekleştirmeedim.

telit modülün üzerinde bir çok uç var bunlardan sadece RXD-TXD-VBATT-GND-ON/OFF ve RTS uçalrının kullanın diyor.
bende 3.3V luk gerilimi VBATT ucuna şaseye GND uçlarını bağladım .Diğer bağlantılarda RXD portc7 TXD portc6 RTS ise PORTC2 nolu bacağa bağlanıyor. ON/OFF ucunuda VBATT ucuna bağladım.

TElit modülün hardware datasheeti  http://www.telit.com/module/infopool/download.php?id=537

enerji verdiğimde ekranda Start için RD3 e basın diyor butona basıyorum ekranda "initializing" yazıyor buraya kadar sorun yok ama hep böyle kalıyor normalde 4 seçenekli bir menü gelmesi lazım . burda modülle pic arasında AT komutlatı ile haberleşme olması lazım sanki arada bağlantı hatasımı var bilemiyorum...

GSm modülünün STAT_Led diye bir ucu var buraya led bağladım led daima sönük datasheet de devamlı sönülkse modül açılmamış gibi bir ifade var ..

biraz uzun oldu ama :) fikirlerinizi bekliyorum..ii çalışmalar

mdargut

Datasheetin 32. sayfasında nominal besleme gerilimi 3.8 V olarak belirtilmiş.

Bu modülü kullanmadım ama GSM modüllerde besleme çok önemli. Cep telefonu pili kullanabilirsin.

shark27

programda 5v-3.3v çevirici kullanın demiş
3.3V yetersizmi geliyor acaba şimdi durduk yerde fazla voltaj verip yakmayalım :D

MrDarK

3.3V sms atmak için yeterli olacaktır. Arama işlemi başarılı bir şekilde yapılabiliyorsa o voltaj altında sms de rahatça atılır. Bazen gelen aramalarda çekilmek istenen akım fazla olacağından sistemin resetlenebilir ama sms atacaksan sadece sıkıntı olmaması gerek, atladığın başka şeyler olmalı, sms gönderme komutlarını ascii olarak gönderdiğinden emin misin ? Göndereceğin numara dahil tüm karakterler ascii olmalı.

Tabi mesaj gönderme ayarlarınıda yapman gerekir , Text Mode'a aldın mı modülü ?
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

shark27

yeni farketttim 5v-3.3v çevirici portların için kullanılan bir modülmüş onu kullanmak gerekiyormuş.ben ise bunu 3.3vDC güç kaynağı modülü var yani yanlış anlamışım yeni modülü sipariş verip deneyeceğim...teşerkkürler

LukeSkywalker

Hocam yazdıklarınızdan bişey anlaşılmıyor ama son mesajınızdan size 3.3V gerilim regülatörü lazım olduğunu çıkarabildim. Eğer öyle ise bir adet LM1117 kullanarak bu derdinizden kurtulabilirsiniz. Ayrıca bu GM862 için size tavsiyem şu geliştirme boardu olacaktır:
http://www.elektrovadi.com/Smart-GM862-Board,PR-960.html

MrDarK

Hocam sadece besleme kartı ve konnektor yuvaları için 105 TL vermek bana pek mantıklı gelmedi,

Besleme yuvası : 10TL
Konnektor yuvaları : 10TL
Kart basımı : 10TL

30 TL'lik bir malzemeye 105 TL vermek akıl işi değil, ayrıca o resimde görülen antenler ve modül fiyata dahil değil hatırlatmak gerekir. Tabi alıcısına göre fikir değişir. Ben herşeyi uygulamayı yapan kişilerin yapması taraftarıyım :) Sonuçta iki konnektör ile bir güç kaynağını yapamayacak kişiler değildir sanırım bu modülle uğraşıp çalışma yapacak kişiler :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

LukeSkywalker

Çalismayi yapan arkadas bu konularda cok tecrubeli değil gibi geldi bana. O yuzden bu karti onerdim. Ayrıca o modülün konnektörüne ait pinleri lehimlemekte her babayiğidin harcı değil Sizin çalışma yaptığınız modülün lehimlenmesi çok kolay bu modüle nazaran.

shark27

LukeSkywalker

Evet bana yanlış gelmiş olabilir haklısınız. Peki size bir şey soracağım modülün altında nasıl bir kart kullandınız? Hazır mı aldınız yoksa kendiniz mi tasarladınız modülün üzerinde duracağı kartı.

DataDiver

datasheet'de kısım 6.1. deki anlatılanları yapıyormusunuz?

shark27

mikroelektronikanın
http://www.mikroe.com/eng/products/view/107/telit-easygsm-gprs-gm862/

alt kartını ve telitin aynı modülünü kullandım.

bu modülün RXD ucunu RC7
TXD ucunu RC6
RTS ucunu RC2 ucuna bağladım.RC6 ve RC7 uçlarının pullup yaptım.

VBatt ucuna 3.3v DC  GND ucunada şaseyi verdim.modülün ON/OFF bacağınıda 3.3V a bağladım belki bu bağlantı yanlış oalbilrmi diye düşündüm ON/OFF bağlantısı...

yalnız burda çok bariz bi hata yapmışım RXD ve TXD uçları direkt portC ye bağlanmıyormuş.arada 5V-3.3V çeivirici devre lazımmış.

http://www.mikroe.com/eng/products/view/182/5v-3-3v-voltage-translator-board/

ben bu ara devreyi kullanmadığım içinmi çalışmadı acaba ?

Teşekkrüler cevaplarınız için..

LukeSkywalker

Hocam bakın bağlantılarınız bu dökümanın 7. sayfasındaki gibi olmalı.
on-off tuluna dikkat edin. on_off tuşuna 1s basılı tutmak gerekiyor modülü canlandırmak için.

shark27

hocam şimdi
bu modül 3.3V değilmi beslemesi?
stat_led ucuna bir led bağladım pek sadece modüle enerji versem pice bağlamasam hiçbir ucunu bu ledin yanması gerekirmi?

on_off ucunua normalde lojik 1 veriyorum butona basınca 1 saniye boyunca 0 gidiyor açması gerekmezmi?

bide bu sizin linkini verdiğiniz pdf deki modülde bütün herşey bir arada galiba ..
benim modülde hazır bir program vermiş orda diyorki RXT,TXD ve RTS uçlarını kullanın ama bunları dediğim 5V*-3.3V dönüştürücü ile bağlayın diyor..sizin 7.sayfada CTS ucunuda kullanmış.Teşekürler.

LukeSkywalker

Cts ucunu gerekirse kullanmak icin vermiş. Normalde sadece rx,tx uçlarını kullanıyoruz. Ayrica on tusunu lojik 1e baglamiyorsunuz. Sadece bir ucunu modüle diger ucunu şaseye bağlıyorsunuz.