GM862 modülü çalıştırabilen varmı?

Başlatan shark27, 26 Temmuz 2012, 12:58:03

MrDarK

Alıntı yapılan: shark27 - 30 Temmuz 2012, 13:20:11
hocam şimdi
bu modül 3.3V değilmi beslemesi?
stat_led ucuna bir led bağladım pek sadece modüle enerji versem pice bağlamasam hiçbir ucunu bu ledin yanması gerekirmi?

Stat_led pini donanımsal olarak aktif etmen gerekebilir. Yazılımla aktif hale getiriliyor. Yoksa led yanmayabilir. Haberleşmeyi ilk aşamada pc ile sağlamanı tavsiye ederim.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

shark27

bende ilk önce rs232 üzerinden bağlantı kurmayı deniycem ondan sonra pic ile haberlşetiricem.rx tx uçlarına max232 ile bağlıycam doğrudumudur? teşekkrüler

LukeSkywalker

Evet doğru. Fakat sağlıklı bir haberleşme yapmak için araya 5V-2.8V çevirici koymanız lazım. Modülün tx-rx uçları maximum 3.3V olarak belirtilmiş. O yüzden MAX232 <-> modül arasında voltaj ayarlaması yapmanız lazım. Verdiğim şemada nasıl yapılacağı gösterilmiş.

shark27

bugüm gm862 modülünü pc seri porta bağlayıp rs232 üzerinden bağlantı kurayım deyip çıktım yola :D

easypic6 deney setinin üzerindeki max232 li seri port giriş kısmından gelen Tx ucunau modülün TXD sine

RX ucunu modülün RXD sine bağladım ..baud rate 19200 ayarldım o kadar "AT" yolladım :D hiç tınlamıyor cevap yok :(
acaba sizin dediğin gibi modülü uyandıramıyormuyum acaba dedim ama ON/OFF ucuna bir kablo bağladım 1 saniye boyunca GND ucuna değiriyorum wake up yapmaası lazım sıkıldım artık :(

LukeSkywalker

Hocam şu kurduğun şemayı buraya bi göndersene. Benim gönderdiğim şemadaki bağlantıları yaptın mı sen?

shark27

hocam sizin söylediğiniz dökümanın şemasında 3 ayrı besleme var

VCC-LOG
VCC-4
VCC-BRD

bunlar ayrı beslemelermi kaç volt acaba ?cevap için teşrkküler

LukeSkywalker

VCC-BRD PIC'in veya max 232'nin besleme kaynağı, VCC-4 3.8V, VCC-LOG modülün 21. bacağından alınan ve tx -rx işlemlerinde kullanılacak olan 2.8V

shark27

[IMG]http://img420.yukle.tc/images/591adsiz.JPG[/img]

maytere hocam aynen bu devreyi kurdum dün.yalnız siz 21 nolu pinden haberleşme için gerekli 2.8 voltu alabileceğimi söylemişsiniz dün bu devreyi kurdum sonra butona 1 saniye basıp modülü uyandırdım (öyle varsayıyorum) ancak yaptığım ölçmeden 21 nolu basaktan 0v geliyor.sonra o ucu çıkartıp dışarıdan 2.8v verdim gene tık yok ..sanki bana teliti uynadıramıyorum gibi geliyor ama bilemiyorum .TEşekkrüler kolay gelsin.programın şu kısmında takılıyor modülden GSM_OK gelmiyor..aynı devreyi pic olmadan rs232 üzerine kurdum AT filan yolluyorum cevap yok.

while(1) {
    send_atc("AT");                              // send "AT" string until gsm sets up its baud rade
    Delay_ms(100);                               // and gets it correctly
    if (get_response() == GSM_OK)                // if gsm says "OK" on our baud rate we got it
      break;

LukeSkywalker

Modül uyanmıyor demekki. Uyansa o bacaktan 2.8V'u almanız lazım. Modülün beslemeleri tam mı?
Ayrıca şemada hata var 2 tane.
1. 3.3V yerine 5V bağlayacaksınız. PIC 5V ile çalışıyo değil mi?
2. sağ taraftaki transistörlerin beslemeleri yer değişecek. bir de RTS ucuna gerek yok.

shark27

MODÜLÜN  vbatt ucundan 4.2V Gnd ucundan da şase verdim ..beslemesi bu şekilde dediğiniz değişiklilkleri deneyeceğim...teşrkkrüler..

mesaj birleştirme:: 04 Ağustos 2012, 16:22:16

aklıma gelmişken modülü Rx tX uçlarını hiçbir yere bağlamasak sadece beslemesini verip uyandırabilrmiyiz ?

LukeSkywalker

Hocam 4.2v fazla. 3.8 verin.
Bağlamasanız da çalışır tx rxuçlarını.

shark27

hocamdün vbatt ucunua 3.8v verdim hiçbir ucunu pice veya başka bişey bağlamadım.1 saniye boyunca butona bastım ama odediğiniz 21 nolu uçan bir türlü gerilim alamadım yanılmıyosam telit modül bozuk gibime geldi..

LukeSkywalker

1,3,5,7 uçlarına 3.8V , 2,4,ve 27 nolu uçlara şase vereceksiniz.

shark27

hocam zaten o alt kartta vbatt uçlarını kendisi birleştirmiş şase uçlarınıdı aynı şekilde .....

LukeSkywalker

Hocam o zaman modülü yakmış olma ihtimaliniz var.