GM862 modülü çalıştırabilen varmı?

Başlatan shark27, 26 Temmuz 2012, 12:58:03

ayhani

Alıntı yapılan: shark27 - 15 Aralık 2012, 13:53:28
maytere hocam

ATD+90506....... şeklindede aradım yanlış hatırlamıyordam aynı şekilde "NO CARRIER" şeklinde dönmüştü.
Yarın bu FCLASS olayını bi deniyeyim zamanınızı ayırdığınız için teşerkküler...

Başına +90 eklemek sorunu çözmez. Çünkü ben çevirmelerimde +90 eklemiyorum direk ATD0505.... şeklinde arıyorum.
Muhtemelen sorun FCLASS hatasıdır. Bendede olmuştu. Sonucu bekliyoruz.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

LukeSkywalker

@ayhani onunla alakası yok. GM-862'nin ilk açılışta default olarak fclass değeri 8'dir.
@shark47 numaranın sonuna ";" ekleyip arama yapar mısın? Çok büyük ihtimal ile sorunun çözülecek.

shark27

hocam pazar demedim oturdum modülün başına...

ATD0506.....;
ATD506.....;
ATD+90506....; 

dendedim denedim olmadı.SOnra şu numarayı bi araryayım dedim baktım hyperterminalde ""RING" yaızyor..

sonra yazın sadece bu iş için aldığım hattı 0543 lü içinden çıkardım telefonuma taktım bi numara arayayım dedim baktım kontör yok :)::):):):):):

kendi hattımı takıp 

ATD+90543.....;   deyince tak die aradı bende kendi kendime bayağı bi saydım :

başta MAYTERE hocam olmak üzere yardım eden herkese teşekkrüler....SAygılar...

MrDarK

Gözünü sevdiğim elektroniğine suç atarsın birde :D

Hacı bişi dicem modül senden benden bizden akıllı be :D
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

shark27

shark27

selamunaleykum...

uzun uğrşalar sonucu :D Pic16f887 ile gm862 arasında bağlantı kurup istediğim numarayı arma veya mesaj atma olaylarını gerçekleştirdim.Şu anda geldiğim aşamada gm862 ye "AT" komutu gönderdiğimde bana verdiği cevabı "OK" LCD ekranda görmek istiyorum ancak bi türlü becermedim.

#int_rda
void kesme()
{
disable_interrupts(int_rda);
gets(alinan);
printf(lcd_putc,"/f%s",alinan);
}

enable_interrupts(GLOBAL);
enable_interrupts(int_rda);

printf("AT");
delay_ms(2000);
putc(0x0D)
delay_ms(1000);

while(1)
{
}

programı çalıştırdığımda lcd ekranda hiçbir şey gözükmüyor.
Cevaplarınız için teşekkrüler....

X-Fi

modüle "AT\r" karakterlerini tek seferde gönderin aradaki bekleme hatalı.

dönüşü scanf("%s",buff); şeklinde okuyup lcd ye aktarabilirsiniz. scanf "\r\n" karakterlerini depolamaz muhtemelen bu yüzden ekranda göremiyorsunuz çünkü gelen cevap tam olarak şöyle olacak; "\r\nOK\r\n"

kolay gelsin.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

MrDarK

Alıntı yapılan: shark27 - 23 Aralık 2012, 12:34:43
selamunaleykum...

uzun uğrşalar sonucu :D Pic16f887 ile gm862 arasında bağlantı kurup istediğim numarayı arma veya mesaj atma olaylarını gerçekleştirdim.Şu anda geldiğim aşamada gm862 ye "AT" komutu gönderdiğimde bana verdiği cevabı "OK" LCD ekranda görmek istiyorum ancak bi türlü becermedim.

#int_rda
void kesme()
{
disable_interrupts(int_rda);
gets(alinan);
printf(lcd_putc,"/f%s",alinan);
}

enable_interrupts(GLOBAL);
enable_interrupts(int_rda);

printf("AT");
delay_ms(2000);
putc(0x0D)
delay_ms(1000);

while(1)
{
}

programı çalıştırdığımda lcd ekranda hiçbir şey gözükmüyor.
Cevaplarınız için teşekkrüler....

Modül ilk açıldığında donanımsal olarak ECHO modu açık olarak gelir ve sen AT komutu gönderdiğinde sana gelen cevap AT olur. ne zaman enter komutunu gönderdiğinde o zaman OK cevabı gelir yani sen AT yazarken yani veri gönderirken modüle oda sana veri gönderir. Haliyle pic veri gönderirken veri geldiğinde hata oluşuyor. Donanımsal bir sıkıntı oluyor buffer taşması mıydı neydi tam olarak hatırlamıyorum unutmuşum. O yüzden önce interrupt ile veri almayı açmadan bi kaç kere ATE0 komutu gönder bu komut ile ECHO modunu kapatırsın ondan sonra yazdığın komutlara sadece cevabı gönderdiğinden pic'de donma olmaz ve verileri düzgün bir şekilde okursun.

Eğer yeterli bilgin varsa Aldığın verileri pic'in E2prom'una yükle sonra pic'i okuma yaptır hafızasını orada aldığı verileri görebilirsin. Ben projemde aldığım verileri işlerken çok kullandım picin hafızasını.

Bol şanslar dilerim bana göre yapmaya çalıştığın işteki hata bundan ibarettir.

shark27

modüldeki GSM hattını arayınca LCD ekranda RING şeklinde yazdırdım.

PICC de #int_rda kesmesini kullanarak hallettim

k=getc()

if(k=='O')
{
a=1
}
if(k='K')
{
if(a==1)
{
printf(lcd_putc,"\f OK");
}
}

bu şekilde Ok geri dönüşünü yazdırdım aynı mantıkla RING de yazıyor şu anda cevaplarınız için teşrkküler...

LukeSkywalker

@shark
mesajini yeni gordum ama sanirim sorunu cozmussun. 
sana birsey sormak istiyorum. modulun konnektorunu nasil lehimledin? hazir kart mi kullandin yoksa kendin baskidevre mi hazirladin?

guray.karaarslan

Bizimde gsm modülü ile bir çalışmamız var bir türlü pic ile gsm i haberleştiremedik. 2 hafta kadar uğraştık ama sonuç alamadık ta ki dün akşama kadar :) meğerse rs232 için kullandığımız kablo yanlış lehimlenmiş :S sevinsem mi üzülsem mi iki duygu arasında gidip geldim :)

MrDarK

Sevin bence çünkü bu aşamadan sonra daha çok üzülücen :D Sıkıntı çıkması an meselesi :) Elektronik bu böyle sıkıntı çıkartmadan rahat edemez o yüzden proje bitmeden sevinme derim sana (:

shark27

2 veya 3 gün önce \r\n yerinde \n\r koymuşum 4 saatimi verdim :D

guray.karaarslan

ctrl+z yerine ne yolluyorsun arama yaptırabiliyorum ama msj kısmında ctrl+z yi nasıl göndereceğimi bilemedim yardımcı olabilir misiniz