Cihazların üzerindeki plastik kılıf

Başlatan mcihangir, 21 Eylül 2004, 19:55:04

mcihangir

Otomasyon cihazlarında veya bazı elektronik cihazlarda, butonların ve ledlerin üzerini kapladıkları malzemeden arıyorum. Malzemenin adını bilemediğim için söyleyemiyorum.  Aşağıdaki resimde görebilirsiniz. Cihazın üzerinde ok işaretlerinin bulunduğu kısmın arkasında bildiğimiz butonlar var bu dış yüzeyi kaplayan kılıfın (ince plastik bir malzeme olduğunu zannediyorum)  adı nedir ve nerede bulabilirim.

mmengi

hocam buna leksan deniyor.Ama bunu yapan firmalar yüksek adetli yapıyorlar benim yaptırdığım yer 1000 taneden az yapmıyor.Zaten kalıp hazırlandıktan sonra 10 ile 1000 tane arasında çok fiyat olmuyor.önemli olan kalıbın hazırlanması.

salim ALTIN

merhaba.
lexan film derler genelde buna.Şeffaf bir malzemedir. çeşitli kalite ve matlıktadır.Polyester veya çeşitli malzemeden olanlar vardır. yapışkan bile sonradan üzerine basılır veya 3M firmasının çift taraflı yapışan ince bantları var ya o malzeme baskıdan sonra yapıştırılır buna.
serigrafi ile arka yüzüne renkli baskılar yapılır. istanbulda isen yapan tanıdığım var yönlendirebilirim.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

merhaba.
İstanbulda olmanda önemli değil aslında, 100 tane veya 150 tanede yapar ve yapıyorda. Ama fiyatlar tabiki miktar arttıkça düşer.

benim arkadaşım RED LİNE Serigrafi promosyon matbaacılık. Yetkili: Ümit KIZILIRMAK telefonu: 0212 612 31 95  gsm:0555 5098981 konuşmakta fayda var. Zaten banka ve kargo olduktan sonra mesafelerde sorun olmaz.

Stil elektronil. G&D veya vahit elektronik gibi firmalarda var bunlar içinde tüş olanları da yapıyorlar ama fiyatlar biraz tuzlu.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

mcihangir

ilk önce sizlere teşekkür ediyorum. bana bunlardan çak fazla gerekmiyor. şöyle söyleyim bir makinanın kontrol kasası üzerindeki yaklaşık 6 butonun üzerini kapataçağım, bu malzemeyi üreten firmaların elinde olan parçalardan veya hurda parçalardan bile birşeyler oluşturabilirim diye düşünüyorum. butonların boyutunu ve dizgisini bulacağım parçaya göre yapabilirim.  yani yaklaşık 5cm genişliğinde 10-15cm uzunluğunda, üzerinde buton yerleri olan ufak bir parça gerekiyor. özellikle ANKARA' da  leksan malzeme üreten bir firma varsa işimi görür herhalde.

salim ALTIN

merhaba.
Hocam o zaman hiç uğraşma. renkli inject printerden yapacak olduğun dizaynı ters olarak asetata bas. ters bas ki boyalı yeri değil dier tarafı kullanacaksın çünki.o taraftan bakılınca düzgün görünsün. Sonra boyalı tarafına çift taraflı bant yapıştır. butonların üzerine gelen yerleri istersen kesersin bantta ki butona yapışıp problem çıkarmasın. Bu senin işini görebilir çünki bir tane için uğraştığına değmez, asetatı kalın kullan lexan ile aynı işi görür.

mhk

Ben tek uygulamalar için kırtasiyelerde satılan A4 ölçülerinde beyaz yapışkanlı kağıda inkjet yazıcı ile baskı yapıyorum. Daha sonra yine kırtasiyede satılan şeffaf yapışkanlı plastik tabakayı ilk yaptığım baskı üzerine yapıştırıyorum. en alt kısmınada yapıştırıyorum. Yani inkjet ile baskı aldığım kağıt ortada hamburger gibi kalıyor. Hem çok sağlam , hemde su geçirmez oluyor. Çoklu baskılar için eğer kalite çok önemli değlse yani fazla renk kullanmaz isen çevrende bulunan serigrafi işleri yapanlarda bunu yapabilir.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

cozturk

Metal kutunun alumminyum ön paneline yazı yazmak için ütüyle pcb tekniğini kullanılabilir. Ütü ısısının daha fazla olması  gerekebilir.

Asetata laserden ters olarak çıktı alınacak sonra aluminyum yüzeye transfer edilecek. Tabi aşındırma gerekmez.  Daha sonra "kırtasiyeden alınan" şeffaf film gibi birşey kaplanacak. Ya da daha küçük yüzeyler için iyi kalite şeffaf koli bandı kullanılabilir.
mi acaba

ahmetu

pozitif 60 yüzey koruyucu sıkın, şeffaf bir madde, kuruduktan sonra ancak kazınarak çıkarılır.

aster

M.Ö. bu işleri letraset le yapardık
önce bu iş için tasarlanmış Front Designer (abacom) programını kullan
istediğin şekli çiz hazırla sonra bunu yukarıda anlatılan şekilde ön panele aktar sonra ister üstüne laklı spreyle kaplama yap istersen yapışkanlı şeffaf kağıt kullan
kolay gelsin

salim ALTIN

merhaba.
Arkadaşlar membran tuş takımlarında kullanılan iletken boyaları kim getiriyor türkiyeye. bilen varmı.?
Bunların fiyatları hakkında çeşitli rivayetler var. Gerçeğini nasıl öğreneceğiz.?

hamit

valla dostum benım bıldıgım bu boyalara ıletken korbon denıyor bu malzemeyı genıs kapsamlı serıgraf malzemesı satan veya 3M kımyasal malzeme satan yerlerden bulabılırsın sıyah ve gumus grı olmak uzere ıkıtı var bıldıgım kadarıyla ve bunlar lexan lara serıgraf yontemıyle uygulanıyorlar ama bıraz daha zahmetlı normal serıgraf olayına gore oyuzden her serıgrafcı arkadasın urasacagı bısey degıll bıraz ozel calısma ıtına gerektırıyor sanırım oyuz yapan yerler sayılı ama membran uretıcılerının bır cogu yapıyor bu ıslemı selamlar