Beko ekranın kızıllaşıp bir süre sonra tekrar yeşilleşerek düzeliyor hata tespit

Başlatan ziyaretci, 01 Eylül 2012, 00:44:33

ziyaretci

Merhaba,

Kullandığım Beko 57 ekran Tv nin arıza tespitini paylaşmak istedim. Google arama sağlayıcısında defalarca araştırmama rağmen arızanın nedenini bulmama çok yaklaştım diyecekken anlatım eksikliğinden dolayı uzaklaşıp durdum.

" Ekran kızıllaşıp bir süre sonra tekrar yeşilleşerek düzeliyor " gibisinden sorun yaşarsanız aşağıyı okuyun.

Sorun RGB katında, peki kardeşim RGB katı nerede ? Ekranın  yani tüpün  en arkasında soket ile tüpe takılmış devre kartı.

Çözüm:  çöp(arızalı) eleman varsa değiştirin.RGB  katının lehimlerini tazeleyin.Bobin uçlarının lehimlendiği tüp üzerindeki pinlerin lehimlerini tazeleyin.Açınca daha iyi anlayacaksınız.

Bunu paylaşayım mı paylaşmayayım mı diye çok düşündüm ama benim gibi araştırmaları sonucu gerek anlatım gerekse eksik bilgilerin sonucu çaresiz kalanlar olur belki diye yazdım.

a_a_sezen

Bir de sorsaydınız keşke.. Bu kadar yorulmayabilirdiniz.
Az çok tüplü televizyon tamiri ile uğraşmış herkesin bu tip arıza için ilk bakacağı yerdir. Size de ilk tüp soketindeki 3 renk için 3 ayrı trimpot veya başka bir üçlünün lehimleri önerilirdi. Sonuçta soket üzerindeki plaket oldukça küçük... Bazen tek renk keser renk diğer ikisi ile oluşturulduğu için değişik tonlar çıkar.
Tüm tv markaları için gerçerli, sizinkine has değil.
Güce ve Geleceğe Güvenle...

CyberX-TR

6 Sene Çalıstım  :) Muhtemelen Siesta Şase 55 Tv Tüp Soketindeki Butun Lehimleri Tazeleyin Düzelir. Diycem Ama Arızayı Bulmuşşunuz Zaten