modülesiz ir bariyer

Başlatan zenze, 01 Eylül 2012, 21:34:19

zenze

Merhaba
modülesiz bir ir bariyer yapmak istiyorum.(Modülesiz; bir ir led süreceğim karşıda fototransistör ve bir tr)
Hiç deneyen oldu mu ? Mesafe ne kadar olur ?

mustafa_cmbz

modülesiz hiç bir iş yapamazsın IR ile...

yapmazsan 3-4 cm olur ancak..
yaparsan    3-4 m  olur

modüle edip birde pic vs. ile data yollar alırsan daha sağlıklı olur çünki :

zamanın birinde mahelledeki internet kafeci abiye yapmıştık üzerinde 555 ile modüleli sinyal gönderen karşı tarafta da şu piyasada çok meşhur olan alıcı göz (gurindik gözü derler) vardı...iyi güzel herşey yolunda gidiyor önünden biri geçtiğinde şak diye ötüyor falan....ama işin ilginç tarafı her gece aynı saatler de kendiliğinden devreye giriyormuş....tabi bizim dayıda elinde silah hırsız arıyo :P

meğersem buz dolabı her gece aynı saatte devreye giriyor ve şebekede oluşturduğu "EMK" dan dolayı alıcı göz anlık olarak etkilenip çıkışı seviyesini değiştiriyormuş....

bu yüzden İR ile sağlılıklı çalışabilmek için data alışverişi de yapmak en mantıklısıdır.....

renton mu retron mu öle bir site vardı bir zamanlar adamlar bir tek kod yazmışlardı 2 tane 16f628 kullanıyorduk ve piclerden birinin bir bacağına 5v diğerine 0v verdiğimizde kod birinde alıcı birinde verici olarak kendini dallandırıp ona göre çalışıyordu :P çok hoşuma gitmişti...

iyi çalışmalar...!

zenze

3,4 cm tahmini mi? tecrübemi ? 30 cm çıkmaz mı ?

halilgalic

"zenze" Reactive LED Board videodaki gibi bir çalışmam olmuştu. işlemcinden 38khz sinyal üret ve foto diyota gir bunu bariyerin bir tarafına montajla. Bariyerin diğer tarafına ise diğer bir işlemcine  tsop1138 foto transistörü bağla, data ucunu pull up yapıp işlemcine gir.Engel yok iken(devreler birbirini görür ve aşırı ğün ışığı almaz iken) tsop1138in data ucu lojik 0 olur.Engel geldiğinde ise pull up dan dolayı lojık1 potansiyeline gecer bunuda işlemcine yorumlatıp engelin olup olmadığını anlamış olursun.

matador

teori tecrübe pratik ben en fazla 5cm görmüştüm. Modülasyon şart.

mustafa_cmbz

herşey beleş olsun itiyorsunuz zenze :P tak ır ledi pic'e ver ceyranı önünden biri geçtimi alarm versin uyarı versin ötsün demi :P

nerde kaldı elektrik-elektronik optik emk kuralları kavramları?

zenze

Tamam o zaman birde ben deneyeyim bakalım olmazsa faklı bir yol bulacağız . Aslında hikayenin özeti maliyet. Sağlıcakla kalın.