VxWorks Hakkında

Başlatan yamak, 13 Eylül 2012, 10:57:49

yamak

VxWorks öğrenmek istiyorum. Ama nasıl kurulur nereden indirilir,ücretsiz midir? Gibi konular hakkında bilgim yok. Bu konuda birisi beni aydınlatabilir mi? Elimde PandaBoard ve BeagleBone var bu kartlardan herhangi birini nasıl kurabilirim.Bir de Qnx ile VxWorks ü karşılaştıracak olursak birrlerine karşı bi üstünlükleri var mıdır?

f_machine

sitesinde 1 aylık deneme sürümü olması lazım . Ayrıca vxworks özellikle military grade işlerde en çok kullanılan  real time os . Ama lisans almak isterseniz
yıllık en düşük ücretli  lisansı 6000 dolar civarı olması lazım. Bizim şirkette sunum yapmışlardı , ama daha çok marketing içerikli olduğundan çok detay
öğrenememiştik.

yamak

Hocam RTOS öğrenmeye çalışıyorum. Bi arkdaşım QNX i öğrendi şu an biraz onunla uğraşıyorum.QNX Momentics IDE si var aynen söylediğiniz gibi eclipse tabanlı.Herşeyi çok kolaylaştırıyo.Ama ben vxWorks e daha çok rastlıyorum. Bu yüzden vxWorks ü öğrenmeyi daha çok istiyorum.Mesela QNX in adaptiv partition olayı çok ilgimi çekmişti. Hocam workbenc için http://www.windriver.com/evaluations/ sistesinde "Wind River Workbench On-Chip Debugging 3.3.1 and Wind River Diab Compiler 5.9 Evaluation " yazanı indireceğiz di mi?

ArGeMaNiA

İşletim sisteminin ömrü mü 1 ay oluyor?
Yani 30 günlük olmak kaydıyla istediğimiz kadar sistem oluşturabiliyor muyuz?
Yoksa sağlanan araçlar da 30 gün sonra devre dışı mı kalıyor?
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

yamak

Alıntı yapılan: ArGeMaNiA - 08 Kasım 2012, 05:50:33
İşletim sisteminin ömrü mü 1 ay oluyor?
Yani 30 günlük olmak kaydıyla istediğimiz kadar sistem oluşturabiliyor muyuz?
Yoksa sağlanan araçlar da 30 gün sonra devre dışı mı kalıyor?
Evet hocam ben de bu soruların cevabını merak ediyorum.Bendeki pandaboard için BSP indirmeye çalıştığımda benden lisans istiyo. Tektronik'inden bana verilecek 1 aylık lisans ile hem workbench i hem de istediğim bsp yi 1 ay boyunca indirip kullanabilecek miyim?

yamak

Hocam benim ayrıca merak ettiğim olay. 1 aylık lisanı alınca istediğim bsp yi indirebilecek miyim? QNX te sadece  momentics ide nin lisansı var istediğimiz bsp yi lisansa gerek kalmadan indirebiliyoruz. Ama vxWorks de bu şekilde değil galiba.

yamak

Tamam hocam aradım tektronik i konuştum Ozan Bey le. Bir form gönderecekmiş doldurup gönderdiğimde lisans göndereceklermiş. Ama Ozan Bey bsp leri istediğimiz gibi indirebileceğimizi lisans gerekmediğini iddia etti ama ben indiremedim.

alptekin

sayın gerbay,

bir konuda düzeltme yapmak istiyorum. 3 yıl kadar İngiltere'de DO-178B LevalA-B sistemleri üzerine çalıştım ve sadece VxWorks, Integrity OS'larin DO-178B uyumlu olduğu pek doğru değil.
Biz Integrity'de yaşadığımız birtakım performans+ticari sorunlarından ve VxWorks'un LevelA sertifikasını henüz alamamasından dolayı LynxOS-178 adı verilen bir işletim sistemi kullanmıştık.
Şu anda DO-178B'yi gerçek anlamda ve sorunsuz olarak destekleyen ticarileştirilmiş 3 OS var bunlar LynxOS-178, INTEGRITY ve DEOS. VxWorks bu konuda ne yazıkki çok sorunlu ve sertifiksyona gitmeniz durumunda birçok süpriz saklıyor. Firmamız VxWorks'u kullandığı bir DO-178B uygulamasının ardından kullanmama kararı almıştı.