SEAGATE Harici Hardisk

Başlatan serhat1990, 15 Eylül 2012, 21:04:45

serhat1990

Merhaba arkadaşlar ; geçenlerde harddiskim masanın üstünden kendini şuursuzca yere bıraktı . Harddiski bilgisayarıma bağlıyorum . Bilgisayar görüyor . İçindeki dosyaları görüyorum . İçlerinede girebiliyorum . Yalnız kopyalama taşıma vs gibi işlemler yapamıyorum . İçinde çok fazla dosyam var kurtarma gibi bir ihtimal olamazmı içini açayım dedim kapak açılmak istemiyor biraz zorladım ama kırılarak çıkıyor heralde nette gördüm bir video . Sizce ne gibi bir sorun olabilir. usb jak lehimlerinde sıkıntı olabilirmi kopyalayayım diyorum biraz kopyalıyo sonra bağlantı kopuyor vs . Konu hakkında bilgili arkadaşlardan yardımını bekliyorum . Dosyalarım kurtulsun yeter .

İyi çalışmalar.

muhendisbey

Diske bir programla test yap. Kendi sitesinde de var Seagate disc wizard. Onun sonucuna göre belki hatayı görebilirsin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

serhat1990

Hocam kullandınızmı bu programı ? İndiriyorum şimdi ... Umarım işe yarar bir çözüm sunar.

muhendisbey

Kullandım, disk bölme birleştirme işlevi dışında diagnostic, recovery gibi seçenekleri var. USB hdd leri tanıyabiliyor. Ayrıca bağlantı biçimini jumper ayarları gibi teknik bilgileri de söylüyor br deneyin. Genelde düşmeler hdd'de fiziksel arıza yaparlar, ve düzeltmek çok zordur. En masumu bad sector oluşumu. Ama verileri okuyabilmeniz iyiye işaret.
Kopyalama yapamama nedeni düşme sonucunda hdd'nin bağlantığı kartın lehim çatlağı olabilir. Daha önce bağlantı arızasından dolayı bu tip birkaç olay başıma gelmişti. Bağlantıyı düzelterek hatayı gidermiştim. HDD ağır ve genelde karta doğrudan montjlı oluyor. Düşme sırasında kartı yolmuş olabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

gogge

Harddisk fiziksel olarak zarar görmemiş olabilir. http://www.seagate.com/support/downloads/seatools/ buradan hdd yi test edip fiziksel hazar olup olmadığına bakabilirsin. Hasar görmüş olsa bile, düşük ihtimal liktedi programı kullanarak hard format atabilirsiniz. (Dikkat tüm veriler silinir.)

serhat1990

Anladım teşekkürler herkese ; benim görüşüm kapağı açmaktan yana çünkü düştüğünde kablolar takılıydı üzerinde buda bağlantı noktalarında lehimde problem olma olasılığını arttırır diye düşünüyorum . Bakalım bir deneyelim .

muhendisbey

Disc wizard'ı kullandınız mı? iso dosyasını diske kaydedip sonrasında diskten boot olmanız gerek.

MC_Skywalker

Disk plaklarının olduğu kısmı açmanız anında diskinizi %100 kaybettiniz demek. içine toz zerreciği girmemeli.  Düşme esnasında oluşabilecek senaryolar şöyle sıralana bilir;

1: Okuma kafası disk plaklarına çarpar kafa bozulur ve disk plağı cizilir. Disk plağı ile kafa arasındaki mesafe saç telinin kalınlığının 1/4 ü kadardır %100 kaput.
2: Okuma kafası mekanik olarak sıkışır ve çalışmaz durma gelir. genelde okuma kafasını durma anında (enerjisinz park pozisyonu)hareket etmesini enleyen plastik parça yerinden kaymakta ve ilk enerji everildiğinda kafayı dah da sıkıştırmakta. %100 kaput.