PIC16F690 datasheetinde bu paragrafta hata mı var ?

Başlatan Kazım, 25 Eylül 2012, 03:06:44

Kazım

Arkadaşlar PIC16f690 işlemcisini kullanacağım ama datasheeteinde şu bölüm yanlış sanırım:

EUSART için -->

In order to configure pins RB6/SCK/SCL and
RB7/TX/CK as the Universal Synchronous
Asynchronous Receiver Transmitter:

• SPEN (RCSTA<7>) bit must be set (= 1),
• TRISB<6> bit must be set (= 1), and
• TRISB<7> bit must be set (= 1).

Buradaki --> • TRISB<6> bit must be set (= 1)    TRISB<5> olmalı sanırım.USART modulunu ilk defa kullanacağım

Tagli

Ben datasheet'te bahsettiğin bölümü bulamadım. Buraya bakıyorum. Ya gözümden kaçıyor - ki düşük bir ihtimal çünkü "configure" kelimesini ctrl-f ile aratıyorum - ya da birimizden biri yanlış datasheet'e bakıyor. Google'da aratınca bazen datasheet'lerin eski versiyonu gelebiliyor çünkü.
Gökçe Tağlıoğlu

Kazım

Alıntı yapılan: Tagli - 25 Eylül 2012, 08:26:58
Ben datasheet'te bahsettiğin bölümü bulamadım. Buraya bakıyorum. Ya gözümden kaçıyor - ki düşük bir ihtimal çünkü "configure" kelimesini ctrl-f ile aratıyorum - ya da birimizden biri yanlış datasheet'e bakıyor. Google'da aratınca bazen datasheet'lerin eski versiyonu gelebiliyor çünkü.

Benim datasheetin ilk sayfasının alt bilgisinde :

© 2005  Microchip Technology Inc. Preliminary            DS41262A  --> yazıyor

Senin eklediğin linkte :

© 2008 Microchip Technology Inc.                                DS41262E --> yazıyor

EUSART için bu RB6 SCK/SCL pinin işi yok öyle değilmi ? Çünkü SPI için bu pini zaten kullanacağım.Bu çakışma kafamı karıştırdı.Çok ta tecrubeli değilim zaten

Tagli

Evet, dediğin gibi. Zaten altında "Preliminary" yazanlardan mümkün olduğunca kaçmak lazım. Onlar taslak gibi oluyor.

Senin bahsettiğini de buldum. Google'da "PIC16F690" diye aratınca ilk 3 şöyle çıkıyor:
1. Microchip'in PIC16F690 güncel cihaz sayfası -> Verdiğim linki buradan buldum.
2. 2006 tarihli C versiyonu (doğrudan PDF linki) -> Bu da Preliminary ama o hata düzeltilmiş.
3. 2005 tarihli A versiyonu (doğrudan PDF linki) -> Senin bahsettiğin doküman.

Son versiyon olduğundan emin olmak için Google'da çıkan doğrudan PDF bağlantılarını es geçip, cihaz sayfası üzerinden datasheet'i indirmek lazım.
Gökçe Tağlıoğlu

Kazım

Anladım.Vakit ayırdığın için çok saol.İyi tecrube oldu doğrusu.Datasheetlerin o kısımlarına hiç bakmıyordum.