Arm ile Proje

Başlatan muhittin_kaplan, 26 Eylül 2012, 15:31:11

muhittin_kaplan

Evet Salt İşlemci ile bir proje geliştirmem gerekti. Elimde 32f100 discovery ve 32f4 discovery var. ben 32f100 ile çalışmayı düşünüyorum. basit bir LCD li buzzerli -belki sonra fullbridge dc dc için pwm gerekecek-Sarj regulatörü gibi birşey yapacağım. Bazı Sorularım var.

1. Sadece işlemciye Programı Atmak için Hangi Yapıyı kullanmalıyım.
2. İşlemci Temininde Problem Yaşarmıyım? (Yerli)
3. Yoksa Yine PIC mi kullanayım ?
Devam Edecek..

ayhan_eee

Salt işlemciden kastınız kit değilde pic projeleri gibi arm yerleştireceğiniz mi? Programlamak için ST-link edinmeniz gerekecektir.(ST için tabi).Eğer mecburiyetiniz yoksa ve proje için arm zorunlu değilse pic ile yapmanız hem size hızihem de para ve ulaşılabilirlik katar.

XX_CİHAN_XX

LPC serisi arm lerde flahmagic gibi bir programla ek kompanent gerekmeden direk seri porttan program yükleyebiliyorduk stm32f4 lerde bu mümkün değil mi?
St link gibi bir donanım zorunlu mu?
Seri porttan bootloader ile program atılamaz mı?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

muhittin_kaplan

Ayrıca PM den Mesaj Yazan Arkadaşlara Teşekkür ederim. (PM değilde Buradan olsa Daha iyi kanısındayım)
MCU yu piyasada bulma konusu için Problem Yaşamayacağım belirtilmiş. Y.İçinde Online Satış Yapabilen birçok yerde yok. Farnell bağlısı Y.elektronik de görülüyor (ingiltere stogunda) Ondaki Alım Protokolünü vs bilmiyorum.

Elimizdeki kitlerin link bölümünü kullanarak yükleme yapabilir miyiz ?

MC_Skywalker

ST32M4F i kullanıp programla yapıla bilir. Kitin ütkısmı SWD kısmıdır.

LukeSkywalker

Evet STM32F4 DISCOVERY ile harici işlemci programlanabiliyor.

SERRO EFE

Önceden sürekli jtag üzerinden programlıyordum. Şimdi discovery üzerindeki swd  ile programlıyorum gayet hızlı debug olayına da imkan sağlıyor tavsiye ederim.

polleme

LPC1768 mbed ürününü bilgisayara bağlayınca USB bellek gibi görünüyor ve içine attığınız kodu resetlenince hemen çalıştirabiliyor.

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: polleme - 26 Eylül 2012, 21:09:51
LPC1768 mbed ürününü bilgisayara bağlayınca USB bellek gibi görünüyor ve içine attığınız kodu resetlenince hemen çalıştirabiliyor.

mbed prototip geliştirmek için ideal. dahili kütüpaneleri ile bayağı hızlı geliştirme yapıla biliyor.

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 16 Eylül 2012, 13:46:27
Bir çok kişi ARM tabanlı MCU'lardaki registerlerden sıkıldıkların söylemekte bu işle faz uğraşmadan çözüm sunan mbed prototip sistemi için ikinci kitapta çıktı.

İlk kitap : ARM Microcontrollers 1 adında ve Elektor tarafından yayınlamış. 35 ilginç proje barındırıyor. GBP 29.50£
http://www.elektor.com/products/books/microcontrollers/arm-microcontrollers-1-%28uk%29.1625568.lynkx

İkinci kitap: Rob Touslon ve Tim Wilmshurst, tarafından yazılmış "Fast and effective embedded systems design - Applying the ARM mbed" kitabı. GBP 32.55£
http://www.amazon.co.uk/Fast-Effective-Embedded-Systems-Design/dp/0080977685

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

polleme

mbed ile ilgili biri Elektor'un olmak üzere iki çok iyi kitap var. Kitaplar İngilizce ama çok basit bir anlatım diline sahip. Ayrıca MC_Skywalker'ın da belirttiği gibi gelişmiş kütüphaneleri sayesinde programlama dili bir Arduino programlama kadar basitleşmiş. Temel kuralları hemen öğrenip programlamaya başlayabiliyorsunuz. Özellikle ARM konusuna yeni giren kullanıcılar için ideal. Diğer önemli avantaj ise program yazmak için bir IDE veya yazılıma ihtiyaç yok, web sitesinden online olarak tüm programlarınızı yazıp oradan cihaza yükleyebiliyorsunuz. O sitede başka program geliştiren kişiler sizin kodlarınıza katkıda bulunabiliyor veya hazır kodları alıp üzerinde çalışabiliyorsunuz. mbed'in kendisi de ucuz.

EMG81

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 26 Eylül 2012, 18:23:51
LPC serisi arm lerde flahmagic gibi bir programla ek kompanent gerekmeden direk seri porttan program yükleyebiliyorduk stm32f4 lerde bu mümkün değil mi?
St link gibi bir donanım zorunlu mu?
Seri porttan bootloader ile program atılamaz mı?

Flash magic usb-rs232 converterları destekliyor mu?

Veli B.

zamzam23

söylenene göre, bazı kablolarla calısıp bazılarıyla calısmıyomus. pekı çalışan kabloyu nasıl bulucaz veya devresını kendımız yapabiliyormuyuz?

MC_Skywalker

bende pc formatlamadan önce kullandığı usd-rs232 çevirici şuan çalışmıyor.

zamzam23

Sizdeki nasil bir cevirici peki? Sekli semali markasi varmidir