25 Ekim 2021, 13:44:14

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


XC8 Optimizasyon Seviyesi

Başlatan Kazım, 28 Eylül 2012, 10:11:13

Kazım

MPLABX + Hi-Tech C Derleyiceilerini kullanıyorum.XC8 Free sürümünü indirip kurdum ayrıca MPLABX 'ide 1.41 sürümüne güncelledim. Gelelim soruma.XC8 için optimizason seviyesi haricinde herhangibir kısıtlama yoktur diyor.Optimizasyon seviyesinden ne anlamam gerekiyor.Benim anlayabileceğim şekilde açıklayabilirmisiniz ?

Tagli

Yazdığın kodun hafızada daha az yer kaplamasını ve daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Bir noktadan sonra bu iki durum birbiriyle çelişebiliyor. Daha da hızlanmak için hafızadan feda etmen, veya daha az yer kaplayan kod için hızdan feda etmen gerekebiliyor.

C30 için şöyle bir grafik vardı, belki fikir verir:
Gökçe Tağlıoğlu

serhat1990

Şöyle bir örnek verebilirim . Hi-tech picc18 v9.63 pro'da yazdığım bir programı xc8 ' e uyarladım .

Kod  hafızasında hi-tech'de 10k yer kaplayan program xc8 ' de 13k yer kaplıyordu . İkiside aynı program sadece uyarladım optimizasyon farkı burda ortaya çıkıyor. 

Kazım


Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.