[RPi] Arch Linux locale Ayarlarında Sorun

Başlatan Tagli, 30 Eylül 2012, 11:18:46

Tagli

Raspberry Pi üzerine Arch Linux kurdum. Zaten kurmak ifadesi de pek doğru değil, olay hazır bir imaj dosyasını SD kart üzerine yazmaktan ibaret (bu yazma işi SD kartın muhtemelen çakma olması sebebiyle pek de kolay olmadı ve saç baş yoldurdu ama o ayrı konu).

İki türlü giriş yapabiliyorum. SSH üzerinden veya normal monitör-klavye bağlayarak. Arch Linux belgelerini inceleyerek klavye layout ve locale ayarlarını yapmaya çalıştım. Klavye olayını tutturdum ama locale ile ilgili sorun var. SSH ile bağlanınca herşey yolunda, ama normal girişte Türkçe karakterler çıkmıyor. Belgelerde, UTF-8'in bazı terminaller tarafından desteklenmediği yazılmış. UTF-8 olmayan diğer TR locale ayarını denedim, daha da kötü oldu. Ayrıca, başlangıçtaki ayarlar US'nin UTF-8 locale'i idi ve bir sorun yoktu.

Bu arada, herhangi bir grafik arayüzü yüklemedim. Amacım sadece kabuktan çalışmak. 'ö', 'ü' ve 'ç' karakterlerinde sorun yok.

Gökçe Tağlıoğlu

Tagli

Sorun çözüldü.

Aslında sorunun lokalizasyon ile ilgisi yokmuş. Klavye KEYMAP olayını çözmüştüm zaten. Yapmadığım şey ise konsol fontlarını ayarlamakmış. Zaten o da aynı yerden ayarlanıyor: /etc/vconsole.conf

İlgili doküman bu: https://wiki.archlinux.org/index.php/Fonts#Console_fonts
Gökçe Tağlıoğlu

muhendisbey

eğer wheezy versiyonunu yüklediyseniz arayüz kurulu geliyor. Sadece Startx yazıp girmek kalıyor, yalnız bu arayüze bilgisayardan ssh ile değil vnc server ile bağlanılabiliyor. Vnc server'ı ayrı olarak yüklemeniz gerekmekte. Ssh mevcut olarak var.
Sonrasında ubuntuda vncviewer'ı indirerek kullanabilirsiniz. Yada windowsta realvnc...

Benim merak ettiğim ssh ile bağlanırken box kullandınız mı yoksa direk bilgisayarın ethernetine mi bağladınız?
netcfg ve ipconfig komutlarını çalıştıramadım. Bu nedenle de ip sini de bulamadım.
Kablo olarak cross kablo mu yoksa patch kablo mu kullandınız?

Teşekkürler.

mesaj birleştirme:: 03 Ekim 2012, 01:19:34

Archlinux'u sonradan farkettim. Wheezy'nin lxdm arayüzünde de Archlinux'un A sı olunca açıkçası karıştırdım. Ama sorum hala geçerli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Tagli

Evdeki ADSL modeme bağladım. Yani doğrudan bağlantı yok. Kendisi modemden DHCP ile otomatik IP alıyor. Herhangi bir ayar yapmaya gerek de yok. Kablo normal ethernet kablosu, bilgisayar ile modem arasına bağladığımız türden.

Sorunun devamı diğer başlıkta sormuş olduğum statik IP alınması sorunuyla ilgili olduğu için o başlık altında devam edeceğim.
https://www.picproje.org/index.php/topic,42715.0.html
Gökçe Tağlıoğlu