[RPi] Arch Linux Static IP Alma Sorunu

Başlatan Tagli, 01 Ekim 2012, 18:41:06

Tagli

Raspberry Pi üzerinde Arch Linux ile statik IP almayı başarabileniniz var mı? Şuradaki dokümanı takip ediyorum: https://wiki.archlinux.org/index.php/Configuring_Network

/etc/rc.conf yoktu, kendim oluşturup içine ilgili ayarları yazdım. /etc/resolv.conf ise reboot sırasında eski haline geri dönüyor, içine yazdıklarım gidiyor. Galiba DHCP daemon içine yazıyor. Bu daemon'un açılışta çalışmasını nasıl engelleyebilirim?

Şu haliyle bu iki dosyaya ne yazarsam yazayım cihaz dinamik IP almaya devam ediyor. Resmi dokümanlarındaki bilgilerin işe yaramaması sinir bozucu bir durum.
Gökçe Tağlıoğlu

Tagli

Aslında cihaz DHCP ile modem (veya router) üzerinden sorunsuz bir şekilde dinamik IP alıyor ve internete çıkabiliyor. Ancak cihazı çalıştığım okulun özel ağına bağlamayı planlıyorum ve orada DHCP ile IP almaya izin vermiyorlar. Bu sebeple statik IP ayarı arayışı içindeydim. Orada alınan IP aynı zamanda yerel değil global oluyor. Tabi belli bir aralıkta seçmemiz gerekiyor.

Bu sabah tüm ayarları yaparak sorunsuz bir şekilde ağa bağlamayı başardım. Kalan tek pürüz hiçbir yere ping atamıyor oluşum. DNS olayını hallettim, ping sorununun onunla ilgisi yok. elinks (text tabanlı internet tarayıcısı) ile internete girip gezinebiliyorum ama nedense ping atamıyorum.

netcfg kullanmadım. Galiba paketi de yüklü değil zaten. Arch Linux wiki'sinde sürekli geçiyor ama genelde yanında bir de "netfcg kullanmayan alternatif çözüm" oluyor. Ben hep o alternatif çözümleri izledim.

Burada uzun uzun nasıl yaptığımı anlatmayacağım ama faydalandığım doküman bu:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Systemd/Services#Static_Ethernet_network
Özetle, tek atımlık bir servis tanımlayıp sistemin her açılışta gerekli IP ayarlarını yapmasını sağlıyorsunuz. Dokümanda doğrudan anlatmamış ama, servisi tanımladıktan sonra enable etmek gerekiyor. Olay systemd denilen açılış sistemi ile ilgili. Ben de yeni öğrendim. Biraz okumak gerekiyor.

Arch Linux SysVinit'ten systemd'ye geçtiği için biraz karışıklık var. Eski config dosyaları eskisi gibi çalışmıyor. Anladığım kadarıyla rc.conf'un çalışmamasının sebebi de bu. Gerçi adamlar bir süre daha eski config dosyaları ile uyumlu kalacaklarını söylemişler ama bu yaşadığım sorun bir uyumsuzluk örneği.

Bu arada, resolv.conf içine nameserver tanımlamak da gerekiyor ama dhcpcd bu dosyayı değiştirdiği için nameserver tanımlamalarını resolv.conf.head dosyası içine yapmak gerekiyor (dosya yoktu kendim oluşturdum).

Yazı biraz kamaşık oldu, kusra bakmayın. Anlaşılmayan yerleri sorun lütfen.
Gökçe Tağlıoğlu