Kombi oda termostatı çalışma prensibi nedir

Başlatan zamzam23, 04 Ekim 2012, 15:19:54

zamzam23

ECA kombimiz var. alttakı klemenslerde oda termostatı yerı var köprü yapılmıs vaziyette. termostatı alıp buraya bağlıyormusuz. peki termostat bu pinlere ne yapıyor? köprüyü kaldırınca ne oluyor? çalışma prensbı nedir?

Erol YILMAZ

Açık devre ve kısadevre mantığına göre çalışıyor olabilir ....

Ki şu anda en tehlikeli durum olan Kısadevre de...

Bir bilene sormak veya dökümanını incelemek lazım ki burası muhtelemen bir röle ile kontrol ediliyor.

mufitsozen

En basit sekliyle iki =tane degisik isi genlesmesi olan metal birbirine kaynatilir.

Normalde kontaklar birbirine deger (metal serit duz durumdadir). isi degisince metallerden biri oburune gore daha cok egilir ve metali ceker, kontaklar ayrilir ve kopru baglanti kopar.

ornek:
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

zamzam23

Alıntı yapılan: Allegro - 04 Ekim 2012, 15:25:18
Açık devre ve kısadevre mantığına göre çalışıyor olabilir ....

Ki şu anda en tehlikeli durum olan Kısadevre de...

Bir bilene sormak veya dökümanını incelemek lazım ki burası muhtelemen bir röle ile kontrol ediliyor.

röle ile kontrol demek ya acık devre ya kapalı devre. baska herkangı bır data pini yok. yani acaba ben köprüyü kaldırınca kombı nasıl calısıcak susucakmı veya napıcak. forumda bı arkadasın kablosuz oda termostatı calısması olmus sadece role acıp kapatacaksak cıdden de o kdr uçuk fiyatlar vermeye gerek yok 20TL bi rf alıcı verıcı modul. ıvır zıvır malzemeler toplam 50TL malıyet var. ama mantık nedir onu cozemedım kıme sorucam servıse sorsam cvp vermezler:D

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: zamzam23 - 04 Ekim 2012, 15:51:33
röle ile kontrol demek ya acık devre ya kapalı devre. baska herkangı bır data pini yok. yani acaba ben köprüyü kaldırınca kombı nasıl calısıcak susucakmı veya napıcak. forumda bı arkadasın kablosuz oda termostatı calısması olmus sadece role acıp kapatacaksak cıdden de o kdr uçuk fiyatlar vermeye gerek yok 20TL bi rf alıcı verıcı modul. ıvır zıvır malzemeler toplam 50TL malıyet var. ama mantık nedir onu cozemedım kıme sorucam servıse sorsam cvp vermezler:D

deneyeceksin ama dikkatli ol :)

diot

Termostat da bir role var. role kısa devre iken kombi normal çalışmasına devam ediyor. açık devre olunca tamamern susuyor. Yani on off düğmesi gibi. 

zamzam23

Alıntı yapılan: diot - 04 Ekim 2012, 16:09:09
Termostat da bir role var. role kısa devre iken kombi normal çalışmasına devam ediyor. açık devre olunca tamamern susuyor. Yani on off düğmesi gibi.

kısa devre ıken normal çalışma mı?

bildiğim kadarıyla normal calısmada, petek suyu sıcaklıgına gore acıp yada kapatıyor kombi kendını. yani o zaman diyelım oda sıcaklıgı normal, termostat pinlerı kısa devre yaptı ve normal calısmaya verdı kombıyı. pekı o zmn petek suyu sogudugunda,oda termstatı kontrolu dısında tekrar calısmazmı kombı ??

diot

normalde kombideki jumper kısa devre iken sistem kazan suyu sıcaklığına göre çalışıyor.  jumperi çıkarırsanız hiç bir şekilde çalışmaz. Ayrıca termostat ayarlı sıcaklığın altında iken kısa devre durumundadır. ayarlı sıcaklık müstüne çıkılınca açık devre oluyor. 
Not : Termostadı yanlış düşünüyorsunuz. termostad sıcaklık düşükse kısa devredir. ayarlı ısının üzerine çıkınca açık devre olur.

tayyar

Şöyle düşünebilirsinn:

Senin bağladığın oda termostatının içerisinde nc/no kontakları olan klasik bir röle var.

O jumper kabloyu çıkartıp (hatırladığım kadarıyla)rölenin no uçlarını buraya bağlıyoruz.

Jumper bağlı iken kombi, kalorifer tesisatından geri dönen suyun sıcaklığını baz alarak ısıtma yada bekleme yapar. Jumper çıkartırsan hiç bir işlem yapmadan bekler.

Sen oraya termostatın uçlarını bağladığında kombinin devreye giriş çıkış işlemi artık termostatın elindedir.

--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

frkcn

Bu olay kombiden kombiye değişir. Kısa devra olunca kombi çalışır, orası açılırsa kombi bekleme moduna girer. Ama bildiğim kadarıyla yada en azından benim kombide durum şu ; kombi termostatla çalıştığını bilmesi gerekiyormuş buda servisin gelip ayar yapması anlamına gelir. Bendeki demirdöküm.
Bugün ömrümün geride kalan son günü...

a_a_sezen

Bir nevi ısı rölesi...
Demirdöküm içinde durum aynıydı. (şimdi modelini hatırlamıyorum) kısadevre iken kombi su sıcaklığı modunda çalışıyor.. Kaç dereceye ayarlandıysa artık. Termostat ekleyince oda sıcaklığı termostat ayarında belirlenen değere göre düştüğünde kombi ON, yükseldiğinde kombi OFF...
Örnek: akvaryum termostatı. @mufitsozen' in eklediği animasyon.
Güzel tarafı termostatta ısıyı ayarla, kombi yazında açık kalsın.
Yararlı tarafı: Önceden kombi su sıcaklığını yüksek tutmaya çalışıp (oda ısısı hiç bir zaman su sıcaklığına yükselmez) sürekli çalışırken; termostat sonrası oda sıcaklığı bağlantılı sadece termostat ile çalışır.
Güce ve Geleceğe Güvenle...

zamzam23

Alıntı yapılan: tayyar - 04 Ekim 2012, 17:55:30
Jumper bağlı iken kombi, kalorifer tesisatından geri dönen suyun sıcaklığını baz alarak ısıtma yada bekleme yapar. Jumper çıkartırsan hiç bir işlem yapmadan bekler.
Sen oraya termostatın uçlarını bağladığında kombinin devreye giriş çıkış işlemi artık termostatın elindedir.
hala anlayamadıgım bi nokta var. sistem bu sekılde calısıyorsa bile eksiklik yokmu? yani kombi ya normal calısıyor yada hıc calısmıyor. normal calısma: bazen calısma bazen calısmama(su sıcaklıgına gore).burada bi eksiklik var. termostat varken kombi, oda sıcaklıgı uygun olsada, tesısat suyu sogumussa calısır.bu bi eksiklik

Alıntı yapılan: frkcn - 04 Ekim 2012, 20:51:51
Ama bildiğim kadarıyla yada en azından benim kombide durum şu ; kombi termostatla çalıştığını bilmesi gerekiyormuş buda servisin gelip ayar yapması anlamına gelir. Bendeki demirdöküm.
ama arkadasın dedıgı gıbı kombıye termostatla calıstıgı anlatılması gerekıyorsa, o zmn kombı ayarlanıyrdur, pinlerde kısadevre varsa calısmasın yoksa calıssın bu sekılde olur ıste. pekı bunu servis gelıp nasıl yapıyor herhangı bır seriport vs yok kombıde. bunu nasıl yapıyor olabılırler?

t2

Servis kısadevreyi ayırıp yerine termostat kontagını bağlıyor olabilir.
Port gerekmez. Kısadevre  okunur

frkcn

Alıntı yapılan: t2 - 05 Ekim 2012, 01:27:42
Servis kısadevreyi ayırıp yerine termostat kontagını bağlıyor olabilir.
Port gerekmez. Kısadevre  okunur
Elimde aynı marka kombiye ait oda termostatı var. Kendim bağlıyacaktım, servis elemanına sordum ben bağlasam ne olur dedim çalışmaz dedi. Karta termostat bağlı olduğunu verisini girmemiz gerekli dedi. Yani sadece termostatın kontaklrının kısa devre yapıp yapmaması yetmiyor. Gerçekten bu durum böyle mi değilmi bende merak içersindeyim garantinin dolmasını bekliyorum, kekliyomu keklemiyomu görcez :)
Bugün ömrümün geride kalan son günü...

tayyar

Alıntı yapılan: zamzam23 - 05 Ekim 2012, 00:02:00
hala anlayamadıgım bi nokta var. sistem bu sekılde calısıyorsa bile eksiklik yokmu? yani kombi ya normal calısıyor yada hıc calısmıyor. normal calısma: bazen calısma bazen calısmama(su sıcaklıgına gore).burada bi eksiklik var. termostat varken kombi, oda sıcaklıgı uygun olsada, tesısat suyu sogumussa calısır.bu bi eksiklik
ama arkadasın dedıgı gıbı kombıye termostatla calıstıgı anlatılması gerekıyorsa, o zmn kombı ayarlanıyrdur, pinlerde kısadevre varsa calısmasın yoksa calıssın bu sekılde olur ıste. pekı bunu servis gelıp nasıl yapıyor herhangı bır seriport vs yok kombıde. bunu nasıl yapıyor olabılırler?

Eksik nokta Şurası
Diyorsunuzki oda termostatı röleyi kapattı yani kısa devre yaptı kontakları. Kombi suyu ısınmaya başladı sonra kendi üzerindeki ayarlı sıcaklığa gelince durdu sonra tekrar çalıştı vs vs....

Bu durumu engellemek için kombi gövdesinde yani panelinde olan ayar potunu (dijital ayarda olabilir) en yüksek kademeye getiriyoruz. Böylece oda termostat her emir verdiğinde kombi için geri dönen şu sıcaklığı sürekli ayarlanandan düşük geliyor ve sürekli ısınmaya çalışıyor, ta ki oda termostatının üzerinde ayarlı sıcaklığa gelene kadar o noktada oda termostatı devreye girip kombiye dur diyor.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--