Kombi oda termostatı çalışma prensibi nedir

Başlatan zamzam23, 04 Ekim 2012, 15:19:54

diot

Çok basit bir konu çok uzamış. Bütün kombiler aynı. ayar tanıtım falan yok. Kendim eca -  vaillant - demirdöküm taktım. servis arkadaşlarımda var.  Yine anlatıyorum. Kombinin üzerindeki jumperi çıkarınca (yani açık devre olunca ) kombi ne olursa olsun çalışmaz. ister kazan suyu soğuk olsun ister sıcak. Yani kombinin power düğmesine basılarak kapatılmış gibi. Termostat kontakları kapandımı sistem çalışmaya başlar.  Yani sinin anlayacağınız termostat kombiyi komple kapatıp açıyormuş gibi davranıyor.  kombi, termostat açık devreyken kesinlikle çalışmıyor.  Yanlız kazan suyu sıcaklığını bir miktar arttırmanız gerekli. Bende 70 derecede. Bu böyle biline.  Servisler, Müşteri kendileri takmasın , milleti yolalım düşüncesiyle yok ayar, yok tanıtım falan gibi masallar anlatıyorlar. Yok termostak kendi markasından olacak yoksa çalışmaz vs...

zamzam23

Alıntı yapılan: tayyar - 05 Ekim 2012, 08:22:27
Bu durumu engellemek için kombi gövdesinde yani panelinde olan ayar potunu (dijital ayarda olabilir) en yüksek kademeye getiriyoruz. Böylece oda termostat her emir verdiğinde kombi için geri dönen şu sıcaklığı sürekli ayarlanandan düşük geliyor ve sürekli ısınmaya çalışıyor, ta ki oda termostatının üzerinde ayarlı sıcaklığa gelene kadar o noktada oda termostatı devreye girip kombiye dur diyor.

evet hocam şimdi olur işte. mantık oturdu

Alıntı yapılan: diot - 05 Ekim 2012, 09:34:07Yanlız kazan suyu sıcaklığını bir miktar arttırmanız gerekli. Bende 70 derecede.

baştan bunu deseydiniz heralde bu kdr uzamazdı :)

ayar olayı hikaye o zaman. ve kendi yaptıgımız oda termostatının kombiyi bozma ıhtımalı de binde 1.
o da role kontakları kontrol dısında bı acar bı kapatır vs dengesiz bi durum olursa beelki o zmn kombi bozulur.bunun da önlemi, rölenin diğer kontakları kullanılarak, yazılımla cok rahat alınabilir.

tayyar

Doğru yere Bağladığınız sürece bozmanız zor. Ancak röle kontakları yapışır bu seferde terlemeye başlarsınız.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--