Angstrom'da auto login ayarı

Başlatan yamak, 05 Ekim 2012, 11:55:02

yamak

Elimdeki beaglebone'a angstrom yüklü ve sistemin root olarak otomatik olarak açılmasını istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim. Yani login kısmına root yazmadan sistemin root haklarıyla açılması gerekiyor. Biraz araştırdım /etc/inittab da bir kaç değişiklikle olduğunu söylemişler fakat bendeki angstrom sürümünde /etc içinde inittab yok. Angstrom sürümüm v2012.05.

Tagli

/etc/inittab yoksa kendin oluşturmayı deneyebilirsin. Sistemi Narcissus ile kendin seçerek mi kurdun? Öyle yaptıysan başlangıç yöneticisini ne seçtin: sysvinit mi yoksa systemd mi? systemd seçtiysen /etc/inittab olmaz, işin zor.
Gökçe Tağlıoğlu

yamak

Narcissus u kullanmadım.Hazır olan image dosyasını direk sd karta yazarak kurdum.

Erdem

agetty kurulu ise siz de anlatıldığı gibi bir /etc/inittab dosyası oluşturabilirsiniz.

1:2345:respawn:/sbin/agetty -l /home/root/autologin.sh -n 38400 tty1 linux

Tabi root kullanıcısının ev dizininde bir açılış skripti oluşturmak gerekiyormuş.

yamak

Bi deneyeyim bakayım.

mesaj birleştirme:: 05 Ekim 2012, 14:23:35

İşe yaramadı.

mesaj birleştirme:: 05 Ekim 2012, 14:24:46

Alıntı yapılan: Tagli - 05 Ekim 2012, 12:33:53
/etc/inittab yoksa kendin oluşturmayı deneyebilirsin. Sistemi Narcissus ile kendin seçerek mi kurdun? Öyle yaptıysan başlangıç yöneticisini ne seçtin: sysvinit mi yoksa systemd mi? systemd seçtiysen /etc/inittab olmaz, işin zor.
Bir de hocam baktım da narcissus un beaglebone desteği yok ki.Beaglebone için başka bir builder var mı acaba.

mesaj birleştirme:: 05 Ekim 2012, 14:28:33

Tamam şu linkten varmış:
http://dominion.thruhere.net/koen/narcissus/
fakat burada da başlangıç yöneticisi olarak sadece systemd var.

Tagli

Bir ihtimal, Narcissus'ta BeagleBoard seçerek oluşturacağın sistem BeagleBone'da da çalışabilir. Bir dene bence.

Bu arada, systemd kötü birşey değil, tam tersi daha gelişmiş bir başlangıç yöneticisi. Ama kullanımı daha karmaşık. Ben de birkaç gün önce duydum, yeni yeni öğrenmeye başladım (sadece işime yarayacak kadarını). RPi için olan Arch Linux systemd kullanıyor, bu yüzden mecburen bir miktar öğrenmek zorundayım.
Gökçe Tağlıoğlu