Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Pardus ve Üç Ufak Soru

Başlatan EmaNet, 15 Ekim 2012, 21:36:33

EmaNet

Merhaba Arkadaşlar,

Pardus 2011 sürümünü bilgisayarıma kurarak bir daha windowsa geçmeme kararı aldım. Pisi ile firefoxu ve flash playerı güncelleyelim dedim. Güncelledi  pardus 2011.2 sürümü duvar kağıdım olmuş ve firefox bir daha açılmaz oldu. Defalarca konsol ile kaldırıp kurmama rağmen sonuç değişmedi. Şimdilik opera ile idare ediyorum. Firefoz neden çalışmaz bunu merak ediyorum? Ayrıca pisi ile paket kurmaya kalktığımda yetkiniz yok diyor. Bende konsol yardımıyla root olup paket kurabiliyorum.

İkinci soruma gelince Ktechlab isimli programı pardusa kurmak istiyorum. Pisi'de bulunmuyor. Ancak sourceforge var. Nasıl kurabilrim?

Üçüncü soruma gelince masaüstü efektlerini ayarlamıştım, ancak dediğim gibi 2011.2 sürümüne nasıl geçti bilmiyorum geçince KDE hatasız kipte çalıştığından efektleri şimdi etkinleştirilmeyecek.

Masaüstü efektlerini etkinleştirmek için lütfen hatasız kipten çıkın. Diye bir ibare geliyor. Linuxtan kolay kolay soğumam ancak şimdilik aşılması gereken sorularım bunlar.

Linux sever arkadaşlara saygı ve sevgi ile.

fatih6761

Linux'ta çekirdek güncelleme genel bir sorun. Bunun yerine doğrudan Pardus 2011.2 Cervus Elaphus DVD'sinden (veya ISO kalıp) güncel sürümü kurun. Bundan sonra halen bitmemiş Pardus Anka deposunu ekleyerek KDE, Kernel ve Firefox paketlerinin o gün ki son sürümlerini ( sırasıyla KDE 4.8, Kernel 3.2.x, Firefox 14.0 ) kurabilirsiniz. Pardus forumunda bunun nasıl yapılacağı anlatılıyor.

esensoy

Alıntı yapılan: EmaNet - 15 Ekim 2012, 21:36:33
Merhaba Arkadaşlar,

Pardus 2011 sürümünü bilgisayarıma kurarak bir daha windowsa geçmeme kararı aldım. Pisi ile firefoxu ve flash playerı güncelleyelim dedim. Güncelledi  pardus 2011.2 sürümü duvar kağıdım olmuş ve firefox bir daha açılmaz oldu. Defalarca konsol ile kaldırıp kurmama rağmen sonuç değişmedi. Şimdilik opera ile idare ediyorum. Firefoz neden çalışmaz bunu merak ediyorum? Ayrıca pisi ile paket kurmaya kalktığımda yetkiniz yok diyor. Bende konsol yardımıyla root olup paket kurabiliyorum.

İkinci soruma gelince Ktechlab isimli programı pardusa kurmak istiyorum. Pisi'de bulunmuyor. Ancak sourceforge var. Nasıl kurabilrim?

Üçüncü soruma gelince masaüstü efektlerini ayarlamıştım, ancak dediğim gibi 2011.2 sürümüne nasıl geçti bilmiyorum geçince KDE hatasız kipte çalıştığından efektleri şimdi etkinleştirilmeyecek.

Masaüstü efektlerini etkinleştirmek için lütfen hatasız kipten çıkın. Diye bir ibare geliyor. Linuxtan kolay kolay soğumam ancak şimdilik aşılması gereken sorularım bunlar.

Linux sever arkadaşlara saygı ve sevgi ile.

bu gibi sorunlar yüzünden ben de "linux sever" olarak kaldım,
pc nin birinde ubuntu yüklü, ama diğer pc de xp den vaz geçemiyorum maalesef,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Tagli

Pardus hala hayatta mı? Düzenli olarak güncelleniyor mu?
Gökçe Tağlıoğlu

maslan

pardus artık güncellenmiyo bildiğim kadarıyla.en son 11.2 sürümü çıkmıştı.daha sonra projeyi yürüten ekip dağıldı falan.

AsHeS

Pardus yüzünden bilgisayarıma üç kere üst üste format attıktan sonra niye Türkler Türk malını sevmez tabusunu anlamaya başladım.

esensoy

Alıntı yapılan: AsHeS35 - 15 Ekim 2012, 23:35:49
Pardus yüzünden bilgisayarıma üç kere üst üste format attıktan sonra niye Türkler Türk malını sevmez tabusunu anlamaya başladım.
@AsHes35, doğrusunu yapan kim varsa, ilk yaptıkları ürün ile doğruyu bulmadılar,
Pardus'u başaltanlar gibi başladılar, eksikleri gedikleri oldu, onardılar, düzelttiler, bugün kü haline yaklaştırdılar,
Şimdi Pardus ilk Türk yazılımı diye ortaya atıldı, güzel hayallerle başladı, her yazılım gibi onun da hataları vardı,
Sonra ne olduysa oldu, muhtemelen maddi kısıtlamalardan, ekip dağıldı vs.

Unutmayalım ki (gerçi bir forumdakilerin bir çoğu hatırlamaz) Bill Gates WIN98 i dünyaya anlatırken scanner ı taktılar ve zart diye mavi ekran çıkmıştı,

Bu ve bunun gibi durumları Türkler Türk malını sevmez diye yorumlamak bana doğru gelmiyor,
Hiç kimse bu yollardan geçmeden ürün üretmedi, daha yapıcı bakmalıyız diye düşünüyorum

AsHeS

@esensoy sağlamı varken sırf adı yerli diye(bildiğimiz linux çekirdeği) ses kartımı kullanmaktan vazgeçemezdim ayrıca Pardus öyle yerlere GRUB u kuruyor ki 1 formatta anlayamıyorsunuz nereye kurduğunu.Formattan sonra açmaya çalıştığınızda sürprizle karşılaşıyorsunuz sonra ben mi yanlış yaptım deyip bir daha atıyorsunuz yine aynı sürpriz sonrasında verilerinizi de ateşe atarak tüm harddiske format atıyorsunuz sonra buluyorsunuz ki Pardus GRUB'u Windows'un kendine ayırdığı çekirdek alana kurmuş(küçük bir bölüm kurulurken ortaya çıkan).
Şimdi sonuç olarak sırf yerli diye beni sinir edip durmadan bilgisayarımı reset üstüne reset attıran bir işletim sistemini artık ağzıyla kuş tutsa bilgisayarıma sokmam.
Özet:Ubuntu kurdum.
Edit:Yapıcı olmak ben de isterim fakat tüketici isteklerini karşılama oranı başlangıçta %30 un altında ürünlere iyi bakamıyorum çünkü küçücük arge bütçesiyle bu kadar olduğunu gayet net biliyorum.

esensoy

Alıntı yapılan: AsHeS35 - 16 Ekim 2012, 08:47:28
@esensoy sağlamı varken sırf adı yerli diye(bildiğimiz linux çekirdeği) ses kartımı kullanmaktan vazgeçemezdim ayrıca Pardus öyle yerlere GRUB u kuruyor ki 1 formatta anlayamıyorsunuz nereye kurduğunu.Formattan sonra açmaya çalıştığınızda sürprizle karşılaşıyorsunuz sonra ben mi yanlış yaptım deyip bir daha atıyorsunuz yine aynı sürpriz sonrasında verilerinizi de ateşe atarak tüm harddiske format atıyorsunuz sonra buluyorsunuz ki Pardus GRUB'u Windows'un kendine ayırdığı çekirdek alana kurmuş(küçük bir bölüm kurulurken ortaya çıkan).
Şimdi sonuç olarak sırf yerli diye beni sinir edip durmadan bilgisayarımı reset üstüne reset attıran bir işletim sistemini artık ağzıyla kuş tutsa bilgisayarıma sokmam.
Özet:Ubuntu kurdum.
Edit:Yapıcı olmak ben de isterim fakat tüketici isteklerini karşılama oranı başlangıçta %30 un altında ürünlere iyi bakamıyorum çünkü küçücük arge bütçesiyle bu kadar olduğunu gayet net biliyorum.
Çok haklısınız, çok da doğru yapmışsınız, benim de ubuntu kullanmam aşağı yukarı aynı sebeplerden,

Piyasada içinde tavuk kemiğinden kiremit tozuna kadar türlü madde içeren sucuklardan dolayı Türk sucuğunu,
Fıstık yerine yeşil mercimek bazlı dolgu ile yapılmış baklavadan dolayı Türk baklavasını suçlayamayız,
Bu ürünlerin sorumlularıyla alakalı konuşarak konuyu saptırmayacağım,

Pardus'ta aynı şekilde, eminim ki yeterli gelişim süresi tanınmamıştır, yeterince beta testi yapılamamıştır,
Söylemek istediğim yalnızca şudur;
Yerli ürünlerle yaşadığımız bunun gibi problemlerden dolayı "Türk Malı" denen olguyu yıpratmamalıyız diye düşünüyorum.

EmaNet

Çoğu forumda bazı arkadaşlar pardusun öldüğünü falan söylüyor. Kimisi öldüğü  için sevinçli gibi. Anka projesinden bi haber arkadaşlara duyrulur. ANKA ile küllerinden pardus yeniden doğacak. 64bit sürümü var. Yakında 32bit sürümü çıkacak. Fatih projesi ile pardus bayağı bir darbe yedi. Bürokratları dövmek isiyorum bu yüzden. Mecliste bir kere konuşuldu pardus. Aşağıda videosu mevcut.

Pardus TBMM