PHILIPS tüplü TV ekran ortası yatay çizgi?

Başlatan amigaman, 25 Ekim 2012, 13:45:25

amigaman

Selamlar üstadlar ve iyi bayramlar. Bendeki Philips 82 ekran tüplü 32pw9765 tv bozuldu geçenlerde, ekranın ortasında boydan boya yatay çizgi var. Bi kaç salladım falan geldi gitti görüntü. Soğuk lehim olabilir diye düşünüyorum. Biraz araştırdım Vertical entegre yada EHT trafosunda sorun olabileceği sonucuna vardım ama hangisi nedir tam emin değilim. Basit bir soğuk lehim yada kondansatör arızası ise yapabilirim diye düşünüyorum. Tabi yüksek gerilim riskide var ama güVenli olmadıkça elektrik vermem zaten. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Servis çağırsak bi ton para isterler basit birşey için. Atsan atılmaz, satsan satılmaz bu meret  :-\

Arıza resmi aşağıdadır. Ne yapmam gerek bir yol gösterin lütfen. Şimdiden Allah razı olsun. Teşekkürler.

suleymanq

Benzer sorunla karşılaşmıştım, anadevrede tüpe giden kabloların çıktığı yerde seri bağlı bir diyot olması lazım kontrol et

ByTEK

ayını arızayı evdeki cosmos 51 Ekran TV de yıllar önce tamir etmiştim. vertical entegresini değiştirmiştim. TAbi sizin vurunca geldiğine göre soğuk lehim var gibi duruyor. tavsiyem bordu ters çevirip soğuk lehim aramanız.

amigaman

üstadlar vurunca geliyor arada görüntü, muhtemelen soğuk lehim var. Peki vertical katı hangisi oluyor acaba onuda söylerseniz sevinirim :) Birde bu lehim tazeleme sırasında Resim tüpünü deşarj etmeme gerek varmıdır? Resimler altta üstadlar.

teknikelektronikci

aslinda kartda bir yerde yazmasi lazim vertical kati vs diye bildigim kdariyla tüpü bosaltmaniza gerek yok siz yinede calisirken dikaktli olmaya calisin :D
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

MC_Skywalker

Osilatörün kondansatörlerinde sıkıtı olabilir.  %10 soğuk lehim.

amigaman

Alıntı yapılan: 3L3CTRO - 25 Ekim 2012, 21:31:10
ayını arızayı evdeki cosmos 51 Ekran TV de yıllar önce tamir etmiştim. vertical entegresini değiştirmiştim. TAbi sizin vurunca geldiğine göre soğuk lehim var gibi duruyor. tavsiyem bordu ters çevirip soğuk lehim aramanız.

ikinci resimdeki sağ tarafta kalan devre üzerinde sanırım vertical katı. LSP (Large Signal Panel) nin 0325 nolu kısmı olarak gözüküyor TV şemasında. TV yi ters çevirince sökmeden ulaşabiliyorum tüm bacaklara. Baktım ama göremedim. Genede tazelesem olur mu? Belki gözden kaçıyordur yada görülemiyordur? Bu işlem sırasında yüksek voltaj riski varmıdır acaba? herhangi bir kablo sökmeden, lehim tazelerken? çünkü direk ulaşabiliyorum kartın ayaklarına.

amigaman

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 26 Ekim 2012, 09:43:55
aslinda kartda bir yerde yazmasi lazim vertical kati vs diye bildigim kdariyla tüpü bosaltmaniza gerek yok siz yinede calisirken dikaktli olmaya calisin :D

Teşekkürler. Duvara yapışmayalımda  ;D

amigaman

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 26 Ekim 2012, 10:05:22
Osilatörün kondansatörlerinde sıkıtı olabilir.  %10 soğuk lehim.

Hocam soğuk lehim ihtimali %10 gibi ufak bir yüzdemidir diyorsunuz? Osilatör neresi acaba?  ???

mesaj birleştirme:: 26 Ekim 2012, 12:07:11

Biraz araştırınca vertical deflection (Dikey sapma) bölümünü buldum ve resimde de işaretledim. Kırmızı alanın içindeki 3 bacaklı sarı kısım sanırım? Bu 3 bacak Transistör müdür? Burayı tazelesem olur mu dostlar? Yada burdaki devre elemanını değiştirmek mi gerekir?

MC_Skywalker

Tüpün üstündeki saptırma bobinlerinden çıkan kablonun EHT tarafına gitmeyen kabloyu takip edersen ulaşırsın. zira 1997 den beri TV tamiri ile uğraşmıyorum.

semitesla

vertical entegresi genelde tda serisi bi entegere olur. problem burada olabilir. bu entegrenin yakınlarında olan tum kondansatorlerı dıkkatle incelemek hatta söküp değerini ölçüp problem yoksa yeniden takmak en garanti yoldur.

Yuunus

Sallayınca gelip gidiyor diyorsan eline plastik bir tornavida al arkasıyla elemanların ayaklarınında dolaştır temas etmeyen noktayı bulursun.

nusyil

Selam

Bir dis fircasi ile plaketin altinda lehimlerin uzerinde hafif bastirarak fircalayarak gezdirin. Goz ile gorulemeyen  soguk lehimlerin yerini belirlemede hep kullanirim. Vurunca,sallayinca duzeliyorsa ariza bana gore soguk lehim, kolay gelsin.

JOKERAS

Selam,

MG3.1 şase, vertical out entegresinin şase kodu 7600 entegrenin numarası TDA8177.
Chazınız 100hz, vertical besleme voltajları -15v +13v bu voltajların tam değerde  olduklarından
emin olun.
Vertical entegresinin bozuk olduğunu sanmıyorum,ya voltajlardan biri eksik geliyor yada saptırma devresinde bir problem var veya sawtooth sinyallerinden biri bozuk geliyor yada bozuluyor.

Siz tüpe giden anod kablosuna dokunmadığınız sürece duvara yapışmazsınız,o resimde gösterdiğiniz yer vertical devresinin o praça olduğu anlamına gelmez "vertical deflection" yazan yer o bölgeyi tarif ediyor.Şasede soğuk lehim olup olmadığını anlamak için cihaz çalışırken şaseyi sarsarak yada kanırtarak anlayabilirsiniz.Ekrandaki görüntü şekli besleme voltajlarından birinin kesilmesi durumunda olan durum gibi kontrol edin.
Eğer ana şase üzerinde bir problem yoksa şunu yapın,saptırma kablolarının saptırmaya bağlandığı nokta plastik bir kapak ile kapalıdır plastik kapağı sökün orada "vertical bow" ayarı içindirençler olacak o dirençlerin plakete bağlı olan noktalarında
ısıdan dolayı soğuk lehimler oluşabiliyor orayı özellikle kontrol edin.
Başka bir şey olduğunu sanmıyorum.

CyberX-TR

Tüpün Arkasındaki Saptırma Bobininden 4 Adet Kablo İner İkisi Vertikal İkisi Horzantal Çevresine Bakın Entegreli Olan Verticaldır Muhtamelen Soguk Lehim Var