Printf sorunu

Başlatan hiddenman32, 07 Ekim 2004, 14:47:08

hiddenman32

Arkadaşlar Pic C'de yeniyim. Normalde picbasic kullanıyorum. Bir uygulamayı basic'te yapamadığım için C'ye geçtim fakat ne yaparsam yapayım printf komutunu düzgün kullanamıyorum.

Bir karakteri örneğin bir isimi printf("\nAdı soyadı:\r"); gibi yazıp gönderdiğimde farklı karakterler ile karşılaşıyorum. sayı gönderiyorum olmuyor. sekiz, dokuz bit parity stop biti bütün ayarlamaları yapmaya çalıştım olmadı bana çok kısa olarak hi-tec c ile bir karakter gönderme veya bir sayıyı decimal veya hexdecimal olarak göndermeyi örnek vererek açıklayacak bir yardıma ihtiyacım var.

Şimdiden teşekkürler.

respected

arkadaşım bunu lcd_putc  ile yapabilirsin. tabi lcd ye yazdıracaksan. ama rs 232 kullanacaksan kullandığın pic in desteklemesi lazım.

hiddenman32

rs232 için istiyorum. Lcd için değil. Donanım hazır, usart fonksiyonlarını kullanıyorum. rx ve tx seri porta bağlı. düzgün çalışıyor. basic ile yaptığım kodlar çalışıyor.benim sorunum gönderdiğim data bilgisayarda gönderdiğim data olarak çıkmıyor.

örnegin A harfi göndersem pc'de ya 65 decimal olarak okumam lazım ama bu farklı bir değerde geliyor örneğin ankara göndersem her a karakteri farklı kodla geliyor. Sorunum bu.

zaten lcd için parity,stop bitlerine 8 bit ve 9 bit konfigurasyonuna ihtiyaç yok.

teşekkürler.