Ynt: Scop şase gürültüsünü minumuma indirme

Başlatan z, 08 Kasım 2012, 12:31:07

z

Motor sürücü vs gibi bol gürültülü devrelerin scopla gözlenmesi sırasında scop probunu probun hemen ucundaki kendi şasesine dokundurup bunu da gürültü üreten kartın şasesine bağladığımda ekranda iğne şeklindeki gürültülerden kurtulamıyorum. Haliyle herhangi bir noktadaki sinyali gözlemeye kalktığımda bu gürültü de ölçülen sinyale eklenmiş oluyor. Problar zaten pahalı aparatlar olduğu için çok pahalı olanlardan hiç almadım.

Scop topraklı prizden çalışıyor olsa da yüksek frekanslar açısından apartman dairesindeki toprağın işe yaramasını beklemiyorum.
Scop şasesi ile devre şasesini ayrıca birbirine bağlasam da bu ekrandaki gürültünün genliğini çok az düşürüyor.

Bahsettiğim sorun, scop probunu şase kablosuyla bağladığımda oluşan tek sargılı halka bobinde, gürültülü ve yüksek anahtarlama akımının oluşturduğu mağnetik alanın endüklediği gerilimler de olabilir. Bunu engellemek için çok kısa Gnd kablosu kullanmak da pratik açıdan imkansız.

Pahalı hatta orjinal marka prob kullanan arkadaşların benzer sorunu yaşayıp yaşamadıklarını merak ediyorum. Şebekeden bağımsız pilleri ile çalışan scoplarda bu durum nasıl?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com