Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

STM8S Yazı Dizisi

Başlatan fgokcegoz, 12 Kasım 2012, 22:20:18

kantirici

ferudun hocam stm ile ilgili yazı dizisi kitap oldu :)

fgokcegoz

İnşallah güzel bir şekilde pdf formatında toplayabilirimde, istifadeye sunarım inşallah... Biraz daha eksik var ama. Onlarıda tamamlayayımda, ondan sonra bu kitap işini düşünüyorum, inşallah...
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

fgokcegoz

17.Yazı eklenmiştir.

STM8S – Capture Özelliği ile Frekans Ölçümü
http://www.mcu-turkey.com/stm8s-capture-ozelligi-ile-frekans-olcumu/
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

ilhan_mkp

hocam ilgimi ceken birşey var stm8de niye c portu c1den basliyor  c0 neden yok ?

fgokcegoz

Evet maalesef STM8 in C portunda 0. pin yok. Direk C1 ile başlıyor. Aslında çokta sıkıntı değil. C portunun tüm pinleri HS olarak çalışabiliyor.Örneğin, eğer noktasını kullanmayacaksanız seven segment sürme işlemi gibi işlemleri rahatça yapabilirsiniz.

LukeSkywalker

Güzel bir yazı dizisi olmuş. STM'nin işlemcileriyle uğraşmak isteyenler için iyi bir giriş olacaktır. 32 bit işlemcilerdeki registerlar ile çok benziyorlar.

fgokcegoz

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 04 Şubat 2013, 07:15:03
Güzel bir yazı dizisi olmuş. STM'nin işlemcileriyle uğraşmak isteyenler için iyi bir giriş olacaktır. 32 bit işlemcilerdeki registerlar ile çok benziyorlar.

Eyvallah, sağolasın. ST nin mikrodenetleyicisi hepsi sonuçta. 32 bitte olsa, 8 bitte olsa, core un etrafındaki peripheraller ST ye ait. Register isimlerinin benzemesi normaldir.

bymrz

#ferudun hocam,

Sayenizde ben de STM8S ile çalışmalara start verdim. Programlayıcı ve demo kit sipariş ettim. Hatta kendim de bir tane kart çizdim. Temel olarak saat, sıcaklık, display vs. çalışmaları yapacağım ilk önce...

Paylaşımların devamını bekleriz hocam, Dediğiniz gibi bu notları bir pdf olarak toparlayabilirsek, çok güzel bir kaynak olacak...

fgokcegoz

STM8 e ilginin artması sevindirici birşey. Çalışmalarında şimdiden başarılar dilerim. Yazmak istediğim birkaç konu daha var. Onlarıda tamamladıktan sonra, hepsini toparlayıp bir e-kitap hazırlamayı düşünüyorum, inşallah...

bymrz

Hocam bir de yazılarınızda STM8S in kendi kütüphaneleri olduğundan bahsetmişsiniz. Fakat mantığının daha iyi anlaşılması bakımından kütüphaneleri kullanmamışsınız sanırım. Bir konu da da o kütüphanelerin kullanımı ile ilgili paylaşımınız olursa, çok faydalı olur...

fgokcegoz

Evet STM8 in kütüphaneleri var. Ama ben hazır kütüphane kullanımına karşı olduğum için, o şekilde bir çalışma yapmadım. Yapmakta istemiyorum. Bence bir mcu üreticisinin bu konuda yapacağı en iyi iş, hazır kütüphane yayınlamak değil, peripheral leri daha kolay anlayabilmek için daha okunabilir bir datasheet... O yüzden kimseye hazır kütüphane kullanmasını tavsiye etmiyorum. Bu tüm mcu lar için geçerlidir benim için...

LukeSkywalker

ST döküman konusunda sıkıntılı.

fgokcegoz

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 04 Şubat 2013, 16:45:18
ST döküman konusunda sıkıntılı.

ST nin dökümanları sıkıntılı değil aslında. Peripheral ler ayrıntılı olduğu için mecburiyetten anlaması biraz zor oluyor. Ama alışınca hiçte problem olmuyor.

LukeSkywalker

Lis302dl ile ugrastim son olarak. Çikis data formati datasheette yok. App notun birisinde buldum. Datasheette cikis formati verilmez mi ?
Bu bana gore sikintili bir durum. Registerlarda anlasilmayacak birsey yok fakat okunabilirlik problemli.

X-Fi

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 04 Şubat 2013, 19:38:29
Lis302dl ile ugrastim son olarak. Çikis data formati datasheette yok. App notun birisinde buldum. Datasheette cikis formati verilmez mi ?
Bu bana gore sikintili bir durum. Registerlarda anlasilmayacak birsey yok fakat okunabilirlik problemli.

Hocam olmaması daha doğru olmuş 2000 sayfa katalog oluşturmaktansa proje notlarına dönüştürmüşler. Ayrıca ulaşılmıyacak yerde değil, açıkcası ben beğeniyorum gidişatı başka ne gibi eksikler gördünüz. 
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)