Makerspace İzmir

Başlatan subram, 17 Kasım 2012, 18:17:23

OG

İleride dernekleşme/vakıflaşma gibi bir mecburiyet doğabilir (hukuken).
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

subram

Bu konuda  kurucu kadro karar verecek. artısı eksisi nedir bir bir tartşılması lazım. Şuan için ilk etap görev alacak ekibin ortaya çıkması lazım.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

gumush

Yurtdisi deneyimlerinde soyle bir donguden bahsediyorlar frekansi 4 yil olan sinuzoidal bir dongu, 2 yil cok hareketli , bereketli projelerle dolu bir surec , sonra katilimcilarin bir nedenle ( okulun bitmesi , evlenme , ise girme , is degisikligi , heveslerinin gecmesi ) ayrilmasi kalan ekibin pasif olmasi ve 2 yillik bir donem. Sonrasinda yine yenilerin gelerek bir iki farkli kisinin herkesi atesleyerek 2 yillik hareketli ve guzel bir donem.

Tabii bu onlarin gozlemlerinden ve falliyet raporlarindan cikardigi bir sonuc. Ama bu sonuctan cikardiklari ders, herseye ragmen hackerspace'i yasatacak kadar kisinin kalici olmasi , yukaridakinden farkli nispeten yasca buyuk , hackerspace kavramina inanan , dokulen yapraklardan sonra agaci sulamaya devam eden , yenileri ortama kazandiran , cekip ceviren , cekirdek bir ekibin varliginin gerekliligi.

Tabii bu durum yani insanlarin surekliliginin olmayabilecegi maddi konular icinde cok onemli. Bugun fiziksel bir mekan tutalim dedigimiz zaman 400tl desek ortalama , masraflarla ve internet , elektrik vs ile 600tl sabit giderimiz oldugunu dusunelim. Eger sirket yada dernek olursa muhasebe giderleride olacak. Cekirdek ekibinde bu parayi bolustugunu dusunelim. Yani henuz ortada altyapi yatirimi vs yok. Aylik 60tl kisibasi olsun.
Yeni katilim icinde iki arkadasimizin geldigini. Bu durumda hakli olarak ucretin 10 degil 12'ye bolunmesi gerekecek. Henuz onemli bir altyapi yatirimida olmadigini varsayalim. Bu durumda yeni ortamdan faydalanmamis kisiler aylik duzenli olarak 50tl vermek zorunda kalacak. Buda yeni katilimlari zorlastiracak. Eger surekli bir aktivite , proje vs ortami olusmamissa kisiler devam etmek istemeyecek.

Bu nedenle maddi kisim sanirim kisi sayisindan bagimsiz aylik kucuk rakamlar seklinde olmali.

Insanlardan bagis yada katilim ucreti yada aidat alinacaksa mutlaka resmi bir sekilde olmasi gerek. ( ilk 6 ay cekirdek ekibin kendi arasinda para toplayarak yapacagi islemleri bunun disinda tutuyorum )

Hackerspace'e gelir kazandirmak icin duzenlenen aktiviteler kucukte olsa ucretli olabilir. Yada temel bazi kitler uretilerek ufak bir gelir elde edilebilir.
Hikmet Gumus  izmir

subram

Fiziksel mekan(atölye) tutma aşamasına gelmek için bizim çekirdek kadro ile en 5-10 toplantı yapmamız ve yapıyı nasıl oluşturacağımızı detaylı bir şekilde planlamamız lazım.  Atölye açalım dediğimiz zaman elimizde olması gerekenler kabaca;

10 takım havya (havya, pasta lehim,alttlık vs)
2-3 adet güç kaynağı
Temel elektronik malzemeleri.
4-5 adet ölçü aleti.
Teknik ve Kültürel kitaplar.
4-5 adet masa +sandalye.
Mutfak araç/gereçleri(basit şekilde)
Bulabilirsek bir tane bilgisayar(internet amaçlı)
Eğitimler için Yazı tahtası (sonraki evrede projeksiyon)
Ayrıca forumdaki arkadaşların bu konuda bize yardımıc olabileceğini düşünüyorum.

ilk etapta bu malzemler  ile başlanabilir sanırım. Muhahhkak herkesin bu evinden getirebileceği şeyler bunlar. Ben elimdeki tüm malzemeleri Atölyeye hibe ederim.

Maddiyat noktasında şöyle birşey yapabiliriz; Bir hesap açalım(zaten şart) ve burada bağış toplamaya başlayalım. Aynı zamanda oluşumun içinde olacak arkadaşlar için 20-50 tl arasında  bir aidat miktarı belirlesek ve Atölye tutulana kadar(2-3 ay) bu hesapta para toplasak. Hem bu zaman zarfında biz fikirlerimizi olgunlaştırıp, yapacaklarımızı netleştirir bence en önemlisi bir fikir birliğine varmış oluruz.

kabaca 10 kişilik bir ekip olsak, 30 lira aidat  olsa; 3 ayda 900 lira gibi bir miktar elimizde hazır olur, aynı zamanda çeşitli kurumlardan ve kişierden gelecek bağışlar da olacak. Bu süre içerisinde hem sürekli toplantılarımızı yapıp hemde yeni insanlara(özellikle ünv öğrencileri ve hobicilere) ulaşıp, Atölye açıldığında bir miktar üye bile toplamış oluruz.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

Sdttn

Güç kaynağı gibi ekipmanları ilk proje olarak yapabilirsiniz.
Açık kaynak yazılım, açık kaynak donanım bir güç kaynağı projesi, hackerspace'e yakışır olsun.

serhat1990

Alıntı yapılan: Sdttn - 19 Kasım 2012, 19:22:40
Güç kaynağı gibi ekipmanları ilk proje olarak yapabilirsiniz.
Açık kaynak yazılım, açık kaynak donanım bir güç kaynağı projesi, hackerspace'e yakışır olsun.

Bu tür şeyler yapabiliriz ama bence bu tür uygulamalar bir takım derslerin içinde olması daha iyi olur düşüncesindeyim . Sonuçta biz aynı zamanda bir çalışma ortamı yaratmak istiyoruz . Yani bu tür uygulamalar biraz vakit kaybı olabilir . 1 tane lazım değil sonuçta :)

Ne diyelim hayırlısı olsun :)

F.T

bence masa sandalyeleride atölyede yapabiliriz. :D   ;D tabiki şaka.

arkadaşların dediklerini dikkatle okudum güzel yaklaşımlar var izlemeye devam.başta yapılacak bu yaklaşımlar bu işin sağlam zemin üzerine oturmasını sağlar.hayırlara versile olur inşallah.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Seckin ALAN

istanbulhsde etkinlik basina beklenen ucret var yani kullanicidan 20 lira bekleniyor. Etkinliklerde boyle beklenti olbilir. Bizim kulturumuze ters bir durum. Senin paran burada gecmez muhabbetinden oturu lakin bu sekilde gelir modeli olabilir. Birde ben izmirde olmama ragmen suanki gucumle aylik 20lira yatirabilirim. Amacim bizim birsey yapabilmemiz. Acizane bunu lutfen cok dikkatli okuyun irdeliyorum acizane bir gorusum ise hacker-space isminden cok Turkce bir isim kullanmaniz. Bu benim kalbimden gecen. Tartisma amacli yazmadim. Iyi calismalar dilerim.
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

gumush

Alıntı yapılan: gumush - 18 Kasım 2012, 22:35:34
terimlerim ingilizce kalmasimdan yanayimdir ama bu hackerspace yada makerspace teknik bir terim değil  ilk is turkce bir isim arayalim mi ?

mesaj birleştirme:: 18 Kasım 2012, 22:41:29

Hack yada hacker kelimesinin genel algisida cok hosuma gitmiyor bu nedenle de turkce bir isim iyi olabilir

turcke isim konusu dile gelmisti , sanirim bir turkce ismimizde olacak...

Ucret konusunda soyledikleriniz cok onemli, yani katilsin katilmasin , istanbul yada izmir'de olsun genel gorusleri alabilirsek model konusunda ayaklari daha yere basan bir fikrimiz olabilir, tesekkurler.
Hikmet Gumus  izmir

subram

Alıntı yapılan: Seçkin ALAN - 19 Kasım 2012, 21:02:50
istanbulhsde etkinlik basina beklenen ucret var yani kullanicidan 20 lira bekleniyor. Etkinliklerde boyle beklenti olbilir. Bizim kulturumuze ters bir durum. Senin paran burada gecmez muhabbetinden oturu lakin bu sekilde gelir modeli olabilir. Birde ben izmirde olmama ragmen suanki gucumle aylik 20lira yatirabilirim. Amacim bizim birsey yapabilmemiz. Acizane bunu lutfen cok dikkatli okuyun irdeliyorum acizane bir gorusum ise hacker-space isminden cok Turkce bir isim kullanmaniz. Bu benim kalbimden gecen. Tartisma amacli yazmadim. Iyi calismalar dilerim.

Konu tartışma amaçlı zaten :) Kavga etmeden tartışmayı öğrenebilirsek sorun yok ;) Oluşumun isminin hackerspace olmasına gerek yok. Ama  bizim bu olayın genel adı hackerspace. Örneğin lokantalar hepsinin adı "Lokanta" değil sonuçta. Ali'nin Yeri,Lezzet Mekanı vs ama hepsi lokanta. Hackerspaca kavramının şuan türkçede tam karşılığı yok.

Ayrıca "Hacker" bizim bildiğimiz anlamda "hacker" değil. Dünyada hacker; Herhangi bir eşyayı doğasının dışında başka bir amaçla kullanmak. Örneğin Sandalye oturmak içindir ama perde asarken üzerine çıkarız işte bu hacker demektir. Oturmak için yapılan bir eşyayı sen başka bir amaçla kullanıyorsun.
Türkiyede sağolsun Hacker TDK sayesinde "bilgisayar korsanı" olarak kullanılıyor. Bilgisayar korsanları dünyada "Cracker" olarak geçiyor. Bir taraftan bakıldığında Crackerler'de Hacker oluyor. Çünkü kullanım amaçlı olan bilgisayarı insanların bilgilerini ele geçirmek vs gibi "amaç dışı" kullanıyorlar.

Edit: Kütüphane konusu için forumdaki konular
https://www.picproje.org/index.php/topic,43468.msg317238.html#new
https://www.picproje.org/index.php/topic,35310.0.html

Sdttn

Bence de hackerspace olmasın yoksa facebook, msn şifrelerini kırdırmak için üye olurlar.
Sonra da "ee hani siz hackerdiniz, nooldu bizim iş". :D

Ya da şöyle bir olay ile karşılaşırsınız:
Üyler gelmiş bilinçli bilinçsiz, çalışma masasında havya, güç kaynağı multimetre, osiloskop. Bilinçsiz üyenin aklından "demek ki böyle oluyor şifre kırmak site çökertmek hmm.." Sonra Bilinçi üyeler başlar sohbete malum kişi sizi dinler birşey anlayamaz sonra patlatır "ee şifre hack, yeşil hack, turuncu hack, gökküşağı hack...."

gumush

izmiratolye  simdilik onerim , logo altinda hackerspace yada makerspace'de yazabilir.
Hikmet Gumus  izmir

subram

Alıntı yapılan: gumush - 19 Kasım 2012, 22:54:17
izmiratolye  simdilik onerim , logo altinda hackerspace yada makerspace'de yazabilir.

Forumda yarışma mı açsak logo vs için :D izmiratölye uyar bence.

Ayrıca ilk toplantı için 3 tarih veriyorum uygun zaman hangisi?

26 Kasım Pazartesi
1 Aralık C.tesi
2 Aralık Pazar.

Herhangi bir yerde toplanabiliriz bunun için sanırım.

OG

picproje_izmir
izmir_picproje
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Seckin ALAN

benim memlekette elektronik malzemelerim duruyor led,direnc, transistor pot ldr bir suru sıfır malzemeler var. İçerisinde bir sürü çıkma parçalarda var. Okul dolayısıyla iki senedir duruyorlar. Mavi kutularda. Bunu bağışlamak isterim. Bir işe yaramaları hoşuma gider.
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana