Owon SDS7102

Başlatan Erdem , 25 Kasım 2012, 21:58:04

Erdem

Tercihen tamamen sessiz 0 dB (ya da fanlı ama çok sessiz) 100 Mhz bir osiloskop arıyorum.

İlkönce Rigol DS1102E alayım diye düşünmüştüm ama fanları çok gürültülüymüş.

Sonra Owon SDL7102 osiloskopların fanlarının oldukça sessiz çalıştığını, daha büyük ekranı olduğunu, harici olarak VGA ekrana bağlayabildiğinizi ve pille de çalıştırılabildiğini öğrendim. Bu osiloskoptan kullanan var mı acaba.

Bir de Owon'un böyle avuç içi büyüklüğünde osiloskopları var. İncelemelerde multimetre özelliğinin kullanışlı  olmadığından bahsetmişler. Ama böyle avuç içi bir osiloskop masaüstü osiloskobun yerini tutar mı emin değilim.

EEVblog'da Tek TDS2000 serisi osiloskoplarda fan olmadığından bahsetmişler. Ama 1997 yılından kalmış eski teknoloji, sadece 2.5KB örnekleme belleği var vs.. Hani MSO2000 serisi gibi bir osiloskop için belki o kadar para verilir ama TDS2000 serisi için de fiyatlar çok yüksek.

Kısacası biraz kararsız kaldım. Yorumları bekliyorum.

Ya da biraz daha SPICE kullanımını öğrenip bir süre daha SPICE'la devam etsem mi  :)

qeek

Merhaba ben owon ds8202 serisini kullanıyorum şu ana kadar hiçbir sorun çıkarmadı fanı sessiz çalışıyor ama 2 modeli bulunuyor ona dikkat aynı modelin V liside var onlarda VGA çıkışı var diye biliyorum benimkinde yok ta alırsan eğer dikkat et :D

Klein

SDS7102 kullanıyorum. fan sesini pek duymuyorum. Belki vardır ama , ben duymuyorum.
Bende VGA çıkışı yok ama ihtiyaç duymuyorum. 8" ekran yetiyor.

AsHeS

@Erdem şevkini kırmak istemem ama OWON önermiyorum sebeplerime gelince kendileriyle birçok lab da haşır neşir oldum fakat 25 tanesi içinden çalışanı 7 yi hiç geçmedi çoğu da bana denk gelmedi şimdi profesyonel iş için düşünüyorum diyorsan Agilent markasına bakmanı öneririm orta karar iş osiloskobu Rigol'u öneririm eğer ben osiloskobu  öğrenmek istiyorum diyorsan analog al derim.
Edit:LeCroy ve o klasta ki markaları saymadım onlar bambaşka şeyler(Onlar benim bebeklerim diyesim geliyor.).Kendim Hitachi kullanıyorum 2 senedir bende arada kafa göz sallar ama sağlam orjinal Japondur(32 yıllık).

Erdem

Arkadaşlar yorumlar için teşekkürler.

@Klein o kadar sessiz çalışıyorsa tam benlikmiş  :)

@qeek aynen dediğin gibi bir kısmında VGA çıkışı varmış. Bir kısmında ise sadece RS232 (seri port) çıkışı ile geliyormuş. (Seri port ne işe yarıyorsa ?)

@AsHeS35 Klein ve qeek owon osiloskobu sorunsuz kullanıyormuş. Çalışan derken hatalı ölçüm mü yapıyor demek istediniz acaba.

Rigoller de güzel ama fanı çok gürültü yapıyormuş.

http://nut-bolt.nl/2012/8-oscilloscopes-under-400-euro/

Ben de gürültülü ortamda çalışamam. Zaten bilgisayarım da 0 dB ses yapıyor.

LeCroy'u bilmiyorum. Zaten Türkiye yetkili satıcısı da bulamadım.

Şimdi amatör olarak hobi amaçlı alıyorum ama ileride bir gün zengin olursam Tek'in MSO2000 serisini almak isterdim  :)

Klein

:) 40 yaşına merdiven dayadım. kulaklarım ağır işitiyor da olabilir. Sonra kulaklarımda çınlama sesleri duymayayım. 

Ersin

Bütçeye uygun bişey arıyorsun, bende SDS7102 kullanıyorum.SDL modelini bilmiyorum ama SDS yeni sayılır bir cihaz 800x600 ekran çözünürlüğü var, slim olduğu için oldukça ince ve sessiz, usb host ve usb device ve ethernet var.Rigol e gelince az bişey kulllndım , ikisi de 1Gsps örnekleme konusunda fark yok yani ama rigol oldukça eski bir model belki 10 senelik tir.Owon a karar verirsen yeni olanlardan almaya dikkat et eski modellerde sorun olduğunu duymuştum , SDS7102 de FW2.41 veya yukarısı olsun.

Erdem

Ayıpsın Klein ben de 34 yaşındayım. En kötü ihtimal atarım bir köşeye, fansız bir Tek alırım  ;)

@Ersin Model numarasını yanlış yazmışım doğrusu SDS7102 olacak  :)

Firmware'i güncelleyemiyormuyuz. SDS7102'nin de eski modelleri mi var.

Klein

Bendekinde FirmWare versionu ile ilgili hiç bir ibare yok.  Sitesinden yeni firmware var mı diye bakmış bulamamıştım. (eskisini de bulamadım ya...)

Erdem

Burada bir tane buldum ama tüm SDS serisi için tek bir firmware koymuşlar.

http://www.owon.co.uk/wsb4318264101/down/sds%20upgrade2.0.rar

Klein

Bendeki 2.1.1 imiş.

Ersin

FW2.41 in altında olan modellerde sorun olduğunu okumuştum sanırım hardware revision u da farklı, arkadaşa soylemeye çalıştığım alacaksa distributorden alsın, 2. el olanlar eski olabilir yada alırken kontrol etsin.

@Klein, bendeki SDS sendeki PDS ise FW versiyonlar farklı olabilir.About kısmında FW versiyonu yazıyo,tam nerde idi hatırlamiyorum ama oraya gelene kadar 3-4 tuşa basmak gerekli.

AsHeS

@Erdem arıza şöyleydi:
Değişik problarla mesela 1.kanala farklı dalga şekilleri uygulumamıza rağmen ekranda 50 Hz şebeke gürültüsünden başka birşey gözükmüyordu.Fakat bunu orada ki en az 10-15 arası osiloskop yapıyordu yani tek osiloskopla yaşamadık aynı sorunu.http://www.owon.com.hk/PDS-en.asp bu linktekilerle aynı tipte bir osiloskop modeliydi kullandıklarımız.

Klein

Bendeki de SDS. baktım aboutt penceresinden.

Series SDS71021127227
Version 2.1.1

Şimdilik bir sıkıntı yaşamadım. Ama bu yaşamayacağım anlamına gelmez. Çok yoğun kullanmıyorum, çok kompleks dalga şekillerim yok.

Kullandığım özelliklerden tek sevmediğim , FFT ekranı oldu.  X ekseni nereden başlar , nerede biter , frekans skalası anlayamıyorsunuz. 

Erdem

Çok teşekkürler!  ;)

Bakalım test mühendisliğe fiyat sordum.

http://www.t-m.com.tr/

Firmware sürümü ve ellerinde yeni modellerden olup olmadığını da sorayım.