İlginç bir donanım sorunu

Başlatan XX_CİHAN_XX, 29 Kasım 2012, 11:07:07

XX_CİHAN_XX

Yaptığım bir devrede çok fazla kesme biçme düzeltme yapmak durumunda kalmıştım. Devrenin son hali netleştikten sonra yen bir çizim yaparak tüm düzeltmeleri temiz bir karta aktarmış oldum. Devrede STM32F4 Discovery kartı soketle takılı olarak kullanılıyor birde 3.2''TFT LCD var. Yeni bastığım bu kartla eskisi arasındaki donanımsal farklılıklar ise sadece STM32F4 ün bağlı olduğu bir kaç pinin yerinin değiştirilmesinden ibaretti. Ancak lcd ve STM arasındaki bağlantıların hiçbiri değişmedi.
Ek olarak LCD-FSMC kullanılarak kontrol ediliyor.

Buraya kadar özetlersek elimde bir eski, birde yeni iki devre var eskisi ile yenisi arasındaki tek fark sadece birkaç GPIO pinlerinin yeri değiştir o kadar. Bunlarda LCD ile ilgili pinler değil.

Sorunum ise eski devremde çalışan yazılım yeni devremde lcd de bazı kısımların bozuk görüntü verecek şekilde çalışıyor. Atıyorum bir resimin bir kısmı düzgün bir kısmı bozuk. LCD ile STM bağlantıları arasında ne bir kopukluk ne de bir yanlış bağlantı mevcut. Güç kaynağımı değiştirdim daha güvenilir kaynaklarda da aynı sorun oldu. Yazılımsal sorun olsa eski devremde çalışıyor?

Gerçekten çok ilginç bir sorun. LCD nin tamamı bozuk görüntü vermiyor bir kısmında bozulmalar oluyor bir kısmı doğru çıkarıyor. Nedir mesele anlamadım bir türlü?
LCD yi ve discovery kitimi eski devreme taktım temiz görüntü var yani onlar da saplam. Geriye ne kaldı kontrol edecek bir fikri olan var mı?
Devre şeması çok büyük ve karmaşık eklemek istemedim sadece fikir bekliyorum. Çünkü heryeri kontrol ettim çok garip gerçekten.

Power supplay,
LCD,STM,
Bağlantılar,
Yazılım

Bunların hepsi eski devremde çalışıyor ama aynı olan yeni devremde çalışmıyor neden olabilir bu? Böyle garip sorunlar da hep beni bulur zaten  ::)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

JKramer

Gpio pin'lerinin yerleri değiştikten sonra yazılımda pull-up, pull-down, vs. pin özellikleri karışmış olabilir mi? Bazen pin pin değil de port'un tamamının özelliğini ayarlıyorum, sonra aradan bir pin'i ayırsam da bütün port'un özelliğini girdiğimi unutabiliyorum.

yamak

Hocam yanlız değilsiniz beni de bulur böyle sorunlar.  :) Chip select le alakalı bi durum olabilir mi?Hani bazı kısımları düzgün diyosunuz ya o yüzden böyle bişey geldi aklıma.

computerboy

benimde başıma geldi aynı şemayı kullandım 2 farklı tasarım yaptım. kartın biri çalıştı biri çalışmadı sonradan fark ettim soğuk lehim denen olay meydana gelmiş 1 hafta uğraşmıştım tam :)

diot

@XX_CİHAN_XX

Lcd çipi nedir hangi lcd sürücüyü kullanıyorsun.  Daha önce 2 adet ssd 1289 driver vermiştim bunlardan hangisini kullanıyorsun

XX_CİHAN_XX

Hocam ssd1289.
Yazılımsal birşey olmadığına neredeyse eminim.
Şuanda yaptığım şey boş bir pcb daha aldım.
Üzerine sadece Discovery kit ve lcd yi lehimledim.
Regülatörleri dahi lehimlemedim.
Lcd için gerekli 5V u harici güç kaynağımdan, discovery için gerekli 3V u USB üzerinden temin ettim.
Lcd ile Discovery arasındaki bağlantıyı pin-to-pin kontrol ettim.
Esk çalışan devrem ile şuanki devremdeki lcd bağlantılarının bire bir uyumlu olduğunu teyit ettim.
Şu aşamada geriye ne kalıyor anlamıyorum gerçekten :S

Şöyle bir şey fark ettim:
Önce 5V u veriyorum lcd enerjileniyor sonra usb yi takıyorum discovery enerjilenip program çalışmaya başlıyor.
USB yi taktıktan sonra ekrana yarım yamalak bir görüntü geliyor. Bu aşamadan sonra,
5V Güç kaynağının şasesini kısa süreliğine çekip geri verdikten sonra yarım yamalak olan ekran görüntüsü eksiksiz bir şekilde düzeliyor  :o
Kapasite attım kaynağı değiştirdim çok şey yaptım ama yemedi ???
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

diot

dedimya hangi driver.
İlk verdiğim stm3240f_lcd.c de bu gibi şeyleri yapıyor. Daha sonra verdiğim ssd1289.c de bu olay yok. Ama nedense bazı resim dosyalarında yarım basma olayı bendede var. Bunlar daha çok stm3240F_lcd.c driverini kullanırken oluyor.

XX_CİHAN_XX

Hocam SSD1289.c kullanıyorum. Eski donanım da böyle bir sorun yokken yeni donanım da aynı pin bağlantısın da bu sorunu verme sebebini çözemedim.
Şöyle bir şey daha gördüm şimdi;
Lcd beslemesini 5V tan 2.6V a çektiğim zaman yani Vlcd<Vdiscovery yaptığım zaman görüntüler bozulmadan çıkıyor.
2.6V ta lcd çok sönükte olsa çalışıyor. Bu arada Vdiscovery = 2.9V

mozkan87

O zaman sorun logic level uyuşmazlığı. Muhtemelen değiştirdiğiniz pinler tam olarak HIGH olamıyordur. Sadece değiltirdiğiniz pinlerin HIGH durumlarını test ediniz.

XX_CİHAN_XX

Değiştirdiğim pinler lcd ile ilgili pinler değildi.
Yinede emin olmak için discovery kitten çıkan lojik seviyeleri ölçtüm.
Lojik high için 2.9V,  lojik 0 için 0V veriyor seviyeler normal gözüküyor.

diot

sanırım hy32d kullanıyordun bu kit 3.3 v ile çalışmakta. kitide lcdyide 3.3 volta sabitleyip dene istersen

XX_CİHAN_XX

Evet hocam hy32d kullanıyorum.
lcd nin kartı üzerinde kendi regülatörü var.
Bu nedenle 5V veriyorum. 3v3 ü kendi üretiyor ve kullanıyor.
Kaldı ki 2.6V un 0.1 volt üstünde bile sorun çıkıyor. 3v3 te sabitlemeyi de denedim. Sanırım denemediğim birşey kalmadı artık  ???

diot

Bende de olmuştu bu sorun ama artık bu sorundan bıktığım için uğraşmıyorum. tam ekran resim ler düzgün çıkıyor. yazılarda düzgün bazı ufak bmp resimler sorun oluyor. bakıyorum sorun var bmp yi değiştirip devam ediyorum.

Sdttn

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 29 Kasım 2012, 16:57:12
Evet hocam hy32d kullanıyorum.
lcd nin kartı üzerinde kendi regülatörü var.
Bu nedenle 5V veriyorum. 3v3 ü kendi üretiyor ve kullanıyor.
Kaldı ki 2.6V un 0.1 volt üstünde bile sorun çıkıyor. 3v3 te sabitlemeyi de denedim. Sanırım denemediğim birşey kalmadı artık  ???

GND'ye odaklanın. Bütün GND'leri tek bir yerden almaya çalışın. Aynı yere iki hat gidiyorsa iptal edin.

frederic

Hocam pcb de delik içi kaplama varmı bilmiyorum ama,viaların hepsinin iletim de olduğundan da emin olun bence.Buna benzer bir çok mantıksız durumun sebebi oluyor bu durum.