İlginç bir donanım sorunu

Başlatan XX_CİHAN_XX, 29 Kasım 2012, 11:07:07

XX_CİHAN_XX

Arkadaşlar saç baş yolduran ibretlik sorun anlaşıldı :)
Fikirlerinizin çok yardımı oldu hepinize teşekkür ederim.
PCB çiziminde yaptığımı iki hata yüzünden bu sorunu yaşamışım.

İki sorundan ilki @Sdttn hocamın da dediği gibi Şase yetersizliği imiş.
Aslında yeterince bol tuttuğumu sanıyordum ancak sadece güç devresi tarafında bol tutmak yetmiyormuş.
Açıkçası bu bir prototip çizimi olduğu için o kadar önemsememiştim bu baskıyı.
Oysa ki yüksek frekansta çalışan lojik kısımlarda da şaseyi bol tutmak gerekiyormuş sağlam bir ders oldu.
Şase yayılımı dışında yaşadığım hatanın bir diğer sebebi de lcd ile işlemci arasındaki hattın biraz uzun olmasıydı.
Sarmaş dolaş bir sürü data hattını düşünün çok yüksek frekansta data akıyor, görüntü oynatılıyor.
Bu onlarca hat pcb de çok uzun bir yoldan iletilmiş! Bu hatların uzun ve dolambaçlı olması parazit oluşturuyor.
Haliyle görüntüde gürültüler çıkıyordu.

Bu iki temel sorun bu hatayı yaşamama sebep oldu.
Sağlam bir ders çıkarmış olduk herkese tekrardan teşekkürler. :)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

eistain_54

Gndnin yayılması yada yetersiz olması tam olarak ne demek?
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

XX_CİHAN_XX

Uzun ince bir gnd hattı düşünün kartta dolambaçlı bir şekilde ilerliyor yada çift taraflı pcb için düşünelim atlamalar yapmak için bir alta bir üste geçerek ilerleyen bir hat düşünün bu şekilde lojik kompanentlere şase ulaştırıyorsanız benim gibi bütün gün hata nerede diye arayıp durursunuz :)
İdealde atıyorum kartın üst katmanından yüksek frekansta data bus geçirirken alt katmanından da yüksek frekansın ilerlediği hat boyunca şase geçirmem gerekirdi

mesaj birleştirme:: 29 Kasım 2012, 22:23:49

Yüksek frekansı göz ardı edip lojik bus diye aldırış etmedim. Sonunda onca emek çöp oldu ama tecrübe olarak geri döndü. Bir daha prototip bile çizsem böyle bir hataya düşmem artık :)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.