smd malzemeler hakkında bilgi

Başlatan galenga, 03 Aralık 2012, 15:09:15

galenga

Selamünaleyküm.
       Smd malzemelerle ilgili açıklayıcı bir döküman bulamadım forumda aradığımda ingilizce kaynaklar var onlarda da istediğim şekilde yeteli açıklama ve bilgi göremedim . Smd malzemeler hakkında herhangi bir bilgim yok acemiyim , bunlar hakkında bana açıklayıcı bir bilgi verirseniz sevinirim .
       Direnç ve kondansatörlerdeki anladığım kadarıyla %1 , %5 ... şeklinde toleranslar var bunlar ne anlama geliyor? ayrıca kondasatör çeşitleri hakkında bilgim yok tantal ,elektrolitik,seramik vb. bu kondansatörler arası fark nedir ? hangi uygulamalarda ne çeşit kondansatör kullanmak gerekir?  Bu biraz da komponentler hakkında tam anlamıyla bilgim olmayışından da kaynaklanıyor fakat  sizlerin sayesinde bu eksiklerimi kapatacağım inşiAllah.

gumush

http://www.wikiturk.net/Madde/1502/direnc-nedir

Değeri Üzerinde Yazılı Dirençler

Bazı üreticiler renk kodu yerine direnç değerlerini yazmayı tercih etmektedirler. Bunlardan bir kısmı doğrudan direnç değerini ve toleransını yazdığı gibi, bazıları da harf kodu kullanmaktadır.

Direnci gösteren harfler: R = Ohm(Ω), K = KiloOhm(KΩ), M = MegaOhm(MΩ)

Tolerans harfleri: F = ±%1, G = ±%2, J = ±%5, K = ±%10, M = ±%20

Kodlama Üç Şekilde Olmaktadır;
1- 1000 Ohm "a kadar olan dirençler için R harfi kullanılır.

Kodlama 3 adımda yapılır: R "den önce gelen sayı "Ohm" olarak direnci gösterir. R "den sonra gelen sayı direncin ondalık bölümünü gösterir.
En sondaki harf toleransı gösterir.

Örneğin:
6R8J = 6.8 ±%5 Ω
R45G = 0.45 ±%2 Ω

2- 1KΩ "dan  1MΩ "a kadar olan dirençler için "K" harfi kullanılır.

Örneğin:
3K0K = 3±%10 KΩ
2K7M = 2.7±%20 KΩ

3- 1MΩ "dan yukarı dirençlerde de "M" harfi kullanılır.

Direnç Standartı:
Tablo 1"de görüldüğü gibi, dirençler standart değerlerde üretilir.

Tolerans yüzdeleri, "E" seri numarasından anlaşılır.

İhtiyaca göre bu dirençlerin 10, 100, 1000 katları alınır.

Hikmet Gumus  izmir

galenga

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler , fakat kondansatörler hakkında ve çeşitleri konusunda az bilgiye yer verilmiş. Elinde kapsamlı bilgi ve dökümana sahip olan hocalarım yardımcı olurlarsa sevinirim. Birde 805 kılıf %1 tolerans piyasada bulamadığım dirençler , kondansatörler vs. var smd malzemeleri kolaylıkla bulup alabileceğim yer varmı acaba?

galenga

hocam muhalefet gibi olmasın aradığım değerler ara değer olduğu için ilk baktığım yer dorukan store oldu hatta aradım adamların verdiği cevap şöyle oldu -abi onlar çok küçük olduğu için sarımdan çıkarması zor oluyor arkadaşların,  bizde getirmiyoruz -dediler , eğer sizlerin bildiği başka bir yer yoksa yurtdışına sipariş vericez fakat işte kafamı kurcalayan şey şu kondansatörler hakkında yeterli bilgi olmadığı için  yanlış malzeme sipariş vermiyeyim hem forumda da bu konuda bilginin olması hem sonra uğraşacak arkadaşlara yardımımız dokunması için bilen abilerim bizlere bir yol gösterirse sevinirim.

mesaj birleştirme:: 03 Aralık 2012, 22:34:14

galiba aradığımı buldum ama biraz daha arayıp daha kapsamlı döküman bulmaya çalışacağım :

https://www.picproje.org/index.php/topic,6212.msg37660.html#msg37660  ( hocamıza paylaşımdan ötürü teşekkür ederim. )

TA7R

Smd icat oldu mertlik (elektronik) bozuldu . Ben bunu bilir bunu derim .

ayhani

En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

galenga

hocam çok sağolun yaa çok teşekkür ederim .

ayhani

Rica ederim. Megepte ayrıca birçok konu hakkında detaylı bilgi var.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

eistain_54

Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!